تاریخ :۲ مهر ۱۴۰۲
عوامل مؤثر در تلفات آبیاری کشاورزی

عوامل تلفات آبیاری کشاورزی

 • عوامل تلفات آبیاری کشاورزی

  راندمان آبیاری کشاورزی در ایران وجهان

  عوامل مؤثر در تلفات آبیاری کشاورزی. مصرف آب در بخش کشاورزی ایران ۲۲ درصد بیشتر از متوسط مصرف جهانی آب در این بخش می باشد. به طوری که حدود ۹۲ درصد مصرف آب، مختص بخش کشاورزی است. همچنین متوسط مصرف آب جهان در این بخش حدود ۷۰ درصد است. طبق گزارش سازمان فائو، راندمان آبیاری کشاورزی در ایران از کشورهای مشابه خود از نظر اقلیمی، اجتماعی و اقتصادی از قبیل هند، چین، مصر، سوریه، پاکستان، ترکیه و حتی لیبی کمتر می باشد.

  تعریف کارایی مصرف آب

  کارایی مصرف آب، مقدار ماده خشکی که توسط گیاه به ازاء هر مترمکعب آب حاصل می شود، تعریف شده است. مقدار ماده خشک تولیدشده به ازای هر مترمکعب آب مصرفی در کشور ما در مقایسه با سایر کشورها بسیار پایین می باشد.

  عوامل مؤثر در تلفات آبیاری کشاورزی

  تاثیر علف های هرز در تلفات آبیاری در مزارع کشاورزی

  علف های هرز میزان قابل توجهی از آب را که باید به مصرف کشاورزی برسد، خود مصرف می کنند. در مزرعه ای که هر قطره آب ارزش حیاتی دارد، اهمیت این مسئله بیشتر محسوس خواهد بود. وجود علف های هرز در کنار و کف کانال های آبیاری به کُند شدن جریان آب و مصرف آن می انجامد. تراکم زیاد علف های هرز آبزی سبب بسته شدن سیستم های زهکشی، آبیاری و متوقف شدن جریان آب در کانال ها می شود.

  این گونه علف ها با انسداد دریچه های کنترل، خطوط توزیع آب، لوله های ناقل آب، آب پخش کن های سیستم های آبیاری بارانی و سایر وسایل، از حرکت آب جلوگیری کرده، و باعث پس زدن آب و اخلال در سیستم های زهکشی و در نتیجه انباشته شدن آب در مزارع می شوند. به علت اینکه علف های هرز مواد زائد و معلق در آب را می گیرند، سبب پر شدن آبراهه ها نیز می شوند.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  عوامل مؤثر در تلفات آبیاری کشاورزی

  دیگر عوامل موثر در تلفات آبیاری کشاورزی

  تجمع مواد گیاهی و رسوبات در نهرهای طبیعی، کانال ها و دریاچه ها، آنها را به مرداب و باتلاق تبدیل می کند. در مقایسه با میزان تبخیر از سطح آزاد آب، بسیاری از گیاهان هرز آبزی، آب را چند برابر بیشتر تبخیر می کنند. و موجب هدر رفتن آب بیشتری می شوند. تراکم علف های هرز آبزی از تلاطم آب و موجدار شدن آن جلوگیری می کند. در نتیجه محیط آرام و مناسبی را برای تکثیر حشرات مضر از جمله:

  • پشه ها
  • زالوها
  • حلزون ها
  • میزبانان موجودات زیان آور میکروسکوپی فراهم می سازند.

  آب محتوی مجموعه ای از جلبک های میکروسکوپی سبز آبی اغلب باعث مسمومیت دام ها و حیواناتی می شوند. که آب را می نوشند. بدمزه شدن و تغییر رنگ دادن آب های آشامیدنی ذخیره شده در مخازن و آب انبارها و بوجود آمدن بوی نامطبوع نیز از دیگر زیان های گیاهان آبزی می شود.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.