تاریخ :۲۰ خرداد ۱۴۰۲
روش کوددهی در باغچه خانگی و انتخاب خاک مناسب باغچه

روش کوددهی در باغچه خانگی و انتخاب خاک مناسب باغچه

 • انتخاب خاک مناسب باغچه

  خاک باغچه باید حتی المقدور خاکی سبک باشد. در صورتی که خاک مورد نظر سنگین و متراکم بود می توانید آن را با نسبت های مختلفی از ماسه و خاک برگ و کود حیوانی پوسیده سبک کنید تا برای کشت سبزی ها مناسب شود. (روش کوددهی در باغچه خانگی و انتخاب خاک مناسب باغچه)

  • نکته:

  اگر خاک پس از آبیاری سله ببندد، یک خاک رسی و سنگین است. برای سبک کردن آن بهتر است به نسبت مساوی، خاک ماسه دار و مقداری هم خاک برگ به آن اضافه کنید. در اولین زمستان قبل از کشت، به ازاء هر متر مربع ۳-۲ کیلو گرم کود پوسیده حیوانی کود مخلوط گاوی و گوسفندی به باغچه اضافه کنید. سپس تا عمق ۳۰ سانتی متری، آن را با خاک مخلوط کرده و بگذارید باغچه تا بهار وموقع کشت، به همین صورت بماند.

  کود دهی در باغچه های خانگی

  از کودهای مختلفی در کشت سبزی ها استفاده می شود. که از انواع آنها می توان کودهای حیوانی، کودهای گیاهی و کودهای شیمیایی را نام برد که هر کدام از این کودها انواع مختلفی دارند.

  * برای شناخت نحوه طراحی باغ و ویلای خود، بیشتر مطالعه کنید.

  از انواع کودهای حیوانی می توان کود گاوی، گوسفندی، مرغی و اسبی را نام برد.

  از انواع کودهای گیاهی می توان به کود سبز که حاصل تبدیل به کود کردن گیاهان سبز است، خاک برگ و کود حاصل از محصولات کشاورزی اشاره کرد.

  • کودهای شیمیایی

  کودهای شیمیایی نیز انواع و اقسام مختلفی دارند که در زراعت های مختلف و با توجه به نیاز گیاه از آنها استفاده می کنند و تنها در صورت نیاز گیاه به برخی از عناصر، از کودهای شیمیایی آنهم در حد مجاز و با مشورت کارشناسان کشاورزی مصرف کنید.

  فروش ویژه به مدت محدود
  فروش ویژه بیش از ۳۰۰۰ رقم محصولات کشاورزی، انواع بذر با بسته بندی اورجینال و خانگی، انواع کودهای وارداتی اصل، ادوات و ابزارآلات با ضمانت اصالت کالا
  همین الآن خرید کنید
  معمول ترین کودهای شیمیایی که در زراعت های مختلف و از جمله سبزیکاری استفاده می شوند عبارتند از:
  1. کودهای پتاسه
  2. کود نیتراته (ازته)
  3. کود فسفره

  در بهار قبل از کشت و موقع بیل زدن باغچه، به ازاء هر ۱۰ متر مربع مساحت باغچه، به مقدار ۱۵۰ الى ۲۰۰ گرم کود فسفره و ۱۰۰ گرم کود پتاسه به خاک اضافه کنید. در اوایل رشد، به علت ضعیف بودن ریشه ها، هیچ گونه کود ازته به خاک ندهید. چون این کار باعث سوختگی و از بین رفتگی گیاه می شود.
  کود ازته را در زمان رشد گیاه و به صورت سرک و به میزان ۲۰۰ الی ۲۵۰ گرم برای ۱۰ متر مربع زمین، به خاک اضافه کنید.
  یک نوع دیگر از کودهای شیمیایی که مصرف آنها توصیه می شود، سولفات روی است. این کود را می توانید به میزان ۴۰ گرم برای هر ۱۰ متر مربع باغچه، به خاک اضافه کنید.

  نکات ضروری:

  شایان ذکر است که کودهای حیوانی، گیاهی و کودهای شیمیایی را باید به صورت توأم به زمین داد تا از سفت شدن خاک جلوگیری شود. کودهای حیوانی و گیاهی علاوه بر تأمین عناصر معدنی و آلی زمین، خاک را نیز اصلاح می کنند.
  توجه: در هنگام استفاده از کودهای شیمیایی، باید دقت کنید که محلول کود به شاخ و برگ گیاه پاشیده نشود. زیرا این کار باعث خشک شدن گیاه می شود.

  (روش کوددهی در باغچه خانگی و انتخاب خاک مناسب باغچه)

  منبع: کتاب آموزشی احداث باغچه های کوچک خانگی، انتشارات جهاد کشاورزی.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.