تاریخ :۲۱ خرداد ۱۴۰۲
معرفی کامل کنجد و سطح زیر کشت آن در جهان

معرفی کامل کنجد و سطح زیر کشت آن در جهان

 • معرفی کنجد

  • نام علمی: Sesamum indicum
  • نام انگلیسی: Sesame

  معرفی کامل کنجد و سطح زیر کشت آن در جهان

  کنجد احتمالا قدیمی ترین گیاه روغنی می باشد که توسط انسان مورد بهره برداری قرار گرفته است. این گیاه به دلیل داشتن اسیدهای چرب اشباع نشده با کیفیت بالا و اسیدهای چرب با پایداری زیاد لقب ملکه دانه های روغنی را به خود اختصاص داده است. (معرفی کامل کنجد و سطح زیر کشت آن در جهان)

  کنجد یکی از مهمترین گیاهان روغنی کشت شده در مناطق گرمسیر و نیمه گرمسیری است که موطن اصلی آن احتمالا آفریقا و به خصوص اتیوپی بوده که به سرعت به هندوستان و چین انتقال یافته است، اگرچه واویلف هند را به عنوان منشا پیدایش این گیاه ذکر نموده است.

  دانه و روغن کنجد:

  دانه کنجد دارای حدود ۲۵ درصد پروتئین و ۵۰ تا ۶۰ درصد روغن غیر خشک شونده با ضریب بدی ۱۰۴ تا ۱۱۸ می باشد.

  طعم روغن کنجد مطبوع و پایداری آن در مقابل اکسیده شدن زیاد است. دلیل این امر وجود روغنی به نام سامولین (Sesamolin) در آن می باشد که در اثر تجزیه تبدیل به یک ماده ضد اکسیدان به نام سسامول (Sesamol) می شود.
  از روغن کنجد در آشپزی، صنایع مارگارین سازی، صابون سازی، تهیه رنگ های نقاشی، مواد آرایشی، تهیه عطرها و غیره استفاده می شود.

  سطح زیرکشت کنجد در ایران و جهان:

  کنجد از گیاهان قدیمی با سابقه تاریخی در زراعت ایرانیان محسوب می شود. براساس گزارش فائو در سال ۲۰۰۶ میلادی، سطح زیر کاشت کنجد در ایران حدود ۴۰۰۰۰ هکتار با میانگین عملکرد ۷۰۰ کیلوگرم در هکتار بوده است. عملکردهای بیش از ۱۰۰۰ کیلوگرم در هکتار در زراعت سنتی و بیش از ۲۰۰۰ کیلوگرم در زراعت مکانیزه و تحت شرایط آبیاری مطلوب می باشد.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  همچنین سطح زیر کاشت جهانی این گیاه در سال ۲۰۰۶ حدود ۷۵۳۹۴۵۹ هکتار با میانگین تولید ۴۴۲/۷۳ کیلو گرم دانه در هکتار گزارش گردیده است.

  (معرفی کامل کنجد و سطح زیر کشت آن در جهان)

  منبع: کتاب زراعت گیاهان صنعتی وعلوفه ای، انتشارات دانشگاه پیام نور.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.