تاریخ :۱۰ مهر ۱۴۰۲
اسکلت گلخانه و اجزای آن

اسکلت گلخانه و اجزای آن

 • اسکلت یا چهارچوب گلخانه

  اسکلت گلخانه نگهدارنده پوشش است. قدیمی ترین اسکلت از جنس چوب بود. امروزه اسکلت گلخانه از آهن، آلومینیوم و فولاد ساخته می‌شود.

  اجزای اسکلت گلخانه

  ۱- پایه (Post)

  مانند ساختمان که نیاز به ستون برای تحمل وزن سقف دارد، گلخانه نیز نیاز به پایه های جانبی دارد تا وزن سقف را تحمل کند. این پایه ها معمولا در سیمان قرار داده می‌شوند. پایه های سیمانی در زیر خاک قرار داده می‌شوند. جنس پایه می‌تواند فلزی یا چوبی باشد و در صورت چوبی بودن باید با مواد نگهدارنده تیمار شود.

  Glazing Sill or Sash Sill -2

  محافظی برای قسمت پایین پنجره‌هاست و بر روی دیوار حاجب قرار می‌گیرد. وقتی دریچه جانبی مورد استفاده قرار می‌گیرد، آن را Sash Sill می‌گویند. جنس آن می‌توان چوبی یا فلزی باشد.

  Eave Plate -3

  سطحی است که در روی پایه‌ها قرار می‌گیرد و محافظی برای سقف گلخانه است.

  ۴- ناودان (Gutter)

  ناودان‌ها کار جمع‌آوری و هدایت آب را به بیرون از اسکلت به عهده دارند. در گلخانه جوی پشته‌ای، ناودان بجای Eave Plate  به کار می رود. ناودان‌ها دارای شیبی حدود ۱۰ سانتی‌متر به ازای هر ۵/۳۰ متر طول گلخانه هستند تا آب را به راحتی منتقل کنند. قبل از یخبندان و کاهش دما باید ناودان‌ها را از برگ و سایر مواد تمیز نمود. گلخانه‌های تک واحدی نیازی به ناودان ندارند و برف و باران به آسانی از اسکلت جاری می‌شود. تجربه نشان داده است که در گلخانه‌های جوی پشته‌ای قرار دادن یک ناودان با شیب مناسب در داخل گلخانه و در زیر ناودان اصلی گلخانه باعث هدایت قطرات آب چکه کرده از ناودان اصلی به کنار و در نهایت بیرون گلخانه می‌شود.

  ۵- قاب (Sash Bar)

  قاب یکی از مهمترین قسمت‌های ساختمان گلخانه است. شکل و اندازه آن باید طوری باشد تا کمترین سایه ممکن را در گلخانه ایجاد کند. قاب باید به اندازه کافی محکم باشد تا وزن پوشش، برف و نیروی باد را تحمل کند. قاب‌ها دارای کانالی هستند  و وقتی این کانال در قسمت داخل گلخانه قرار می‌گیرد، کار هدایت قطرات آب را به داخل ناودان به عهده دارند.

  ۶- (Bar Cap) کشو

  کشو به قسمت بیرونی قاب متصل می شود تا شیشه و مواد پوشش دهنده را در جای خود نگهدارد. همچنین کشو مواد پوشش دهنده را از نور آفتاب محافظت می‌کند (اشعه ماورای بنفش مواد پر کننده شیشه را از بین می برد). کشوها به راحتی توسط دو یا چند پیچ به قاب متصل می‌شوند.

  ۷- (Purline)

  میله‌ای است که در طول گلخانه کشیده می شود و برای نگهداری قاب به کار می‌رود.

  فروش ویژه به مدت محدود
  فروش ویژه بیش از ۳۰۰۰ رقم محصولات کشاورزی، انواع بذر با بسته بندی اورجینال و خانگی، انواع کودهای وارداتی اصل، ادوات و ابزارآلات با ضمانت اصالت کالا
  همین الآن خرید کنید

  ۸- خرپا (Truss)

  خرپا یک عضو حمایت کننده است که برای استحکام گلخانه به کار می‌رود. گلخانه‌های دوطرفه (Clear Span) دارای خرپاهای پیچیده هستند تا پوشش گلخانه (شیشه)، نیروی برف و باد را تحمل کند. در امریکا این نوع گلخانه ها با عرض ۳/۱۵ متر و در انگلستان با عرض ۱/۲۳ متر در سطح تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

  ۹- پشته (Ridge)

  پشته قسمت برآمده گلخانه است. قسمت بالایی هر قاب به پشته محکم می شود. پشته همچنین دستگاه‌های تهویه سقفی را نگه میدارد.

  Ridge Cap -10

  میله‌ای است که در انتهای پشته قرار می‌گیرد و به منظور راه رفتن روی گلخانه برای بازرسی و یا تعمیرات جزیی به کار می‌رود.

  ۱۱- پنجره تهویه (Ventilator)

  پنجره تهویه که در تمام طول گلخانه و یا در قسمت‌هایی از گلخانه قرار می‌گیرد.

  ۱۲- پنجره تهویه کناری (Side Wall Ventilator)

  پنجره تهویه کناری باعث افزایش جریان هوا در گلخانه می‌شود. وقتی این پنجره‌ها باز باشند بیشینه اثر دود کشی (Chimney Effect) ایجاد می‌شود و در نتیجه هوای گرم از طریق پنجره سقفی به بیرون گلخانه کشیده می‌شود.

  ۱۳- نگهدارنده دستگاه تهویه (Ventilator Header)

  نگهدارنده دستگاه تهویه جزیی از اسکلت است که دستگاه تهویه روی آن قرار می‌گیرد.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.