تاریخ :۱۹ خرداد ۱۴۰۲
سبزی-کاری-آپارتمان

سبزی کاری در آپارتمان

 • سبزی کاری در آپارتمان: آپارتمان نشینی، خیلی از علاقه مندان به سبزی کاری را از این لذت محروم کرده است. گروهی دیگر از آپارتمان نشین ها هستند که تحت هر شرایطی می توانند انواع سبزی ها را در آپارتمان خود پرورش دهند.

  خوشبختانه بذر بیشتر سبزیجات در هر شرایطی پرورش می یابد. برای این منظور می شود از جعبه های چوبی، سطل های پلاستیکی، گلدان های بزرگ و کوچک، انواع ظروف مایع ظرف شویی و حتی بطری های نوشابه خانواده استفاده کرد. مهم، عمق گلدان و آبیاری به موقع و تنظیم برنامه کوددهی آن ها است.

  سبزی-کاری

  آیا کاشت سبزی در آپارتمان ها هم شدنی است؟

  بذر هر نوع سبزی تره، شاهی، شنبلیله، ریحان، جعفری، گوجه فرنگی، فلفل رنگی، حتی کدو و بادمجان را در هر زمان و هر فصلی می توان در آپارتمان چه در بستر های خاکی و چه غیر خاکی کاشت و از خوردن آن لذت برد. پرلیت یک بستر غیر خاکی است که برای کاشت سبزیجات می توان از آن استفاده کرد. اما رشد سالم آن ها به کود مخصوصی نیاز دارد که در بازار چندان در دسترس نیست. بنابراین سبزی کاری درخاک، آن هم در فضای آپارتمانی، سهل و لذت بخش است.

  کاشت-سبزی-آپارتمان

  روش چگونه است؟

  برای کاشت سبزی در خانه روش های مختلفی وجود دارد. قدم اول انتخاب بذر مناسب و استاندارد است. بذر اصلاح شده ای که روی پایه مادری رسیده باشد. ابتدا بذرها را روز قبل از کاشت در آب ولرم می ریزیم و بین ۸ ساعت تا سه روز مجازیم آن ها را در آب نگه داریم تا متورم شوند. سپس خاک مناسبی انتخاب و الک می کنیم . به ارتفاع حداقل ۱۵ سانتی متر در یک گلدان که زهکش داشته باشد می ریزیم.

  بذرها را از آب خارج و برروی یک پارچه یا روزنامه قدیمی منتقل می کنیم تا نم آن ها گرفته شود. سطح خاک را می کوبیم و صاف می کنیم. بذرها را به صورت فاصله دار روی سطح خاک می پاشیم. روی بذرها را با کمی خاک می پوشانیم اما دقت کنید که اگر سایز بذر دو میلی متر باشد، حداکثر دومیلی متر باید روی آن با خاک پوشانده شود. در مرحله بعد، سطح مقطع گلدان را با یک برگ روزنامه می پو شانیم تا بذرها دقیقا زیر روزنامه قرار بگیرند. با یک آبپاش کوچک روزانه دو تا چهار بار روی روزنامه آب می ریزیم تا سطح آن کاملا خیس شود. گلدان را دو تا پنج روز در گرم ترین جای ممکن قرار دهید.

  روش-سبزی-کاری

  باید گلدان را در معرض نور خورشید قرار دهیم؟

  خیر. حتی می توان گلدان آماده شده را دور از نور و در جای تاریک نگه داشت تا سبزی ها دو تا سه میلی متر رشد کند و روزنامه آرام آرام بالا بیاید. در این مرحله، روزنامه را بر می داریم و مستقیما به گیاه آب می دهیم. در این مرحله گلدان را در معرض نور قرار می دهیم. هرچه نور بیشتری به سبزی ها برسد بهتر است. اگر چنین فضایی در آپارتمان نداشتیم، می توانیم از لامپ های فلورست استفاده کنیم.

  بعد از گذشت حدود دو هفته به گیاه کود می دهیم. ترجیحا از کود طبیعی استفاده می کنیم. اما اگر این کود در دسترس بود، سراغ کودهای شیمیایی استاندارد می رویم. البته دز مورد نیاز روی بسته این کودها نوشته شده است و جای نگرانی نیست. اگر تمام این مراحل به درستی انجام شود، بعد از گذشت حدود دو هفته سبزی ها آماده خوردن می شوند. توصیه می شود که تا یکی دو بار این سبزی ها به ویژه تره ها را بخورید و با قیچی آن ها را بچینید تا پایه آن ها قوی تر شود.

  سبزی-کاری-گلدان

  برای جلوگیری از آفت زدن سبزی ها چه کنیم؟

  برای جلوگیری از آفت زدن گیاهان هر از چندگاهی باید مقداری آب را با الکل مخلوط کنیم و به جای سم روی سبزی ها بپاشیم. حتی اگر این سبزی ها مورد حمله شته ها قرار گرفته باشند با این کار آن ها از بین می روند. از طرف دیگر، چون طی مراحل رشد از هیچ سمی هم استفاده نمی کنیم، سبزیجات کاملا ارگانیک هستند.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  راه های زیادی برای پیشگیری از  آفت زدگی  گیاهان وجود دارد. مثلا می توانیم یک گلدان گیاه جعفری یا همیشه بهار را کنار گلدان سبزیجات خود بکاریم. با این روش تا ۶۰ درصد از بیمارشدن گیاه و حمله شته ها کاسته می شود. حتی پژوهش های علمی نشان می دهد که موزیک هم می تواند تاثیر بسزایی بر سلامت گیاهان و جلوگیری از برخی آفت های آن ها داشته باشد.

  کاشت چه نوع سبزی هایی را در فصل بهار توصیه می کنید؟

  همه سبزی ها را می توان در این فصل کاشت و بسیار خوب هم رشد می کنند. اما گاهی نحوه نگهداری و تغذیه خاک آن ها با هم متفاوت است. مثلا گوجه فرنگی برای رسیدن در مقایسه با گیاهان دیگر به مواد غذایی بیشتری نیاز دارد. اگر ما دو هفته یک بار به خیار کود می دهیم، باید هفته ای دو بار به گوجه فرنگی کود بدهیم. هنگامی که گوجه ها نشاء شدند و چهار تا پنج سانتی متر رشد کردند باید به گلدان بزرگی منتقل شوند. زیرا ریشه آن ها قوی می شود و هر چه گلدان بزرگتر باشد، بیشتر هم میوه   می دهد. در مورد فلفل هم دقیقا همین طور است.

  سبزی-کاری-کاشت

  استفاده از کود موجب آلودگی سبزی نمی شود؟

  در واقع کود، تغذیه گیاه است اما لازم نیست که حتما از کودهای شیمیایی استفاده کنیم. بعد از الک کردن خاک، مقداری زغال در خاک بریزید تا وجود کربن مانع از بیمار شدن گیاه شود. حتی تفاله خشک شده چای، پودر استخوان و خاکستر چوب هم جزو کودهای ارگانیک محسوب می شود

  هنگام شروع سبزی کاری در آپارتمان به چه ابزاری نیاز داریم؟

  بذر، خاک استاندارد، گلدان مناسب، دستکش، آبپاش کوچک، بیلچه و الک تنها ابزارهای کاشت سبزی در آپارتمان هستند. در انتخاب بذر مناسب و خاک استاندارد از راهنمایی فروشندگان محصولات کشاورزی استفاده کنید تا با مرور زمان قدرت تشخیص آن ها را به دست آورید و در واقع خودتان باغبان خبره ای شوید.

  ابزار-سبزی-کاری

  حرف آخر

  سبزی کاری در آپارتمان بسیار کم هزینه است. نکته قابل توجه این است که با این روش هم لذت می برید و هم سبزی کاملا سالم  بهداشتی و ارگانیک می خورید . هنگام خرید بذر سبزیجات هم به خاطر داشته باشید که نعناع و پونه، بذر ندارند و باید آن هارا از سبزی فروشی خرید و بعد از ریشه دار کردن در خاک بکارید.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.