تاریخ :۳ مهر ۱۴۰۲
سیب-خواص-بیماری

سیب و خواص سلامت بخش آن در درمان بیماری ها

 • سیب و خواص سلامت بخش آن در درمان بیماری ها

  این مقاله شامل اطلاعات مفید و کاربردی درباره سیب و خواص سلامت بخش آن در درمان بیماری‌ها است. همچنین برای آگاهی یافتن از خواص سیب برای پیشگیری و بهبود بیماری‌هایی همچون کلسترول بالا، چاقی، بیماری‌های قلبی، سرطان، دیابت و فشار خون بالا و سرماخوردگی تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

  ۱- در طب چینی اعتقاد بر این است که سیب حرارت را می زداید و اثر خنک کننده در ریه ها دارد.

  ۲- اسید مالیک و تارتاریک در سیب سبب مهار رشد باکتری‌های بیماریزا در لوله گوارش می‌شود. در هندوستان، خوردن میوه سیب برای جلوگیری از یبوست، متداول می‌باشد.

  ۳- سیب مانع تشکیل اسید اوریک در بدن می‌شود. و خوردن آن برای نقرس، روماتیسم و تصلب شریان‌ها مفید است.

  ۴- ویتامین‌های سیب بیشتر در پوست آن قرار دارد. بنابراین اگر سیب با پوست خورده شود (البته برای اشخاصی که از لحاظ وضع معده، اجازه خوردن پوست سیب خام را داشته باشند) مفیدتر است. در مناطق خاور دور در جوشانده‌های برگ سیب، از پوست میوه سیب به صورت خشک شده یا تازه نیز می‌ریزند تا آنرا مطبوع سازد. برای تهیه جوشانده پوست خشک میوه سیب، ۱۰ گرم پوست برای ۱۰۰ گرم آب که در ۱۵ دقیقه جوشیده شود، مصرف می‌شود.

  ۵- مصرف سیب رسیده آبدار تازه برای ورم حاد روده اطفال، اسهال خونی و تب‌های حصبه‌ای مفید است.

  ۶- پوست سیب خشک شده به صورت جوشانده برای رفع ورم مفاصل، روماتیسم و ناراحتی‌های کلیه که منجر به کاهش ادرار می‌شود، بسیار مفید است. زیرا مدر بوده و دفع اسید اوریک را تسهیل نموده و فعالیت دستگاه گوارش را تنظیم می‌کند.

   ۷- خوردن سیب پس از صرف غذا، برای تقویت لثه‌ها مفید است.

  خواص سلامت بخش سیب

  خواص سلامت بخش سیب

  خواص سلامت بخش سیب در درمان بیماری ها

  بیماری قلبی

  تعداد زیادی از مطالعات نشان داده است که غذاهای حاوی مقادیر زیاد (کوئرستین) از قبیل سیب، سبب بهبود فالعیت آنتی اکسیدانی خون و کاهش میزان تخریب کلسترول LDL به علت اکسیداسیون می‌گردند. این تحقیقات همچنین ثابت نموده‌اند که افراد دارای مصرف بالای کوئرستین (Quercetin)، کمتر در خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی قرار دارند. این مشاهدات به اثرات ضد تصلب شرایین و ضد لختگی خون در کوئرستین سیب تصریح نموده است.

  کسترول خون بالا

  سیب حاوی مقادیر خوبی از نوعی فیبر به نام پکتین است. پکتین از دسته فیبرهای محلول است. یعنی زمانی که مرطوب می‌شود، چسبنده و غلیظ می‌گردد. مطالعات کنترل شده مختلف نشان داده است که افزودن پکتین به رژیم غذایی منجر به کاهش متوسطی در سطح کلسترول خون می‌شود. علت این امر ممکن است اتصال یافتن پکتین سیب به اسیدهای صفراوی باشد. که به کاهش کلسترول خون کمک می‌کند.

  البته باید توجه شود که تنها پکتین نمایانگر قدرت کاهش کلسترول سیب نیست. سیب صرف نظر از داشتن پکتین، با سایر موادی که دارد، خود یک کاهنده نیرومند کلسترول است. حتی نیروی کلسترول‌زدایی آن، از تمام پکتینی که از یک سیب خارج می‌شود بیشتر است.

  سرطان

  مطالعات تجربی بر روی نمونه‌های سلول تومور انسانی چنین پیشنهاد می‌کند که مقادیر نسبتا زیاد کوئرستین می‌تواند برخی از سرطان‌ها را متوقف نماید. مطالعات جمعیتی در دنیا، با این وجود، تاکنون تأثیر حفاظتی رژیم‌های غنی از این ماده را برابر سرطان‌ها نشان نداده است. در عین حال، برخی تحقیقات چنین نشان می‌دهد که کوئرستین به طور خاصی می‌تواند برای افراد سیگاری مفید باشد. مواد سرطان زای تنباکو سبب تخریب دیواره مثانه می‌شوند و بدین ترتیب موجب رشد سلول‌های سرطانی می‌گردند. کشف شده است که افراد سیگاری که مصرف کننده مقدار زیادی فلاونوئیدها از جمله کوئرستین موجود در سیب هستند، از تخریب دیواره مثانه ناشی از تنباکو حفاظت می‌شوند.

  خواص سلامت بخش سیب در درمان بیماری ها

  خواص سلامت بخش سیب در درمان بیماری ها

  دیابت

  پکتین موجود در سیب می‌تواند کمک به حفظ سطح قند خون به طور ثابت نماید. قندهای طبیعی موجود در سیب به آهستگی هضم و جذب می‌شوند. بخشی از این امر می‌تواند ناشی از تأثیر پکتین باشد که در دستگاه گوارش تشکیل ژل می‌دهد. افزایش آهسته در سطوح قند خون پس از مصرف سیب، به این معناست که سیب «شاخص گلیسمیک» پایینی دارد. بنابراین برای افراد مبتلا به بیماری دیابت، سیب به طور خاص مفید است. لازم به توضیح است که شاخص گلیسمیک اندازه‌ای است که تعیین می‌کند. پس از خوردن غذا قند خون با چه سرعتی بالا می‌رود. این امر نشان می‌دهد که به رغم وجود قند طبیعی در سیب، خوردن سیب در افزایش سریع قند خون اثر نمی‌گذارد.

  فشار خون بالا

  سیب در کاهش فشار خون نیز موثر است. یکی از مطالعات علمی جالب که در این زمینه به عمل آمده نشان می‌دهد که حتی بوییدن آن نیز فشار خون را کاهش می‌دهد.

  سرماخوردگی

  بررسی‌های علمی نشان داده است که ویروس‌ها نمی‌توانند در عصاره سیب مدت زیادی زنده بمانند. برای مقایسه قدرت ویروس کشی سیب با عصاره ۱۸ نوع میوه دیگر در آزمایشی معلوم شد که عصاره سیب، انگور و چای دارای قویترین امکان نابودی ویروس‌ها هستند. پژوهشگران متوجه شده‌اند اشخاصی که بیشتر از دیگران سیب می‌خورند، کمتر به سرماخوردگی و ناراحتی‌های قسمت فوقانی دستگاه تنفسی شامل عفونت‌های مربوط به بینی، حنجره و نای مبتلا می‌شوند.

  چاقی

  خوردن سیب با پوست، سطح قند خون را به آهستگی و برای مدتی بالا نگه می‌دارد. لذا پس از خوردن سیب کامل، شخص احساس سیری بیشتری می‌کند. بنابراین برای کاهش وزن بهتر است خود سیب به طور کامل و طبیعی خورده شود.

  سیب و درمان بیماری ها

  سیب و درمان بیماری ها

  خواص آب سیب

  آب سیب می‌تواند بسیاری از مواد مغذی کلیدی سیب، از جمله ویتامین C و ویتامین‌های مختلف B و مواد معدنی مختلف مانند منیزیم، آهن، کلسیم، منگنز و مس را حفظ کند. مقداری از فیبر نیز مانند فیتوکمیکال‌ها، فلاونول‌ها و پروسیانیدین‌ها در این آب میوه باقی می‌ماند. کنسانتره آب سیب در یک فنجان که حدود ۱۰ درصد از کربوهیدرات مورد نیاز روزانه شما را تشکیل می‌دهد، به دلیل قندهای طبیعی موجود در آن است. پتاسیم مهمترین ماده معدنی موجود در آب سیب است که با یک وعده، تقریباً ۷ درصد از نیاز روزانه شما را تامین می‌کند. طبق گزارش ۱۰۰USDA FoodData Central گرم آب سیب شیرین نشده می‌تواند حاوی ۴۶ کالری باشد. با توجه به کالری شماری، مطمئن شوید که این نوشیدنی را در حد اعتدال مصرف کنید.

  خواص-آب-سیب

  خواص-آب-سیب

  بهترین زمان خوردن سیب

  خوردن سیب در شب باعث می‌شود اسیدهای طبیعی در این میوه، سطح اسید معده شما را افزایش داده و سبب ایجاد درد و ناراحتی برای شما شود. با کُند شدن گوارش در شب، سیب مدت زمان بیشتری در شکم شما باقی می‌ماند. و به اسیدها نیز فرصت می‌دهد تا متراکم شوند. بهترین زمان خوردن سیب، صبح است. پوست سیب دارای فیبر غذایی «پکتین» است که کبد را برای تولید صفرای مورد نیاز برای تجزیه غذا به هنگام گوارش تحریک می‌کند. پس اول از همه، صبح یک سیب بخورید تا به هضم هر غذایی که در دستگاه گوارشی شما باقی مانده کمک کرده و بعد، خوردن صبحانه خود را شروع کنید.

  منابع:

  ۱- کتب طب سنتی

  ۲- www.organicfacts.net

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.