تاریخ :۱۹ خرداد ۱۴۰۲
معرفی روش درمانی هومیوپاتی و فواید آن در درمان بیماری ها

هومیوپاتی، درمانی کل نگر

 • هومیوپاتی چیست؟

  هومیوپاتی، به معنای مشابه درمانی، روش درمانی خاصی است که در آن بیمار با قوای حیاتی و دفاعی خود درمان می شود و دارو فقط اثر تحریک کننده و تنظیم کننده دارد. این روش درمانی یکی از روش های درمانی کل نگر و برترین طب مکمل از دیدگاه سازمان بهداشت جهانی است که با بیش از ۲۰۰ سال قدمت، یک روش درمانی جامع، مستقل و بسیار موثر است. (هومیوپاتی، درمانی کل نگر)

  هومیوپاتی می کوشد اختلال و ضعف مکانیسم دفاعی بدن را از بین ببرد. این بر اساس دو نظریه غیر متعارف است:

  ۱-  “مانند درمان هایی مانند” :

  این مفهوم که بیماری را می توان توسط ماده ای بهبود داد که علائم مشابهی را در افراد سالم ایجاد می کند.

  ۲-  “قانون حداقل دوز” :

  این تصور که هرچه دوز دارو کمتر باشد، اثر آن بیشتر است. بسیاری از محصولات هومیوپاتی چنان رقیق شده اند که هیچ مولکولی از ماده اصلی باقی نمی ماند.

  در طب رایج همواره در تلاش هستند که ارگانیسم یا عوامل بیماریزا را شناسایی و با تجویز دارو آن را از بین ببرند ولی مکانیسم اثر در هومیوپاتی با طب رایج متفاوت است. به عبارتی دارو های هومیوپاتی بدن را قادر می سازد به شکلی موثرتر با محرک بیماری زا مبارزه کند.

  در طب رایج برای درمان بیشتر به عامل بیماری زا و علایم بیماری توجه می شود و با وجود اینکه بیمار یک فرد با یک سیستم واحد و یکپارچه است که همه اعضای آن در ارتباط متقابل هستند، بیماری ها مستقل و بدون ارتباط با هم در نظر گرفته می شوند و برای درمان هر قسمت به طور مستقل دارو تجویز می شود.

  روش درمانی هومیوپاتی:

  در هومیوپاتی به همه اعضای فرد به صورت یک ساختمان واحد توجه می شود. درمان ها “به صورت فردی” یا متناسب با هر فرد انجام می شوند. معمولاً دریافت درمان های مختلف برای افراد مختلف با یک بیماری یکسان است.

  هومیوپاتی از یک سیستم تشخیصی متفاوت برای اختصاص دادن روش های درمانی به افراد استفاده می کند و الگوهای بالینی علائم و نشانه هایی را که متفاوت از طب سنتی است تشخیص می دهد.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  علایم به صورت راهنما برای تشخیص علت اختلال و تجزیه و تحلیل سیستم حیاتی فرد بکار می رود. برای مثال در سرما خوردگی در طب رایج علایمی مثل آبریزش بین، سرفه و تب و… مورد توجه قرار گرفته و دارو هایی در جهت ضد آن ها داده میشود ولی در هومیوپاتی به کل توجه می شود نه علایم سرما خوردگی و بدن را یاری رسانده تا با آلودگی و اختلال ایجاد شده بهتر مبارزه کند.

  دارو های هومیوپاتی عوارض جانبی ماندگار ندارد، اثر تسکینی ندارد و فقط به درمان اختلال می پردازد، حداقل دوز مصرف می شود و نیازی به تکرار مکررات ندارد.

  منبع محصولات هومیوپاتی:

  محصولات هومیوپاتی از گیاهان (مانند پیاز قرمز، آرنیکا [گیاه کوهی]، پیچک سمی، بلادونا [شب بو کشنده] و گزنه گزنده)، مواد معدنی (مانند آرسنیک سفید) یا حیوانات (مانند کل زنبورهای خرد شده) حاصل می شود.

  محصولات هومیوپاتی اغلب به عنوان گلوله های قندی ساخته می شوند تا زیر زبان قرار گیرند. همچنین ممکن است به اشکال دیگر مانند پماد، ژل، قطره، کرم و قرص وجود داشته باشد.

  (هومیوپاتی، درمانی کل نگر)

  منابع:

   National Institutes of Health

  کتاب مقدمه ای بر مبانی گیاهان دارویی، ادویه ای و معطر، انتشارات دانشگاه شاهرود، ۱۳۹۳

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.