تاریخ :۱۹ خرداد ۱۴۰۲

چگونه یک باغچه عمودی بسازیم ؟

 • در دی مگ همه چیز را درباره “چگونه یک باغچه عمودی بسازیم ؟” بخوانید:

  چگونه یک باغچه عمودی بسازیم ؟

  باغچه‌های عمودی بهترین راه حل برای خانه یا مکان‌هایی است که فضای کافی برای رشد و  پرورش گیاهان ندارند درست همانند نصب یک تابلوی نقاشی به دیوار، می‌توانید گیاهان خاصی را نیز روی تابلو نصب و از دیوار آویزان کنید.

  گیاهان شیره دار با برگ‌های ضخیم همچون کاکتوس، بهترین انتخاب برای باغچه‌های عمودی است؛ زیرا این نوع گیاهان دیر رشد می‌کنند و آب کمی هم نیاز دارند.

   

  چگونه یک باغچه عمودی بسازیم ؟

  نکات لازم برای ساخت باغچه دیواری:

   

  • نخستین وسیله ای که برای ساخت این باغچه نیاز دارید، قاب عکس است. برای این منظور لازم نیست قاب عکس گران قیمت بخرید،حتی اگر قاب عکس قدیمی دارید هم می توانید از آن استفاده کنید.
  • گل های اچواریا و گل ناز برای این باغچه بسیار عالی هستند.
  •  بهتر است باغچه شما رنگ های محدودی داشته باشد به همین دلیل به دنبال گیاهانی باشید که در یک خانواده رنگ هستند. یا دست کم سه یا چهار رنگ را در نظر داشته باشید.
  • برای قاب خود یک نقطه کانونی و مرکز توجه درست کنید.

  مرحله یک: برش دهید

  با کمک قیچی کوچک باغبانی، ساقه گیاهانی که انتخاب کرده‌اید را به طول سه تا ۵سانتی متر برش دهید. برگ‌های پایینی را جدا کنید. ساقه برش خورده را چند روز داخل آب قرار دهید. این کار باعث می‌شود تا لایه‌ای ظریف قسمت برش داده شده ساقه را بپوشاند. اگر گیاه کمی چروک شد نگران نشوید.

  چگونه یک باغچه عمودی بسازیم ؟

  مرحله دو : جمع آوری وسایل

  برای تهیه باغچه عمودی می‌توانید از هر نوع قابی استفاده کنید. به طور مثال، در عکس از قاب چوبی استفاده شده است.

  وسایل موردنیاز برای انجام کار:

  • قاب عکس بدون پانل پشتی
  • فریم چوبی برای پشت باغچه
  • چکش
  • میخ
  • توری فلزی به اندازه قاب عکس
  • منگنه
  • تخته چندلایه برای پشت قاب، به اندازه فریم چوبی برش داده شود
  • رنگ
  • پارچه تمیز
  • خاک گلدان
  • گیاهان آماده شده
  • سیخ چوبی یا چاپاستیک (چوب‌های غذاخوردن ژاپنی ها)

  چگونه یک باغچه عمودی بسازیم ؟

  مرحله سه : نصب فریم چوبی

  فریم چوبی عمق بیشتر به قاب عکس می‌دهد. عمق بیشتر هم کمک می‌کند تا فضای کافی برای خاک و کاشت گیاهان وجود داشته باشد. بهتر است از چوبی برای ساخت این فریم استفاده کنید که ذاتا ضدآب است. به طور مثال، چوب سرو برای این منظور بسیار عالی است. اندازه‌های این فریم باید به اندازه بخش داخلی قاب عکس باشد. با کمک میخ، فریم را به قاب وصل کنید.

  چگونه یک باغچه عمودی بسازیم ؟

  مرحله چهارم : قرار دادن توری فلزی

  پس از نصب فریم روی قاب، توری فلزی را به آن وصل کنید. سوراخ های این توری باید ریز باشد تا خاک از آن بیرون نریزد. باید توری را به لبه های فریم وصل کنید.

  چگونه یک باغچه عمودی بسازیم ؟

  مرحله پنج : نصب تخته پشتی

  اکنون زمان نصب تخته چند لایه پشت قاب است. برای اطمینان از محکم بودن، از میخ برای نصب آن به قاب استفاده کنید .

  چگونه یک باغچه عمودی بسازیم ؟

  مرحله شش : رنگ کردن قاب

  قاب را برگردانید روی قاب را با قلم مو و رنگ روغن نقاشی کنید تا هم رنگ زیبایی پیدا کند و هم باعث مقاومت بیشتر قاب نیز بشود. اگر دوست دارید قاب رنگ قدیمی داشته باشد. پس از رنگ زدن، چند دقیقه اجازه دهید تا رنگ روی چوب جذب شود و سپس با کمک یک پارچه تمیز، روی رنگ بکشید تا برخی قسمت ها پاک یا کم رنگ شوند .

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  چگونه یک باغچه عمودی بسازیم ؟

  مرحله هفت : اضافه کردن خاک

  ابتدا باید اجازه دهید رنگ قاب به طور کامل خشک شود. سپس داخل قاب را از خاک پر کنید. خاک را روی توری بریزید و با دست همچون تکان دادن الک، قاب را تکان دهید تا خاک داخل جعبه ریخته شود. این کار را تا زمانی تکرار کنید که همه فضای جعبه ای قاب پر از خاک شود .

  چگونه یک باغچه عمودی بسازیم ؟

  مرحله هشت : سوراخ ایجاد کردن

  گیاهانی که ساقه های آن ها را برش داده و داخل آب گذاشته اید را به شکلی که دوست دارید روی یک سطح صاف بچینید. با کمک سیخ چوبی یا مداد از روی توری فلزی، داخل خاک چاله ایجاد کنید و گیاه را داخل آن قرار دهید. بهتر است این کار را از کناره های قاب آغاز کنید.

  چگونه یک باغچه عمودی بسازیم ؟

  مرحله نه : چیدن گیاهان

  گیاهان را به ترتیب و شکلی که تمایل دارید داخل خاک بچینید. گیاهانی شیره دار اصولا خیلی زود ریشه می کنند و لازم نیست آنها را داخل خاک فشار دهید.

  چگونه یک باغچه عمودی بسازیم ؟

  مرحله ده : شکل دادن

  ابتدا گیاهان بزرگ‌تر و سپس کوچک ترها را داخل خاک قرار دهید. تا جایی که می‌توانید گیاهان را نزدیک به هم نصب کنید. شاید ابتدای کار توری فلزی دیده شود اما پس از رشد گیاهان این توری زیر برگ‌ها گم خواهد شد.

  چگونه یک باغچه عمودی بسازیم ؟

  مرحله یازده : اجازه دهید ریشه دهد

  پس از کاشت گیاهان داخل قاب دیواری، آنها را به صورت افقی، یک یا دو هفته زیر نور مستقیم آفتاب قرار دهید تا در خاک ریشه کنند. به تدریج میزان نور را زیاد کنید و دو هفته اول به آنها آب ندهید .

  مرحله دوازده : نمایش تصویر ساخته شده

  می توانید این باغچه را روی میز بگذارید یا از دیوار آویزان کنید. این گیاهان را ماهی یک بار بیشتر آب ندهید. برای این کار نیز باید قاب را از روی دیوار بردارید و زمین بگذارید، آن را آبیاری کنید و تا زمانی که آب جذب خاک نشده است اجازه دهید روی سطح صاف باقی بماند.پیش از نصب دوباره آن روی دیوار از خشک بودن خاک مطمئن شوید. در هوای گرم و نور مستقیم آفتاب که بسیار داغ است، مراقب گیاهان باشید. در خانه سعی کنید آن را نزدیک پنجره های جنوبی نصب کنید.

  چگونه یک باغچه عمودی بسازیم ؟

  از منابع دیگر بیشتر بدانید:

  https://www.gardenersoasis.com/diy-vertical-garden-ideas/

  همچنین در دی مگ درباره “روش کوددهی در باغچه خانگی و انتخاب خاک مناسب باغچه” بخوانید…

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.