تاریخ :۲۰ خرداد ۱۴۰۲

اهمیت و ضرورت فناوری های نوین درکشاورزی

 • بخش کشاورزی به عنوان بخش پایه و استراتژیک اقتصاد، تامین کننده غذا و مواد اولیه برای سایر بخش ­ها است. در صورت فعالیت مفید این بخش است که در زمینه فعالیت و پیشرفت سایر بخش ­ها تهیه شده و کشور به سوی توسعه سوق می ­یابد. آنچه مهم به نظر می­ رسد این است که توسعه و رونق کشاورزی با توجه به افزایش جمعیت و مسئله امنیت غذایی با تاکید بر سلامت غذا و از طرفی حفظ منابع پایه، تنوع زیستی و محیط زیست بدون بکارگیری و استفاده از فناوری ­های نوین و تکنولوژی جدید میسر نمی­ شود.

  توسعه کشاورزی اساس و جزء لاینفک توسعه ملی در هر کشوری می باشد. لذا توجه به این مهم و فاکتورهای آن از اجزای مهم و ضروری است. انتقال تکنولوژی به عرصه کشاورزی تضمین کننده توسعه و رشد اقتصادی، اجتماعی و امنیت غذایی در حال رشد می ­باشد. در این صورت شناسایی فازهای انتقال تکنولوژی به عنوان فرآیندی که امکان نشر عوامل تکنولوژیک خاص را از کشورهای توسعه یافته به کشورهای در حال توسعه فراهم می­ کند. تا آن ها نیز بتوانند به تهیه و بکارگیری ابزارهای تولیدی جدید و گسترش و توسعه ابزارهای موجود بپردازند.

  پذیرش تکنولوژی در کشورهای در حال توسعه با تاخیر انجام می­گیرد؛ که این تاخیر موجب شکاف بین کشورهای صنعتی و عقب مانده است. فرآیند پذیرش تکنولوژی قسمتی از ادبیات انتقال تکنولوژی می­ باشد. فرآیند پذیرش تکنولوژی طی مراحل آگاهی، توجه، ارزیابی، آزمایش و پذیرش انجام می­ گیرد. چرا و چگونگی استفاده از فناوری ­های نوین، سوالاتی هستند که چالش ها را پیچیده تر می ­کنند. این امر فقط به وسیله ظرفیت و توانایی کشورها در بدست آوردن، پذیرش یا تولید تکنولوژی ­های مورد نیاز قابل دستیابی می ­باشد.  در واقع شناسایی می ­کنند چه تکنولوژی ­هایی در آینده در این جهان در حال تغییر مورد نیاز خواهد بود. بنابراین مسئله شناسایی تکنولوژی های جدید و اولویت بندی آنها بر اساس بسترهای لازم جهت اجرای آنها در بخش کشاورزی می باشد.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.