تاریخ :۲۰ خرداد ۱۴۰۲
گیاهان-کاهش-چربی

معرفی چند گیاه دارویی موثر در کاهش چربی خون

 • معرفی چند گیاه دارویی موثر در کاهش چربی خون

  سطح بالای چربی یا کلسترول خون می تواند باعث عوارضی مانند آترواسکلروز atherosclerosis (سفت و شکسته شدن عروق)، فشار خون بالا، بیماریهای قلبی و عروقی، افزایش شانس ابتلا به سکته مغزی، کبد چرب و… شود. رژیم غذایی نامناسب، استفاده از غذاهای چرب و پرکالری، فرهنگ ناصحیح استفاده بیش از حد از فست فودها نظیر پیتزا، سس مایونز، فرهنگ نادرست مصرف زیاد گوشت قرمز در جامعه و زندگی کم تحرک ماشینی در کشور ما باعث شده است افراد زیادی به مشکل بالا بودن چربی و کلسترول خون یا چاقی مبتلا باشند. در این مقاله به معرفی چند گیاه دارویی موثر در کاهش چربی خون می پردازیم.

  اولین و بهترین راه برای کاهش یا رفع این مشکل، اصلاح رژیم غذایی است. یکی از مهمترین توصیه های غذایی، کاهش مصرف گوشت قرمز و برنج و استفاده بیشتر از سبزیجاتی نظیر کلم، کرفس، هویج، کاهو، اسفناج، کدو در رژیم غذایی روزانه است. مصرف بیشتر غذاهای دریایی و سایر ترکیبات حاوی روغن امگا ۳ نیز توصیه می شود.

  کاهش چربی خون با گیاهان دارویی

  گیاهان دارویی زیادی نیز وجود دارد که کاهش دهنده چربی خون نیز هستند مانند:

  • دم کرده آویشن که از دیدگاه طب سنتی ایران دفع کننده رطوبت و بلغم از بدن است، از پایین آورنده های مناسب چربی خون محسوب می شود.
  • مصرف روزانه یک قاشق چای خوری پودر یا نیمکوب شده سیاه دانه یا دانه تره هم می تواند در کاهش چربی خون نیز تأثیر داشته باشد.
  • سیر، سویا، گشنیز، جعفری و شوید از سبزیجات موثر در کاهش چربی و کلسترول است. به عنوان مثال، نوشیدن دم کرده شوید و لیمو عمانی یک ساعت پس از غذا می تواند در کاهش سطح کلسترول و چربی خون موثر باشد.
  • چای پورد یکی از معروف ترین انواع چای چینی است که دارای خواص بسیار قوی کاهنده چربی و کلسترول است.
  • دم کرده پوست نارنگی و زنجبیل نیز می تواند موثر باشد.
  • جومینگ ز نیز گیاه بسیار موثری در کاهش چربی، کلسترول و قند خون است.
  • نوشیدن دم کرده زینان و عناب نیز در این امر موثر است.
  • مصرف سماق همراه غذا نیز به دلیل تأثیراتی که روی صفرا دارد، می تواند تأثیرات مناسبی در پایین آوردن چربی خون داشته باشد.

  گیاهان دارویی موثر در کاهش چربی خون

  برخی گیاهان به مقدار زیادی ساپونین دارند و به همین دلیل خاصیت کف کنندگی در آنها وجود دارد. در جانوران خون گرم از نظر سیستمیک ساپونین جذب نمی شود. ولی چون کشش سطحی را کم می کند، چربیها و کلسترول به آن باند شده که خود سبب دفع کلسترول از بدن می شود. این گیاهان عبارتند از:

  تخم شوید کاهنده چربی خون

  در داروخانه ها دارویی بنام آنتوم موجود است که به صورت قرص است و حاوی شاه تره، کاسنی و شوید است. این دارو پایین آورنده چربی خون است. این دارو که بیشترین ماده مؤثر آن شوید است، طبیعت گرم دارد. شوید در کسانی که ترش می کنند و سوزش سردل دارند، خیلی مؤثر است. همچنین زیاد کننده شیر و لاغر کننده است. شوید پایین آورنده چربی خون نیز هست.

  کاسنی یک گیاه دارویی موثر در کاهش چربی خون

  نام عربی کاسنی الهندبا است. کاسنی تقویت کننده معده، ضد درد و ضد تب است. برای درد چشم، بیماری های کبدی، یرقان، قولنج نارسایی کلیوی و در بیماری های اعصاب از آن استفاده می شود. کاسنی طبیعت سرد دارد.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  کاهش چربی خون با شاه تره

  شاه تره طبیعت سرد دارد و از گیاهان دیگر در فرآورده آنتوم است. این گیاه تصفیه کننده خون، صفرا آور، برطرف کننده خارشهای جلدی و اشتها آور است. و در درمان یرقان و تصلب شرایین نیز از آن استفاده می شود. از عرق آن به عنوان تقویت کننده و اشتها آور استفاده می شود.

  سیر

  پایین آورنده فشار خون و چربی خون است و اثرات ضد میکروبی نیز دارد و طبیعت گرم دارد.

  عصاره برگ گیاه مرزه موثر در کاهش چربی خون

  عصاره برگ گیاه مرزه چربی خون را کاهش میدهد. نتایج حاصل از یک طرح تحقیقاتی در لرستان نشان میدهد که استفاده از عصاره برگ گیاه مرزه باعث کاهش چربی خون می شود. رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان لرستان گفت: این طرح تحقیقاتی از سوی کارشناسان گیاهان دارویی لرستان در آزمایشگاه مرکز تحقیقات گیاهان دارویی لرستان به مدت یک سال انجام شد. دکتر شهرام توفیقی نام علمی این نوع گیاه دارویی را ساتورجا خوزستانیکا ذکر کرد. و افزود: در این طرح تحقیقاتی اثرات موثر این گیاه برای نخستین بار روی انسان در کشور به اثبات رسید. وی افزود قبلا این گیاه به عنوان مکمل غذایی برای انسان از سوی کارشناسان معرفی شده بود. یافته های این آزمایش نشان میدهد که مصرف این نوع گیاه مانند داروهای شیمیایی میزان چربی خون را در بدن انسان کاهش داده و اثرات بسیار مطلوبی در این زمینه دارد.

  وی اضافه کرد: پژوهشگران گیاه را پس از تبدیل به پودر، به شکل کپسول خوراکی در آورده تا برای کنترل چربی خون افراد بیمار از آن استفاده نمایند. وی یادآور شد: چند سال پیش یک گروه پزشکی نیز یک نوع گیاه مرزه در شمال استان خوزستان کشف کرده که خاصیت های مفید دارویی دارد. پیش از این نیز یک گروه علمی در لرستان کشف کردند که عصاره برگ زیتون برای کاهش کلسترول خون بسیار مفید می باشد. نکته قابل توجه این که اگر بیماری در حال استفاده از داروهای شیمیایی نظیر سیمواستاتین یا آترواستاتین برای چربی بالای خون است، نباید بدون نظر پزشک این داروها را قطع کند. و برای جایگزینی با گیاهان دارویی باید با پزشک معالج خود مشورت کند.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.