تاریخ :۱۰ مهر ۱۴۰۲
معرفی سویا (لوبیای روغنی) و سطح زیر کشت آن

معرفی سویا (لوبیای روغنی) و سطح زیر کشت آن

 • سویا (لوبیا روغنی)

  • نام علمی: GLycine max
  • نام انگلیسی: Soybean

  معرفی سویا (لوبیای روغنی) و سطح زیر کشت آن

  سویا یا دانه سویا (Glycine max)گونه ای از حبوبات بومی آسیای شرقی است که به طور گسترده برای دانه های خوراکی آن کشت می شود که کاربردهای متعددی دارد. سویا در بین اغلب مردم جهان به عنوان یک منبع مهم چربی و پروتئین به شمار میرود. سویا مهمترین منبع پروتئین برای خوراک دام های مزرعه است که به نوبه خود پروتئین حیوانی را برای مصرف انسان تولید می کند. (معرفی سویا (لوبیای روغنی) و سطح زیر کشت آن)

  مهمترین مخزن ژنی و بیشترین تنوع ژنتیکی سویا در چین و خاورمیانه قرار دارد و قسمت های شمالی و شرقی چین را منطقه اهلی شدن سویا می دانند. استفاده از بذرهای سویا در تغذیه انسان را به حدود ۲۸۰۰ سال قبل از میلاد نسبت می دهند.

  در سال های اخیر زراعت سویا در ممالک خاورمیانه به عنوان تأمین کننده بخشی از نیازهای روغن نباتی متداول شده است. امروزه ایالات متحده امریکا بزرگترین اصلاح کننده و تولید کننده سویا در جهان می باشد.

  • دانه سویا:

  استفاده از دانه های سویا در غذاهای تخمیر نشده سنتی شامل شیر سویا است که از آن توفو و پوست توفو ساخته می شود. غذاهای تخمیر شده سویا شامل سس سویا، خمیر لوبیا تخمیر شده، ناتو و تمپه است. دانه های سویا حاوی مقادیر قابل توجهی اسید فیتیک، مواد معدنی غذایی و ویتامین های گروه B است.

  • کنجاله سویا

  کنجاله سویای بدون چربی منبع مهم و ارزانی از پروتئین برای خوراک دام و بسیاری از وعده های غذایی بسته بندی شده است. به عنوان مثال، محصولات سویا، مانند پروتئین گیاهی بافت دار (TVP)، مواد تشکیل دهنده بسیاری از جایگزین های گوشت و لبنیات هستند.

  • روغن نباتی

  روغن نباتی سویا که در مصارف غذایی و صنعتی استفاده می شود، یکی دیگر از محصولات فرآوری محصول سویا است. 

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید
  سایر کشورهای مهم تولید کننده سویا در جهان عبارت اند از :
  • برزیل
  • آرژانتین
  • چین

  براساس آمار فائو سطح زیر کاشت سویا در جهان در سال ۲۰۰۶ میلادی حدود ۹۲۹۸۸۸۵۹ هکتار با میانگین عملکرد ۲۳۸۲/۰۲ کیلوگرم در هکتار بوده است. براساس این گزارش در سال ۲۰۰۶ سطح زیر کاشت سویا در ایران حدود ۱۰۰۰۰۰ هکتار با میانگین عملکرد ۲/۴ تن در هکتار بوده است.

  پتانسیل عملکرد لوبیا روغنی به بیش از ۶ تن در هکتار می رسد، اما عملکردهای بیش از ۲/۵ تن در هکتار مطلوب به نظر می رسند.

  (معرفی سویا (لوبیای روغنی) و سطح زیر کشت آن)

  منبع: کتاب زراعت گیاهان صنعتی وعلوفه ای، انتشارات دانشگاه پیام نور.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.