تاریخ :۸ خرداد ۱۴۰۲

مشارکت آنزیم های گیاه گندم درمبارزه با انواع قارچ های بیمارگر

 • مقاومت گیاه به بیمارگرها تا حد زیادی توسط مجموعه ­ای از آنزیم ­های کد شده در DNA که در مرگ سلول­ های آلوده و جلوگیری از گسترش عفونت دخیل هستند، تعیین می­ شود. علی رغم اهمیت گندم، واکنش این گیاه به بیمارگرها به طور کلی بدون تمرکز بر پروتئین ­های خاصی توصیف می ­شود.

  (Biotrophic Pathogens) و  (Necrotrophic Pathogens)

   

  پیچیدگی این مطالعه به این واقعیت اشاره دارد که گندم همانند بسیاری از گیاهان پلی­پلوئیدی است. به این معنی که هرکدام از سلول ­ها دارای چند مجموعه از کروموزوم ­ها هستند. گندم در معرض بیمارگرهای مختلف از جمله باکتری ­ها، ویروس ­ها،      قارچ ­ها، نماتدها و حشرات است. بعضی از آن ها بر روی سلول ­های گیاهی اثرگذار هستند و رشد آن ها را کاهش می­ دهند (Biotrophic Pathogens) و برخی دیگر منجر به مرگ سلولی گیاه می­ شوند (Necrotrophic Pathogens).

   

  در این مطالعه دانشمندان از دو بیمارگر استفاده کردند: ۱) بیمارگر بیوتروفیک (Puccinia recondita) که عامل زنگ گندم است و بیمارگر نکروتروفیک (Stagonospora nodorum) که باعث آسیب به برگ­ ها، قسمت­ های انتهایی گیاه ودانه می­ شود. در مجموع ۱۵۴۴ آنزیم که متعلق به پنج نوع کاتالیزور پروتئین ­ها هستند شامل: سرین، سیستئین، آسپارتیک، ترونین و متالوپروتئاز را پیدا کردند. آنها مشخص کردند که نسبت پروتئازها در ارقام مختلف گیاه کمتر از حد انتظار هست (حدود ۶۰ درصد در مقابل ۳/۷۹ درصد) با این حال تفاوت ۴۰ درصدی تقریبا به طور مساوی بین چندین پروتئاز تقسیم می ­شود که نشان  می ­دهد این آنزیم­ ها احتمالا جایگزین یکدیگر می­ شوند.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

   

  مطالعه پروتئازها به پیش ­بینی مکان­ های خاصی در ساختار آن ها کمک می ­کند. روند هیدرولیز در چندین منطقه ممکن است در طول آبشارهای پروتئولیتیک فعال شود. در این تحقیق مشخص شد که فعالسازی پروتئازهای موجود در گیاهان آلوده شامل آنزیم ­های با فعالیت مشابه مانند Caspase و Metacaspase نیست. اگرچه قبلا تصور می ­شد که چنین پروتئین­ هایی فعالسازی آبشار پروتئولیتیک را آغاز می­ کند که منجر به مرگ سلولی گیاه می­ شود. در نتیجه ممکن است برخی از پروتئازهای منحصر به فرد در واکنش زودهنگام به عفونت ناشی از هر دو پاتوژن­ های نکروتروف و بیوتروف درگیر باشند.

   

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.