تاریخ :۱۰ مهر ۱۴۰۲
نان ایرلندی قالبی برای پرورش سلول های انسانی

نان ایرلندی قالبی برای پرورش سلول های انسانی

 • پرورش سلول های انسانی در قالبی از جنس نان!

  نان ایرلندی قالبی برای پرورش سلول های انسانی

  محققان به جای قالب کلاژنی با استفاده از نوعی نان، سلول های انسانی را توسعه دادند. «نان ایرلندی قالبی برای پرورش سلول های انسانی»

  به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فیوچریسم، با اوج گیری همه گیری ویروس کرونا، پخت نان خانگی در همه جای جهان محبوب شد. اکنون گروهی از مهندسان با الهام از این روند از نان به عنوان قالب پرورش سلول‌های انسانی استفاده کردند. 

  اندرو پلینگ از دانشگاه اوتاوا و همکارانش چند نان مختلف را برای پرورش سلول‌ها آزمایش کردند. بسیاری از تلاش‌های اولیه با نان‌های مختلف چندان موفقیت آمیز نبود. اما در نهایت آنها موفق شدند سلول‌ها را در نان سودای ایرلندی پرورش دهند.

  آنها پس از پخت نان سودا، آن را با الکل استریلیزه و در مرحله بعد آن را با مواد شیمیایی تقویت کردند. محققان متوجه شدند سلول‌های ماهیچه، پوست و استخوان در چنین قالبی رشد می‌کنند.

  یکی از موارد استفاده قالب نان برای رشد سلول، توسعه گوشت در کارخانه‌ها است. پلینگ در این باره می‌گوید: چنین پروژه‌ای برای این دوره ایده آل به نظر می‌رسد.

  این پروژه اکنون در سرور BioRxiv موجود است. اگر سلول‌هایی که با این روش تولید می‌شوند، کارآمد باشند، استفاده از نان به جای قالب کلاژنی، هزینه‌های درمانی و همچنین توسعه گوشت در آزمایشگاه کاهش می‌دهد.

  هم اکنون گروه‌های متعددی از محققان در سراسر جهان مشغول بررسی روش‌هایی برای توسعه بافت زنده و ارگان‌ها خارج از اعضای بدن هستند تا انواع مختلف اختلالات را با این شیوه درمان کنند.

  «نان ایرلندی قالبی برای پرورش سلول های انسانی»

  کد خبر ۵۱۱۴۴۲۳
  لینک خبر: mehrnews.com/xTv7Z

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.