تاریخ :۲۱ خرداد ۱۴۰۲
آب نمک غرغره کردن در برابر علائم کویید-۱۹ موثر است؟

اثر آب نمک غرغره کردن در برابر علائم کویید-۱۹

 • غرغره کردن آب نمک در برابر علائم کویید-۱۹ موثر است؟

  آب نمک غرغره کردن در برابر علائم کویید-۱۹ موثر است؟

  پژوهشگران در اسکاتلند آگاهی از اثر آب نمک غرغره کردن در برابر علائم کویید-۱۹ را هدف تحقیقات جدید خود قرار داده اند. در همین راستا، دانشمندان در دانشگاه ادینبورگ مطالعه‌ای جدید را در ماه ژوئن برای بررسی این که آیا آب نمک غرغره کردن می‌تواند علائم بیماری در افراد مبتلا به کووید-۱۹ را کاهش دهد، آغاز کرده اند.

  مطالعه جدید بر پایه پژوهشی که در سال ۲۰۱۹ توسط تیم پژوهشی دانشگاه ادینبورگ انجام شده بود، آغاز شده است. پژوهش اولیه با حضور بیش از ۶۰ بزرگسال سالم انجام شد. شرکت کنندگان ابتدا برای دو روز در معرض ویروس سرماخوردگی قرار گرفتند. سپس، آن‌ها را به دو گروه تقسیم کردند. از یک گروه خواسته شده غرغره آب نمک و شستشوی مسیرهای بینی با محلول نمک را انجام بدهند. و گروه دیگر روشی که همواره برای درمان سرماخوردگی انجام می‌دادند را دنبال کردند.

  تمام شرکت کنندگان علائم خود را برای دو هفته ثبت کردند. همچنین، از آن‌ها خواسته شد تا نمونه‌های مخاط بینی را با کمک ابزاری شبیه گوش پاک کن برای اندازه گیری مقدار ویروس سرماخوردگی در بینی جمع آوری کنند.

  نتایج پژوهش اثر آب نمک غرغره کردن در برابر علائم کویید-۱۹

  پژوهشگران دریافتند افرادی که غرغره و شستشوی بینی با آب نمک را انجام داده بودند، احتمال کمتری داشت ویروس را به دیگر اعضای خانواده خود انتقال دهند. پاکسازی ویروس در بدن آن‌ها سریع‌تر صورت گرفت. و احتمال کمتری داشت برای درمان از داروخانه دارو خریداری کنند.

  هرچند نتیجه تحقیقات جدید دانشگاه ادینبورگ درباره اثر آب نمک بر کرونا هنوز نهایی نشده. اما با توجه به این که تعدادی از خانواده ویروس‌های کرونا عامل سرماخوردگی‌اند و اثر مفید آب نمک بر سرماخوردگی از نظر علمی ثابت شده، می‌توان به نتایج نسبتاً مشابه در پژوهش جدید امیدوار بود.

  بنابراین روش عاقلانه و البته بی‌هزینه و بی‌ضرر آن است که استفاده از آب نمک بویژه برای آن‌هایی که در محیط‌های پرجمعیت رفت و آمد دارند، مورد استفاده قرار گیرد، زیرا در کووید-۱۹ میزان زیادی از ویروس SARS-CoV-2 در دستگاه تنفسی فوقانی افراد بدون علامت و دارای علامت قابل تشخیص است. میزان تراکم ویروس در بینی به طور معمول بیشتر از گلو است. که نشان می‌دهد، اقداماتی که عفونت را کنترل کرده و به نابودی ویروس کمک می‌کنند، ممکن است در کاهش انتقال بیماری به دیگران مفید باشند.

  تحقیقات دیگر اثر آب نمک غرغره کردن در برابر علائم کویید-۱۹

  گفتنی است پیشتر دانشمندان آلمانی اعلام کرده‌اند که حتی دهان شویه‌ها نیز می‌توانند به مهار کرونا کمک کنند. به نظر میرسد بهداشت دهان و حلق و بینی، می‌تواند عاملی برای کاهش ریسک ابتلا به کرونا باشد. اخیرا مطالعه‌ای در هنگ کنگ نیز نشان داده که بیماران کرونایی در هفته اول پس از ابتلا به ویژه در روز ۴، دارای لود ویروسی زیادی در بزاق و حلق خود هستند. لود (Load) ویروسی بیشتر در این ناحیه می‌تواند به انتقال بیشتر بیماری نیز منتهی شود.

  همچنین افرادی که به نوع شدیدتری از ویروس مبتلا هستند، اغلب لود بیشتری از ویروس را دارا هستند. در نتیجه کم کردن ویروس در ناحیه حلق بسیار اهمیت دارد. و غرغره آب ممکن است به طور بالقوه در کنترل همه گیری کرونا و کاهش علائم مبتلایان مفید باشد.

  همچنین در نتایج مطالعه اشاره شده است که غرغره آب نمک سه بار در روز، می‌تواند به طور قابل توجهی در حدود ۳۶٪ عفونت را در دستگاه تنفسی فوقانی کاهش دهد. همچنین مشخص شده است که غرغره آب نمک ممکن است مدت زمان بیماری را حدود ۲ روز کاهش دهد. به عبارتی کلر موجود در آب نمک ممکن است از تولیدمثل ویروس جلوگیری کند. و اثرات ضدویروسی از خود نشان دهد. البته توجه داشته باشید که غرغره آب نمک با وجود اینکه می تواند لود ویروسی را در دستگاه تنفسی کاهش دهد، باعث ریشه کردن ویروس در این محل نخواهد شد.

  توجه:

  میزان استاندارد نمک برای شست و شوی حلق و بینی، ۹ گرم در یک لیتر آب است. نمک بیش از حد می تواند به مخاط بینی آسیب بزند. حتما این مورد را رعایت کنید.

  چندی پیش نیز یک پزشک ایرانی که در زمینه آثار نمک بر سلامتی تحقیق می کند، اعلام کرد که غرغره و شست و شوی منظم بینی با آب نمک رقیق می تواند در جلوگیری از کرونا موثر باشد، زیرا ویروس کرونا قبل از ورود به ریه، عمدتاً در حلق و بینی لانه گزینی می کند و از چند ساعت تا ۲۴ ساعت بعد به ارگان های دیگر بدن به ویژه ریه حمله می کند.

  منبع: سایت همگردی 

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.