تاریخ :۲۰ خرداد ۱۴۰۲
 •  نکات کلیدی:

  ∗برای افزایش رشد رویشی گیاه از کود نیتروژن استفاده کنید.(نکات کلیدی کوددهی گل ها)

  ∗برای افزایش رشد ریشه ؛ تشکیل گل ومیوه از کود فسفر استفاده کنید.

  ∗برای مقاومت در برابر سرمازدگی وسایرتنش ها از کود پتاسیم استفاده کنید.

  ∗برای کمک به جذب عناصرغذایی از کود منیزیم استفاده کنید.

  ∗برای رشد ریشه و افزایش کیفیت محصول و سفت شدن میوه از کود کلسیم استفاده کنید.

  ∗برای رشد جوانه‌های گیاه افزایش شاخه دهی و تولید پروتئین از کود گوگرد استفاده کنید.

  ∗برای افزایش قدرت جوانه زنی بذر. سبزینه گی گیاه و رشد آن از کود آهن استفاده کنید.

  ∗برای جلوگیری از ریزش گل و جوانه ها و گرده افشانی از کود روی استفاده کنید.

  ∗برای افزایش جوانه زنی بذر و زودرسی محصول و مقاومت در برابر آفات و بیماری ها از کود منگنز استفاده کنید.

  ∗برای کاهش تجمع نیترات درگیاه از کود مولیبدن استفاده کنید.

  ∗برای رشد ساقه و ریشه و تشکیل گل و میوه از کود بر استفاده کنید.

  ∗برای تشکیل میوه وافزایش طعم و رنگ میوه از کود مس استفاده کنید.

  وقتی به آن فکر می کنید ، توانایی یک گیاه در ساختن گل از چیزی بیش از خاک ، آب و آفتاب یک اتفاق شگفت انگیز است. به عنوان باغبان گل ، تنها کاری که ما باید انجام دهیم این است که بهترین شرایط رشد ممکن را برای گیاهان خود ایجاد کنیم تا جادو کنند.

  گیاهان در باغ های ما به مقادیر مختلف و در زمان های مختلف در طول فصل رشد به منوی کاملی از عناصر غذایی مختلف نیاز دارند. حتی بهترین خاک باغ نیز به ندرت تمام عناصر غذایی مورد نیاز یک گیاه گل دهنده را برای عملکرد حداکثر تأمین می کند. بنابراین این باغبان ها هستند که باید فاصله را کاهش دهند.

  نحوه انتخاب کود برای گیاهان  گل دار

  یک کود گل همه منظوره حاوی هر سه ماده غذایی اصلی گیاه است: نیتروژن (N) ، فسفر (P) و پتاسیم (K). بعضی از کودها همچنین ممکن است حاوی مقادیر کمی مواد مغذی جزئی مانند منیزیم ، کلسیم ، گوگرد ، آهن و بور باشند.

  نسبت N-P-K روی بسته بندی (مانند ۵-۱۰-۱۰ یا ۵-۵-۵) به شما درصد – از نظر وزن – هر ماده غذایی اصلی را می گوید. به طور کلی ، نسبت ۵-۱۰-۱۰ برای اکثر گیاهان گلدار مناسب است.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید
  در اینجا چند نکته دیگر وجود دارد که باید هنگام انتخاب کود گل بدانید

  • کودهای آلی دانه ای یک سرمایه گذاری طولانی مدت در خاک بهتر است. برای تبدیل تدریجی این ترکیبات آلی به مواد مغذی گیاهی که به راحتی در دسترس هستند ، زمان و شبکه ای از میکروب های خاک لازم است. شما می توانید در طی یک یا چند فصل رشد ، انتظار داشته باشید که کودهای آلی مواد مغذی خود را به آهستگی آزاد کنند.

  • در مقایسه ، کودهای مصنوعی گرانول محلول در آب هستند و ظرف چند هفته شروع به آزاد سازی مواد مغذی می کنند. این مزیت بزرگ در هنگام گرسنگی گیاهان است. اما کودهای مصنوعی حاصلخیزی طولانی مدت خاک را افزایش نمی دهند و همچنین ارگانیسم های مفید خاک را تغذیه نمی کنند. همچنین مهم است که همیشه میزان استفاده از بسته بندی را دنبال کنید ، زیرا کود زیاد می تواند به گیاهان شما آسیب برساند.

  گزینه های بیشتر برای کودهی

  • کودهای مصنوعی آزاد کننده زمان (مانند Osmocote) برای تأمین ثابت مواد مغذی به مدت ۳۰-۶۰ روز تهیه شده اند. این یک راه حل مناسب است ، به ویژه برای گیاهان کانتینر دار. اینکه چه مدت مواد مغذی در واقع موجود است ، به میزان بارندگی و یا دفعات آبیاری بستگی دارد.

  • گیاهان می توانند کودهای مایع (مانند امولسیون ماهی ، چای کمپوست و Miracle Gro) را بلافاصله جذب کنند. اینها معمولاً به عنوان خاک خاک استفاده می شوند ، اگرچه بیشتر آنها را می توان مستقیماً روی شاخ و برگها نیز پاشید. تغذیه با محلول پاشی به ویژه در مراحل مهم رشد مانند زمان پیوند یا هنگام تشکیل جوانه از گیاهان مثر است. همچنین برای احیای گیاهانی که تحت فشار هوا ، آفات یا بیماری هستند بسیار مفید است.

  اگر با نقش N-P-K در سلامت گیاه ، تفاوت بین کودهای آلی و مصنوعی و نحوه تأثیر pH خاک بر میزان دسترسی به مواد مغذی آشنا نیستید ، برای مطالعه کامل مقاله به وب سایت ما مراجعه کنید. (نکات کلیدی کوددهی گل ها)

  چه موقع و چگونه از کود گل استفاده کنیم؟

  همه گیاهان به یک میزان مواد مغذی نیاز ندارند و یا در فصل رشد به طور هم زمان به آنها نیاز دارند. به طور کلی ، اوایل تابستان بهترین زمان برای کوددهی به گیاهان یک ساله و چند ساله است ، زیرا این زمانی است که آنها با شدت بیشتری رشد می کنند. در اینجا چند توصیه اضافی برای زمان بندی وجود دارد:

  • برای جلوگیری از آسیب رساندن به ریشه های حساس آنها ، نهال ها و سایر گیاهان جوان باید بارور شوند. کودهای مایع را به نصف قدرت یا حتی کمتر مخلوط کنید.

  • گیاهان یکساله گل باید در تمام فصل ، از اوایل پاییز ، بارور شوند. نرخ استفاده از محصول متفاوت است ، بنابراین دستورالعمل های روی برچسب را دنبال کنید.

  • اوایل بهار بهترین زمان برای کوددهی گیاهان چند ساله ، درختچه ها و درختان است. هنگامی که گیاهان به شدت رشد می کنند دوباره در اواسط تابستان کود دهید. کود را در اواخر تابستان یا پاییز انجام ندهید.

  دادن کود بیشتر لزوماً بهتر نیست

  اگرچه نمی خواهید گیاهان شما گرسنه بمانند ، اما همچنین باید از تغذیه بیش از حد خودداری کنید. نیتروژن زیاد گیاهان را به تولید شاخ و برگ به جای گل ترغیب می کند. وجود بیش از حد فسفر باعث می شود گیاهان جذب ریز مغذی های ضروری مانند آهن و روی را دشوار کنند. پتاسیم زیاد جذب کلسیم را برای آنها دشوارتر می کند.

  یک مشکل دیگر در استفاده از کود بیش از حد ، به ویژه انواع محلول در آب وجود دارد. عناصر غذایی اضافی از خاک خارج               می شوند و به جوی ها ، استخرها و آب های زیرزمینی راه پیدا می کنند که می توانند به اکوسیستم ها آسیب برسانند و آب آشامیدنی را آلوده کنند. برای بهترین نتیجه ، همیشه دستورالعمل های بسته را برای نرخ و زمان مناسب استفاده از برنامه دنبال کنید.

  (نکات کلیدی کوددهی گل ها)

  منبع: سایت  blog.longfield-gardens.com

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.