تاریخ :۸ خرداد ۱۴۰۲
گیاه پاچیرا و شرایط نگهداری آن

گیاه پاچیرا و شرایط نگهداری آن

 • گیاه پاچیرا و شرایط نگهداری آن

  گیاه پاچیرا pachira aquatica یا گیاه درخت پول از خانواده پنیرکیان Malvaceae، یکی از ساده ترین گیاهان آپارتمانی برای رشد است. کشور تایوان بزرگترین تولیدکننده و صادر کننده گیاه زینتی و آپارتمانی پاچیرا است. گیاه پاچیرا با اسامی مالابار، شاه بلوط گویان، بادام زمینی فرانسوی، آجیل صبا، گیاه دلاری شناخته می شود. در سایت دی مگ با گیاه پاچیرا و شرایط نگهداری آن آشنا شوید. درختچه استوایی پاچیرا در ادارات، مکان های تجاری و سایر فضاهای عمومی دیده می شود. این درخت به عنوان یک گیاه زینتی استوایی در مناطق مرطوب و عاری از یخبندان به خوبی رشد می کند. این گیاه بادوام است و به خوبی با شرایط مختلف سازگار است. گیاه پاچیرا بومی مناطق گرمسیری آمریکای مرکزی و جنوبی است.

  گیاهشناسی گیاه پاچیرا

  • گل گیاه پاچیرا زرد مایل به نارنجی می‌باشد.
  • گیاه پاچیرا  می تواند تا حدود ۳ متر رشد کند.
  • دارای برگ های خرمایی سبز براق با برگچه های نیزه ای و پوست سبز صاف و کمی چرمی است.
  • یک ریشه کمی ضخیم با ریشه ها یا ریشه های کوچکتر دارد.
  • این گیاه پوست صاف به رنگ قهوه ای تا خاکستری و کمی ترک خورده دارد.
  گیاهشناسی پاچیرا

  گیاهشناسی پاچیرا

  • ساقه های گیاه پاچیرا معمولا درهم بافته می شود و به شکل بونسای به فروش می رسد.
  • شاخه های جوان سبز هستند.
  • در فضای باز، P. aquatica یک تاج پهن تولید می کند.
  • طول دمبرگ تا ۲۴ سانتی متر است.
  • میوه گیاه پاچیرا به رنگ کیوی است.

  شرایط نگهداری گیاه پاچیرا

  شرایط نور گیاه پاچیرا

  گیاه Pachira نور روشن اما غیرمستقیم خورشید را مانند کنار پنجره‌های رو به جنوب یا غرب ترجیح می‌دهد. مانند بسیاری از گیاهان، نور مستقیم خورشید بیش از حد برگ‌های آن را می‌سوزاند (اگر برگ‌ها شروع به زرد شدن کنند نشانه ای برای یافتن نقطه‌ای سایه‌دار است.) چرخاندن آرام گیاهتان هر چند وقت یک بار می‌تواند به توزیع یکنواخت‌تر نور کمک کند.

  آبیاری

  آبیاری بیش از حد برای گیاه پاچیرا مناسب نیست باید دقت کنید که چند بار و چقدر آبیاری می کنید. هر هفته یک بار یا هر دو هفته یک بار، یا زمانی که ۵ سانتی متر بالای خاک خشک شد آبیاری کنید. در زمستان زمانی که گیاه در خواب است کمتر آبیاری کنید. از آب باران برای آبیاری پاچیرا استفاده کنید. انتخاب دیگر، استفاده از آب آهک مخصوص برای گیاهان است. آهک در آب با از بین بردن یون‌های سنگین، آب را به آبی سبک برای گیاهان تبدیل می‌کند.

  آبیاری گیاه پاچیرا

  آبیاری گیاه پاچیرا

  هرس

  برای اینکه گیاهی پر پشت داشته باشید آن‌ را به صورت ۴۵ درجه هرس کنید. برای این کار همیشه شاخه را از جلوی گره ساقه یا برگ قیچی کنید. Pachira aquatica خیلی سریع رشد می‌کند، اما می‌توانید با هرس کردن منظم‌تر نوک‌های آن یا نگهداری آن در گلدان کوچک‌تر از بزرگ شدن بیش از حد آن جلوگیری کنید.

  تکثیر گیاه پاچیرا

  درخت گیاه پاچیرا هم در خاک گلدان معمولی و هم در آب در سیستم هیدروپونیک رشد می کند. مقداری شن، رس، ماسه و یا پرلیت برای متخلخل نمودن خاک ضروری است. در تکثیر از طریق قلمه، ساقه‌های جدید را در آخر پاییز جدا کنید طوری که حداقل ۲ گره داشته باشند و در پرلیت یا پیت ماس قرار دهید بعد از ریشه‌دهی آن را به گلدان حاوی خاکی سبک و غنی انتقال دهید.

  درجه حرارت

  گیاه درخت پاچیرا در محیط های گرم و مرطوب رشد می کنند. در دمای متوسط خانه بین ۱۶ تا ۲۴ درجه سانتی گراد به خوبی رشد می کنند و از قرار دادن گیاه در دمای کمتر از ۱۰ درجه سانتی گراد خودداری شود. برای حفظ سطح رطوبت، به طور مرتب برگ ها را غبار پاشی کنید یا روی سینی رطوبت قرار دهید.

  درجه حرارت پاچیرا

  درجه حرارت پاچیرا

  نحوه درست کردن سینی رطوبت

  یک لایه از سنگریزه ها را در یک سینی کم عمق قرار دهید و با آب پر کنید تا خط آب درست زیر بالای سنگریزه ها قرار گیرد. گلدان گیاه پاچیرا خود را روی سنگریزه ها قرار دهید. همانطور که آب تبخیر می شود، رطوبت هوای اطراف گیاه شما را افزایش می دهد. گیاه درخت پول نیاز به حداقل نگهداری دارند، که آنها را برای مبتدیان عالی می کند. برگ های آسیب دیده را هرس و از پارچه مرطوب برای پاک کردن گرد و غبار از روی برگ ها استفاده کنید. 

  آفات و بیماری گیاه پاچیرا 

  اگر لایه‌ای سفید یا خاکستری بر سطح خاک ظاهر شد ناشی از بیماری قارچی است که نشان دهنده رطوبت بیش از حد خاک است. می توانید با استفاده از محلول قارچ‌کش مانند، مانکوزب گیاه را درمان کنید. لک شدن برگ ها هم نشان دهنده کمبود پتاسیم است.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید
  • زرد و پژمرده شدن برگ های گیاه

  آبیاری بیش از حد سبب پوسیدگی گیاه پاچیرا می شود و برای کمک به جلوگیری از پوسیدگی ریشه، مطمئن شوید که گلدان شما دارای زهکشی عالی است و هرگز آب را در زیر گلدانی گیاه باقی نماند. نور زیاد باعث سوختن و زرد شدن برگ‌های گیاه پاچیرا می شود.

  آفات و بیماری گیاه پاچیرا 

  آفات و بیماری گیاه پاچیرا

  • ریزش برگ

  گیاه درخت پاچیرا در صورت جابجایی مکرر برگ هایش شروع به ریزش می کنند. هنگامی که نقطه مناسب را برای آن پیدا کردید، سعی کنید آن را در آنجا نگه دارید و فقط در صورتی که توزیع نور خورشید ناهموار است به آرامی بچرخانید.

   
  • آفات 

  مانند بسیاری از گیاهان آپارتمانی گیاه درخت پاچیرا می تواند آفاتی مانند شته ها و حشرات آرد آلود را جذب کند. آفات را می توان با استفاده ی منظم از روغن چریش دفع کرد.

   

  خواص و مضرات نگهداری گیاه پاچیرا

  طبق سنت فنگ شویی چینی، برگ های گیاه درخت پاچیرا می تواند شادی و خوشبختی را به همراه داشته باشد (هر ساقه دارای پنج برگ و شبیه به دست است). گنجینه در تنه بافته شده ذخیره می شود و پاچیرا را به هدیه ای محبوب برای خانه، تولد و عروسی تبدیل می کند. گیاه پاچیرا تصفیه کننده هواست و در شب اکسیژن تولید می کند. پودر بذر گیاه پاچیرا مشابه کاکائو در نوشیدنی های گرم قابل استفاده است.

  خواص و مضرات نگهداری گیاه پاچیرا

  خواص و مضرات نگهداری گیاه پاچیرا

  وجود اسیدهای چرب سیکلوپروپنوئید (CPFAs) در آجیل(میوه پاچیرا) برای مصرف انسان مناسب نیست. تحقیقات نشان می‌دهد که CPFAها سرطان‌زا هستند و اثرات پزشکی روی حیوانات دارند. طبق تحقیقات «CPFA در غذا برای سلامتی انسان خطرناک است». از ۶ موش که در یک مطالعه روی P. aquatica مورد آزمایش قرار گرفتند ۵ موش پس از مصرف آجیل تلف شدند.

   

  منبع: Pachira aquatica, aka the money tree plant: what is it, how to grow it, and how not to kill it

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.