تاریخ :۲۰ خرداد ۱۴۰۲

سیب زمینی یکی از استراتژیک ترین غلات بشر

 • معرفی سـیـب زمـیـنـی:

  سیب زمینی بـا نـام عـلـمـی سـولانـوم تـوبــــروســــوم solanum tuberosum یک گـیـاه یـک سـالـه از خــــانـــواده solanacea می باشد که در حال حاضر یکی از استراتژیک ترین غلات بشر محسوب می گردد.(سیب زمینی یکی از استراتژیک ترین غلات بشر)

  گوجه فرنگی، بادنجان و فلفل ها نیز جـــزو همین خانواده محسوب می گردند. هندی ها در حدود ۴ هـزار سـال پـیـش نخـستـیـن مـــردمانی بودند که سیب زمـیـنــی را در آمریکای جنوبی در پرو کشت دادند. بیش از هـزار گـونه سیـــب زمینی در سراسر جهان وجود دارد.

  نام نخست سیب زمینی (batata) بوده است که اسپانیایی ها آن را در قرن ۱۶ به (potato) تغییر دادند. سیب زمینی خوراکی در واقع قسمت غده مانند(tuber) ساقه زیرزمینی گیاه سیب زمینی می باشد. دو نقش غده سیب زمینی ذخیره غذایی گیاه و خاستگاه نسل بعدی سیب زمینی ها می باشد.

  ● تولید کننده های عمده سیب زمینی در جهان

  چین، روسیه، هند، امریکا، اوکراین، آلمان و لهستان. در سال ۲۰۰۵ میلادی بالغ بر ۳۲۲ میلیون تن سیب زمینی در سراسر جهان تولید گردیده است.

  ● انواع سیب زمینی

  سیب زمینی ها بر اساس طعم، اندازه، شکل، رنگ و میزان محتوای نشاسته ای به انواع گوناگونی تقسیم بندی میگرند. پوست سیب زمینی به رنگ های زرد، قهوه ای، صورتی، قرمز و ارغوانی (آبی) موجود میباشد. خود سیب زمینی نیز یا سفید است و یا همرنگ پوست خود.

  ۱) سیب زمینی پوست قهوه ای (russet): پوست قهوه ای و درون سفید دارد. شکل آن کشیده است و سطح آن زبر و ناهموار است. میزان نشاسته آن زیاد و آب کمتری دارد. بهترین سیب زمینی برای سرخ کردن و پختن میباشد.

  ۲) سیب زمینی با پوست زرد (yu con): پوست زرد رنگ دارد و طعم کره میدهد.برای پختن و تهیه پوره مناسب است.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  ۳) سیب زمینی شیرین (sweet): دارای مغز زرد، سفید و یا نارنجی رنگ است. ارزش تغذیه ای بالایی دارد.

  ۴) سیب زمینی های انگشتی (finger): کوچک و باریک هستند.

  ۵) سیب زمینی قرمز: پوست قرمز و درون سفید دارد. برای آب پز کردن، بخار پز کردن و تنوری کردن مناسب است.

  (سیب زمینی یکی از استراتژیک ترین غلات بشر)

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.