تاریخ :۹ مهر ۱۴۰۲

پروتئین مسئول تقسیم سلولی در گیاهان شناسایی شد

 • پروتئین مسئول تقسیم سلولی در گیاهان شناسایی شد

  پروتئین مسئول تقسیم سلولی در گیاهان شناسایی شد

  پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا، ریورساید (University of California, Riverside) آمریکا در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند یک پروتئین خاص مسئول تقسیم سلولی دقیق در گیاهان است.(پروتئین مسئول تقسیم سلولی در گیاهان شناسایی شد)

  به گزارش ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، سلول‌های داخلی گیاهان ساختارهایی به نام ریزلوله‌ها یا میکروتوبول‌ها هستند که به عنوان بزرگراه‌هایی برای حرکت پروتئین‌ها و اندامک‌ها عمل می کنند. آنها همچنین برای جداسازی DNA پس از آنکه برای ساختن دو سلول از یک سلول تکثیر شد، نقش مهمی ایفا می‌کنند. ریزلوله ها یا میکروتوبول یکی از اجزای چارچوب یاخته هستند. ریزلوله‌ها لوله‌هایی توخالی، از جنس پروتئین هستند. پروتئین اصلی سازندهٔ ساختار ریزلوله‌ها توبولین است.

  سلول‌های حیوانی به طور مرتب نیاز به چسبیدن به سطح دارند و تقسیم آنها کنترل می‌شود تا اطمینان حاصل شود که سلول‌ها در آنجا می‌مانند. اگر یک سلول بعد از تقسیم سلولی به سطح نچسبد، می‌تواند نشان دهنده آغاز  رشد تومور باشد.

  اکنون دانشمندان پروتئینی را کشف کرده‌اند که سلول‌ها را در گیاهان به طور دقیق تقسیم می‌کند.برای اولین بار دانشمندان دریافتند که چگونه پروتئینی به نام TANGLED۱ می‌تواند منجر به تقسیم سلولی دقیق در گیاهان شود. پروتئین TANGLED۱ عملکرد کنترل کننده میکروتوبول‌ها را با اتصال میکروتوبول‌ها به یکدیگر مانند چسب انجام می‌دهد.در طی آزمایشات ، دانشمندان میکروتوبول ها و TANGLED۱ را در یک لوله آزمایش قرار دادند. دانشمندان پس از انجام این کار متوجه ارتباطی عجیب شدند.

  معمولاً پروتئین‌ها می‌توانند فقط در زوایای بسیار خاص ۴۰ درجه یا کمتر به میکروتوبول‌ها متصل شوند اما TANGLED۱ می‌تواند میکروتوبول‌ها را از هر زاویه‌ای جذب کرده و آنها را به هم متصل کند.

  دانشمندان در مطالعات آینده خود قصد دارند پروتئین TANGLED۱ را در یک سلول زنده مشاهده کنند. اگر آنها بتوانند درک عمیق‌تری از ژن‌های کنترل کننده تقسیم سلولی گیاهان بدست آورند ، ممکن است بتوان با اصلاح این ژن‌ها سبب تولید محصولاتی با عملکرد بالاتر و بهتر شد‌.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  (پروتئین مسئول تقسیم سلولی در گیاهان شناسایی شد)

  لینک خبر: https://www.isna.ir/news/99040302270/

  کد خبر: ۹۹۰۴۰۳۰۲۲۷۰

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.