تاریخ :۳ مهر ۱۴۰۲
 • برداشت کلزا و مبارزه با علف‌ هرز آن

  برداشت کلزا و مبارزه با علف هرز: معمولا خورجین‌های کلزا (Brassica napus) به طور یکنواخت نمی‌رسند. بنابراین برداشت محصول گیاه کلزا با مخاطراتی روبه رو است. دلیل این ناهماهنگی به سبب به موقع نرسیدن گل‌ها است. چنانچه برداشت به موقع و قبل از ترکیدن خورجین‌ها انجام شود درصد خسارت کمتر خواهد بود. اما چنانچه برداشت زودتر از موعد انجام شود، میزان محصول و سلامت بذر در طی دوره انبارداری به خطر می‌افتد.

  برداشت-کلزا

  برداشت-کلزا

  برداشت کلزا و مبارزه با علف هرز

  زمان و روش برداشت کلزا

  بهترین زمان برداشت کلزا هنگامی است که ۷۰ تا ۸۰ درصد غلاف‌ها به رنگ زرد روشن در آمدند. توصیه می‌شود برداشت اندکی زودتر از موعد مقرر انجام گردد. برداشت ممکن است به طور مستقیم توسط کمباین صورت گیرد و ابتدا بوته‌ها درو شده و پس از خشک شدن خرمن کوبی شوند. در این حالت زمان برداشت کلزا وقتی است که رطوبت دانه‌ها کمتر از ۱۵ درصد باشد. در کشاورزی پیشرفته جهت برداشت بهتر ابتدا توسط مواد شیمیایی ویژه‌ای که بر روی گیاه محلول‌پاشی می‌شوند. مانند رانداپ و دیکوات گیاه را خشکانده و سپس عمل برداشت را انجام می‌دهند.
  بعد از برداشت بذرها باید به سرعت بوجاری شده و جهت جلوگیری از فساد و تخریب در ساختار شیمیایی اسیدهای چرب غیراشباع آن در شرایط دمایی کمتر از ۱۰ درجه سانتی گراد و خشک نگهداری نمود.

  زمان-برداشت-کلزا

  زمان-برداشت-کلزا

  مبارزه با علف هرز کلزا

  با توجه به سرعت رشد پایین بوته‌های کلزا از زمان سبز شدن تا ساقه دهی، توانایی این گیاه در رقابت با علف‌های هرز بسیار محدود می‌باشد. برای مبارزه با علف‌های هرز این گیاه از روش‌های مکانیکی و مبارزه شیمیایی استفاده می‌گردد. البته کاربرد توأم روش‌های مبارزه مکانیکی و شیمیایی می‌تواند مؤثرتر واقع گردد.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  در مزرعه کلزا می‌توان به صورت پیش کاشت از علف کش‌هایی مثل تریفلورالین و الاکلر استفاده نمود. برای کنترل پس رویش علف‌های هرز یک‌ساله باریک برگ در مزرعه کلزا می‌شود از علف کش‌هایی مانند فلوآزیفوپ – بوتیل وستوکسیدیم در مرحله‌ای که کلزا حداقل ۴ برگ حقیقی باز شده داشته باشد، استفاده نمود.

  مبارزه-با-علف هرز-کلزا

  مبارزه-با-علف هرز-کلزا

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.