تاریخ :۱۰ مهر ۱۴۰۲
ریشه و طوقه گیاهان

ریشه و طوقه گیاهان

 • ریشه :

  ریشه در حدود ۲۵ درصد از وزن کل گیاه را تشکیل می دهد و در بیشتر گیاهان کمتر از ۵۰ درصد است هرچند که در بعضی از گیاهان به بیش از ۵۰ درصد می رسد مثل چغندر قند آنچه که در ریشه وجود دارد و از بقیه گیاه بیشتر است و آن سطح جذب ریشه است که بسیار زیاد است.(ریشه و طوقه گیاهان)

  • وظایف ریشه :

   ۱- جذب آب و عناصر غذایی از خاک
   ۲- نگهداری گیاه و ثابت نگه داشتن گیاه
   ۳- ذخیره مواد غذایی

  ریشه های قطور تر محل ذخیره مواد غذایی هم هستند و این مقدار ذخیره در ریشه های یک ساله اهمیت زیادی ندارد ولی در گیاهان چند ساله از اهمیت زیادی برخوردار است.
  سیستم ریشه ای تعیین کننده محل جذب عناصر از خاک است و همچنین تعیین کننده مقدار آب مصرفی جهت آبیاری است.
  منطقه اصلی در جذب عناصر غذایی از خاک، ناحیه ای از خاک است که ریشه های جوان و و ظریف در آن منطقه وجود دارند. باید به این نکته توجه کرد که ریشه ها در منطقه اشباح از آب و همچنین خشک به راحتی رشد نمی کنند

  انواع ریشه ها معمولا ریشه ها به دو نوع افشان و راست تقسیم می شوند:
  ۱- ریشه افشان:
  ۲- ریشه راست:

  انواع ریشه

  طوقه :

  مرز بین ساقه و ریشه را که دارای بخش متورمی است را طوقه می گویند و عمق طوقه ژنتیکی می باشد و به عمق کاشت بذر مربوط نیست. از طوقه موجود در غلات ریشه های زیادی خارج شده است که نقش زیادی در جذب عناصر غذایی دارند و همچنین محل ذخیره عناصر غذایی در گیاهان است و مهمترین اهمیت آن در نقش رشد مجدد گیاه در صورت قطع شدن قسمت هوایی است و همچنین در هنگامی که گیاه در زمستان به خواب زمستانی می رود و برای رشد مجدد نقش بسیاری دارد‌.

  طوقه های عمقی نسبت به طوقه های سطحی دارای دو مزیت هستند که عبارت است از اینکه در مقابل چرای بیش از حد دام معصون باقی می مانند و همچنین در مقابل تغییرات شدید هوا و یخبندان.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  (ریشه و طوقه گیاهان)

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.