تاریخ :۲۰ خرداد ۱۴۰۲
اسید-اشباع-غیراشباع

اسیدهای چرب اشباع و غیر اشباع

 • اسیدهای چرب اشباع و غیر اشباع

  اسید چرب ضروری

  اسیدهای چرب  fatty acids عمده ترین ترکیبات موجود در روغن ها و چربی ها هستند. برخی از این اسیدهای چرب توسط بدن ساخته نمی شوند و باید در برنامه غذایی ما وجود داشته باشند که به آنها اسید چرب ضروری می گویند. اسیدهای چرب ضروری فقط در روغن های نباتی یا گیاهی یافت می شوند و روغن های حیوانی از این جهت فقیر هستند. اسیدهای چرب اشباع و غیر اشباع چیست.

  اسید چرب یک ترکیب آلی متشکل از یک زنجیره کربنی است که بسته به نوع پیوند میان اتم های کربن شان به دو شکل اشباع و غیر اشباع دیده می شوند. نوع غیر اشباع به دو صورت طبیعی یا سیس و مصنوعی یا ترانس وجود دارد. اسید چرب غیر اشباع، دارای دو عضو تک غیر اشباع و چند غیر اشباع است.

  اسیدهای چرب اشباع و غیر اشباع۲

  اسید چرب ضروری

  اسیدهای چرب بد

  این اسیدها علاوه بر سرطان زا بودن، موجب افزایش چربی بد می شوند بدین ترتیب استفاده زیاد آنها احتمال بروز بیماری های قلبی را افزایش می دهد. این اسیدهای چرب در سیب زمینی سرخ کرده، بیسکویت، انواع شیرینی، چیپس و انواع فست فود وجود دارد.

   مصرف محصولاتی با نام «جامد هیدروژنه» توصیه نمی شود:

  روغن اشباع، روغنی است که بین زنجیره ی کربنی اسیدهای چرب آن، پیوند دوگانه وجود ندارد. این روغن ها به صورت جامد بوده و روی بسته بندی این محصولات کلمه ی «جامد هیدروژنه » قید می شود. مصرف این گروه از روغن ها در برنامه غذایی توصیه نمی شود.

   روغن غیر اشباع از دانه های گیاهی

  روغن غیر اشباع، روغنی است که بین زنجیره ی کربنی اسیدهای چرب آن، پیوند دوگانه وجود داشته باشد. این روغن در بازار به شکل مایع به مشتری عرضه می شود. این روغن ها از دانه های گیاهی استخراج می شوند. بهتر است در برنامه غذایی روزانه خود از روغن های مایع استفاده شود.

  تمامی اسیدهای چرب غیر اشباع طبیعی، در دمای بدن به حالت مایع بوده و نقطه ذوبشان بسیار کم است. این چربی ها از نقطه نظر تغذیه ای بسیار ارزشمندند و برای حفظ سلامتی، مهم و لازم هستند.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

   خوراکی هایی که اسیدهای چرب اشباع دارند

  اسیدهای چرب اشباع به طور قابل ملاحظه ای در چربی گوشت، لبنیات، کره، خامه، مارگارین، روغن نارگیل، روغن حیوانی، چربی و پوست مرغ، پیه و روغن های نباتی هیدروژنه وجود دارند. این گروه از روغن ها در دمای اتاق به حالت جامد هستند.

  چربی های اشباع برای بدن مضر هستند، زیرا باعث افزایش چربی های بد خون و کاهش چربی های خوب در بدن می شوند و به همین دلیل خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهند. این نوع چربی ها بایستی به مقدار خیلی کم مصرف شوند.

  اسیدهای چرب اشباع و غیر اشباع۱

   خوراکی حاوی اسید چرب

  نقش چربی های غیر اشباع مونو در پیشگیری از بیماری های قلبی

  چربی های غیر اشباع مونو در پیشگیری از بیماری های قلبی و کاهش کلسترول خون مفید هستند. چربی های غیراشباع مونو، از انواع مفید و سالم چربی ها هستند و بایستی در برنامه غذایی روزانه ی ما وجود داشته باشند. این چربی ها در دمای اتاق مایع هستند.

  منبع :

  کتاب بدانید و سالم بمانید، هفت گام برای سلامتی، نشر اندیشمندان جوان، ۱۳۹۳

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.