تاریخ :۱۹ خرداد ۱۴۰۲
تکنولوژی کود هوشمند برای جلوگیری از آلودگی آب و خاک!

تکنولوژی کود هوشمند برای جلوگیری از آلودگی آب و خاک!

 • کود هوشمندی که از آلودگی آب و خاک جلوگیری می کند

  کود هوشمندی که از آلودگی آب و خاک جلوگیری می کند

  محققان روس کودهای هوشمندی ابداع کرده اند که از آلوده شدن آب و خاک جلوگیری می کنند. (تکنولوژی کود هوشمند برای جلوگیری از آلودگی آب و خاک)

  به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، استفاده از کودهای معمولی به مازاد ترکیبات نیتروژن منجر می شود و پیامدی منفی بر کیفیت خاک و آب دارد.

  درهمین راستا محققان دانشگاه پلی تکنیک تومسک یک فناوری جدید برای تولید کودهای هوشمندی ابداع کرده اند که از دورریز فرایند استخراج تهیه می شوند.

  تحقیق آنها در نشریه «کلی ساینس» منتشر شده و طبق آن کودهای جدید مواد مغذی و حافظ محیط زیست برای گیاهان فراهم می کنند. این مواد از آلودگی محیط با نیتروژن جلوگیری می کنند.

  به گفته محققان به طور معمول چنین کودهای پیچیده ای حاوی تثبیت کننده( مانند انواع پلمیر) هستند که از آزادسازی نیتروژن اجتناب می کنند. اما آنها به جای پلیمر از فیلوسیلیکات ها استفاده کنند که ساختاری لایه ای دارند و هزینه آنها به طور متوسط  ۱.۵تا ۳ بار ارزانتر از پلیمرها است.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  پژوهشگران روس توانستند فواصل فعالسازی را شناسایی کنند که در آنها ترکیبات نیتروژن وارد ساختار فیلوسیلیکات ها می شوند.  در مرحله تغییرات در رسوب نیتروژن روی ذرات معدنی را نیز ردیابی کردند.

  (تکنولوژی کود هوشمند برای جلوگیری از آلودگی آب و خاک)

  کد خبر ۵۰۷۷۵۱۱
  لینک خبر: سایت مهر نیوز

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.