تاریخ :۲ مهر ۱۴۰۲
زراعت برنج با آبیاری قطره ای نواری

زراعت برنج با آبیاری قطره ای نواری

 • آبیاری قطره ای نواری در زراعت برنج

  تحقیقات انجام شده نشان می دهد که می توان در زراعت برنج از سیستم آبیاری قطره ای نواری استفاده کرد. این تحقیق، در سال اول در مزرعه ای در شهرستان مرودشت استان فارس و در سال دوم در شهرستان نورآباد ممسنی استان فارس انجام شد.

  آبیاری قطره ای نواری در زراعت برنج

  روش کار آبیاری قطره ای نواری

  در آبیاری قطره ای نواری ابتدا خزینه تهیه و پس از عمیات گلخرابی، انتقال نشاء در هر دو مزرعه توسط ماشین نشاء کار انجام شد. سپس به مدت ۱۰ روز مزرعه با روش غرقابی آبیاری شد. در این مدت مبارزه شیمیایی با مبارزه با علف های هرز صورت گرفت.

  بعد از قطع آبیاری، نوارهای آبیاری در سطح مزرعه نصب شد. آبیاری براساس نیاز آبی با راندمان ۹۰ درصد با دور دو روز یکبار انجام گردید. در کنار این مزرعه هم قطعه ای به صورت شاهد و بر اساس عرف منطقه آبیاری گردید. آب مصرفی، عملکرد و اجزای عملکرد در این دو قطعه اندازه گیری گردید و باهم مقایسه شد.

  نتایج

  بر اساس نتایج اجرای این تحقیق روش، آبیاری قطره ای نواری در دو منطقه تحت اجرای طرح توانست آب مصرفی را به طور متوسط ۵۹ درصد نسبت به روش به روش آبیاری غرقابی کاهش دهد. و بهره وری مصرف آب را حدود ۶۳/۲ برابر افزایش دهد.

  فروش ویژه به مدت محدود
  فروش ویژه بیش از ۳۰۰۰ رقم محصولات کشاورزی، انواع بذر با بسته بندی اورجینال و خانگی، انواع کودهای وارداتی اصل، ادوات و ابزارآلات با ضمانت اصالت کالا
  همین الآن خرید کنید

  میزان عملکرد در هر دو روش آبیاری تقریبا به هم نزدیک بود. در یک مزرعه عملکرد اندکی کاهش و در مزرعه دیگر مقداری افزایش نشان داد. بنابراین در شرایط کم آبی کنونی این روش می تواند عملکرد محصول برنج را تقریبا ثابت نگه داشته و مصرف آب را حدود ۵۹ درصد کاهش دهد.

  آبیاری-قطره ای-نواری

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.