تاریخ :۱۰ مهر ۱۴۰۲
موارد استفاده از نیشکر

مورفولوژی ریشه نیشکر و انواع آن

 • مورفولوژی ریشه نیشکر:

  ریشه:

  گیاه نیشکر توسط قلمه تکثیر می گردد و پس از قرارگرفتن قلمه در شرایط مساعد خاک دو نوع ریشه از آن ظاهر می شود که عبارت اند از:

  • ریشه قلمه

  پس از قرار گرفتن قلمه در شرایط مساعد خاک ابتدا ریشه های بسیار نازک و سطحی که تا اندازه ای منشعب هستند از آن ظاهر می گردند. اینها در ابتدا سفید رنگ بوده و عمل آنها جذب آب و مواد غذایی برای گیاه جوان یا قلمه تازه کشت شده می باشد. این ریشه ها پس از پیدایش ریشه های ساقه، از بین می روند.

  •  ریشه ساقه

  پس از ریشه های قلمه به وجود می آیند و در ابتدا سفید رنگ هستند و پس از مدتی قهوه ای می شوند این ریشه ها خیلی ضخیم و محکم هستند و دارای انشعاب کمتر می باشند. عمل آنها جذب آب و تثبیت گیاه در خاک است.

  در داخل خاک معمولا سه نوع ریشه ساقه به وجود می آید:

  ۱- ریشه های سطحی:

  طول آنها بین ۲۵۰ – ۵۰ سانتی متر است و گاه تا ۴ متر هم می رسد و در چند سانتی متر اول خاک گسترش یافته و نسبت به سطح خاک به صورت افقی قرار می گیرند. عمل آنها جذب آب و مواد معدنی است.

  ۲- ریشه های میانی یا پشتیبان:

  در عمق بیشتری از نوع اول قرار گرفته و عمل آنها تثبیت و پا برجا نگاه داشتن گیاه است. سرعت رشد آنها زیاد و سفید رنگ هستند البته مقداری آب و مواد غذایی هم جذب می کنند. طول آنها حدود ۱۵۰-۵۰ سانتی متر است و نسبت به سطح خاک نسبتا مایل هستند.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید
  ۳- ریشه های عمیق:

  اینها به طور عمودی در خاک قرار می گیرند و تا عمق ۶ متر هم نفوذ می کنند و در مناطق با رطوبت کم خاک به سرعت به عمق خاک می روند. از عوامل مؤثر بر رشد و پراکنش ریشه می توان حرارت، اثر هوا (اکسیژن) و رطوبت خاک را نام برد. بهترین درجه حرارت برای رشد سریع و کامل ریشه حدود ۲۰ درجه سانتی گراد است و در کمتر از ۱۲ درجه سانتی گراد ریشه ها رشد نمیکنند.

  منبع: کتاب زراعت گیاهان صنعتی وعلوفه ای، انتشارات دانشگاه پیام نور.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.