تاریخ :۳ مهر ۱۴۰۲
شرایط آب و هوایی مناسب پرورش گیاه کنجد

شرایط آب و هوایی مناسب پرورش گیاه کنجد

 • نحوه سازگاری کنجد 

  • نیاز نوری و درجه حرارت کنجد:

  کنجد گیاهی گرمادوست و روز کوتاه است، بنابراین نیازمند به گرما و نور زیاد می باشد. و به سرما حساس است. حرارت مطلوب برای رشد کنجد ۲۷ درجه سانتی گراد است.(شرایط آب و هوایی مناسب پرورش گیاه کنجد)

  حداقل درجه حرارت خاک برای جوانه زنی بذر کنجد ۲۰ درجه سانتی گراد است.

  شرایط آب و هوایی مناسب پرورش گیاه کنجد

  • خاک مناسب پرورش گیاه کنجد:

  این گیاه از نظر نیازهای خاکی حساسیت زیادی نشان نمی دهد و می تواند در انواع خاک ها مثل لومی شنی، لومی رسی و حتی در خاک های عمیق شنی رشد کند اما در خاک های کاملا زهکشی شده و دارای حاصلخیزی متوسط رشد خوبی خواهد داشت.

  این گیاه مقاوم به خشکی است و شرایط غرقابی را حتی برای کوتاه مدت تحمل نمی کند. همچنین خاک های شور و قلیایی مناسب رشد کنجد نمی باشند. رشد گیاه در خاک های با pH خنثی مطلوب خواهد بود.

  ترجیح داده می شود به منظور تولید عملکرد بالای کنجد در ارتفاعات پایین و حدود ۵۰۰-۳۰۰ متر بالاتر از سطح دریا کاشته شود، اما در کل این گیاه می تواند در ارتفاعات ۱۵۰۰-۱۲۵۰ متر از سطح دریا هم رشد نسبتا خوبی داشته باشد. اما در این شرایط به دلیل کاهش تعداد شاخه های جانبی و زودرس شدن گیاه عملکرد دانه کاهش می دهند.

  فروش ویژه به مدت محدود
  فروش ویژه بیش از ۳۰۰۰ رقم محصولات کشاورزی، انواع بذر با بسته بندی اورجینال و خانگی، انواع کودهای وارداتی اصل، ادوات و ابزارآلات با ضمانت اصالت کالا
  همین الآن خرید کنید

  وزش بادهای نسبتا شدید خصوصا در مرحله رسیدگی به دلیل ایجاد خطر ورس و ریزش دانه ها باعث کاهش عملکرد خواهد شد، همچنین کنجد به خسارت تگرگ حساسیت نشان می دهد.

  (شرایط آب و هوایی مناسب پرورش گیاه کنجد)

  منبع: کتاب زراعت گیاهان صنعتی وعلوفه ای، انتشارات دانشگاه پیام نور.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.