تاریخ :۳ مهر ۱۴۰۲
سوپر-جاذب-آبیاری

سوپر جاذب در آبیاری گیاه

 • سوپر جاذب در آبیاری گیاه

  میزان مصرف سوپر جاذب در آبیاری گیاه

  سوپر جاذب در آبیاری گیاه باید به صورت ماده خشک با خاک مخلوط شده و در لایه حداقل ۵ تا ۱۰ سانتی متری خاک قرار گیرد تا اشعه ماوراء بنفش موجب شکسته شدن سریع این مواد نشود.

  نحوه استفاده از سوپر جاذب در آبیاری گیاه

  ۱) درختان میوه

  ۸۰ تا ۱۰۰ گرم برای هر درخت توصیه می گردد. روش مصرف به این ترتیب است که ۳ تا ۴ چاله ۳۰ تا ۵۰ سانتی متری ایجاد می کنیم و مقدار لازم سوپر جاذب را در کف چاله به صورت خشک ریخته و روی آن را خاک می ریزیم و یا سوپر جاذب های خشک را با خاک مخلوط کرده و در ته چاله ها می ریزیم و روی آن را با خاک پر می کنیم.

  چاله ها ترجیحا در قسمت سایه انداز درخت که ریشه ها بیشتر توسعه می یابند کنده شود و حداقل ۱۰ سانتی متر پایین تر از سطح زمین باشند.

  ۲) انتقال نهال

  برای استفاده سوپر جاذب Superabsorbent polymers در انتقال نهال، ابتدا ریشه نهال را در ظرف حاوی ژل سوپر جاذب فرو برده و به طریقی که ژل ها از ریشه جدا نشوند نهال را جابه جا می کنیم . برای تهیه ژل سوپر جاذب، یک کیلوگرم سوپر جاذب خشک را در یک بشکه ۲۲۰ لیتری آب ریخته و منتظر جذب آب توسط سوپر جاذب ها می شویم.

  برای کاشت نهال چاله ای مناسب اندازه ریشه حفر کرده و سپس مقداری سوپر جاذب در آبیاری گیاه را با خاک مخلوط کرده و در اطراف ریشه که در وسط چاله قرار داده شده می ریزیم و چاله را با خاک پرکرده و آبیاری می کنیم.

  سوپر جاذب در آبیاری گیاه۱

  سوپر جاذب

  ۳) چمن

  ۲۰ تا ۲۵ گرم سوپر جاذب در آبیاری گیاه را برای هر مترمربع و در عمق ۱/۵ تا ۲/۵ سانتی متری خاک قرار می دهیم ( به صورت دست پاش یا بذر پاش) و سپس خاک را برگردانده و به اندازه ۱۰ سانتی متر خاک روی آن ریخته و غلتک می زنیم و بعد عملیات بذرپاشی را انجام می دهیم .

  • برای کاشت نهال چاله ای مناسب اندازه ریشه حفر کرده.
  • سپس مقداری سوپر جاذب را با خاک مخلوط کرده.
  • در اطراف ریشه که در وسط چاله قرار داده شده می ریزیم.
  • چاله را با خاک پرکرده و آبیاری می کنیم.

  برای تهیه ژل سوپر جاذب، یک کیلوگرم سوپر جاذب خشک را در یک بشکه ۲۲۰ لیتری آب ریخته و منتظر جذب آب توسط سوپر جاذب ها می شویم.

  ۴) گلدان

  سوپر جاذب را با خاک مخلوط کرده (۲ تا ۳ گرم سوپر جاذب برای هر کیلو خاک) و در قسمت تحتانی گلدان می ریزیم تا از هدر رفتن آب جلوگیری کند و گلدان را با خاک پر می کنیم. درصورتی که قصد تعویض و یا تغییر خاک گلدان را نداشته باشیم سوراخ هایی در گلدان ایجاد میکنیم (تا عمق دو سوم گلدان) و سوپر جاذب ها را در آن ریخته و فشار داده و سوراخ ها را با خاک پرکرده و آبیاری می نماییم.

  ۵) قارچ

  برای استفاده از سوپر جاذب در پرورش قارچ برای هر مترمکعب ۲ کیلو سوپر جاذب اختصاص داده و به حد اشباع آبیاری می کنیم.

  فروش ویژه به مدت محدود
  فروش ویژه بیش از ۳۰۰۰ رقم محصولات کشاورزی، انواع بذر با بسته بندی اورجینال و خانگی، انواع کودهای وارداتی اصل، ادوات و ابزارآلات با ضمانت اصالت کالا
  همین الآن خرید کنید

  ۶) خزانه نشاء

  ۵۰ الی ۱۲۰ گرم سوپر جاذب در هر مترمربع و در عمق ۱۰ الی ۱۵ سانتی متری استفاده می کنیم.

  تکمیل چاله محل کاشت با مواد مختلف(چاله به عمق ۱۰۰ سانتی متر جهت کاشت نهال بادام) 

  چاله محل کاشت باید توان حداکثر ذخیره آب را داشته باشد. مخلوطی از سوپر جاذب با آب به دست می آوریم یک کیلوگرم سوپر جاذب را در ۴۰ لیتر آب ریخته و ۲ دقیقه صبر می کنیم تا به حجم کافی (حداکثر نصف حجم مورد نظر) برسد. سپس با یک پیمانه خاص (سطل) به نسبت یک به دو با کود دامی کاملا پوسیده شده مخلوط می کنیم (یک قسمت سوپر جاذب ژل شده با ۲ قسمت کود دامی).

  سپس مخلوط را با ۳ الی ۵ پیمانه خاک کاملا مخلوط می کنیم. از عمق ۹۰ الی ۱۰۰ سانتی متری با کود دامی پوسیده یا کاه و کلش چاله را پر می کنیم.

  سپس از عمق ۴۰ الی ۹۰ سانتی متری با مخلوط به دست آمده از سوپر جاذب در آبیاری گیاه باید به صورت ماده خشک با خاک مخلوط شده و در لایه حداقل ۵ تا ۱۰ سانتی متری خاک قرار گیرد تا اشعه ماوراء بنفش موجب شکسته شدن سریع این مواد نشود کود دامی و خاک چاله را پر کرده و نهال را در این بستر می کاریم.

  در این حالت با سه روش مختلف می توان عملیات را انجام داد:
  1. روی مخلوط ریخته شده در خاک حدود ۵ تا ۱۰ سانتی متر خاک معمولی ریخته شود.( در مناطقی با بارندگی بالای ۴۰۰ میلی متر و رژیم منظم)
  2. روی مخلوط مذکور ۵ تا ۱۰ سانتی متر سنگریزه و خرده سنگ اضافه شود. (در مناطقی با تبخیر بالا و بارندگی کمتر از ۴۰۰ میلی متر)
  3. روی مخلوط مذکور از خرده ذره های چوب یا مالچ گیاهی (چیپس) بریزیم. (درمناطقی با تبخیر بالا و بارندگی کمتر از ۴۰۰ میلی متر)

  در زمین های زراعی با توجه به شرایط اقلیمی و خصوصیات مزرعه به ویژه بافت خاک و… حدود ۲۵ تا ۴۰ کیلوگرم سوپر جاذب در هر هکتار خاک استفاده می شود و به صورت نواری، کودپاش یا دست پاش در سطح مزرعه پخش می شود و با ابزار مناسب زیر خاک دفن می گردد.

  سوپر جاذب در آبیاری گیاه۲

  سوپر جاذب در آبیاری

  مزایای استفاده از سوپر جاذب ها در کشاورزی

  • صرفه جویی در مصرف میزان آبیاری گیاه و کاهش هدر رفت آب از طریق تبخیر سطحی و به اعماق
  •  استفاده بهینه از کودهای شیمیایی و سموم کشاورزی به دلیل حفظ در خاک حاوی سوپر جاذب
  •  امکان کشت در مناطق کم آب و بیابانی و استفاده از بارندگی های پراکنده
  •  جلوگیری از تنش های ناشی از نوسانات رطوبتی
  •  امکان کشت در سطوح شیب دار
  •  کاهش فشردگی خاک و امکان تهویه بهتر خاک به دلیل تورم مکرر سوپر جاذب و پس دهی مجدد
  •  جلوگیری از هدر رفت آب در زمین های کشت شده
  • کشت بدون خاک (کشت قارچ)
  • کاهش تلفات در پرورش و جابجایی قلمه و نهال
  • تقویت ریشه زایی و بالا بردن درصد جوانه زنی
  • صرفه جویی در زمان آب دهی (کاهش دفعات آبدهی)
  • نگهداری عناصری مانند نیترات ها، پتاسیم، روی، آهن، فسفات ها و انواع ویتامین ها در خود و جلوگیری از هدر رفتن آنها
  • کاهش هزینه ها و افزایش درآمد

  منبع :

  مدیریت آبیاری در باغات، نویسنده اصغر نقشی،  نشریه ترویجی سازمان جهاد کشاورزی، ۱۳۹۵

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.