تاریخ :۸ خرداد ۱۴۰۲
بارهنگ-طریقه-مصرف

معجزه بارهنگ و طریقه مصرف بارهنگ

 • معجزه بارهنگ و طریقه مصرف بارهنگ

  در ارتباط با معجزه بارهنگ و طریقه مصرف بارهنگ باید گفت که بارهنگ یا بارتنگ (Plantago major L) گیاهی است علفی، چندساله، بدون ساقه، به ارتفاع ۱۰ تا ۷۰ سانتی متر با برگ های پهن و گسترده و دمبرگ های بلند که دارای خواص چشمگیری است. پهنک برگ گیاه بارهنگ شبیه زبان گوسفند است. ۳ تا ۷ رگبرگ طولی مشخص دارد و  گل آذین آن به صورت خوشه ای باریک و کشیده ای است که در انتهای پایک بلند و بدون انشعاب خود قرار دارد.

  معجزه بارهنگ و طریقه مصرف بارهنگ

  معجزه بارهنگ و طریقه مصرف بارهنگ

  این گل آذین در هنگام رسیدن، دارای بذرهای فراوان و انبوهی است. تخم بارهنگ از دانه های ریز قهوه ای تیره متمایل به سیاه است و چنانچه در آب قرار گیرد، لایه ی رویی آن با ایجاد لعاب، تورم آن را سبب می شود. گیاه بارهنگ معمولاً به صورت علف هرز در مکانهای مرطوب مانند حاشیه جوی های آب، مزارع، باغها،‏ باغچه ها و فضاهای سبز شهری و خانگی می روید و به راحتی در دسترس انسان قرار دارد.

  خواص بارهنگ از زبان طب سنتی

  بارهنگی که در طب سنتی بیشتر از آن استفاده می کنند، گیاه Plantago major یا لسان الحمل کبیر است. این گیاه که آن را به اسامی بارهنگ سرنیزه ای یا لسان الحمل صغیر می نامند، خواص مشابهی دارد و آن را نیز مورد استفاده قرار می دهند. طبق آنچه در منابع مختلف از جمله ذخیره خوارزمشاهی، صیدنه ابوریحان بیرونی، قانون ابوعلی سینا، الابینه عن حقایق الادویه ابومنصور هروی و تحفه حکیم مومن در خصوص خواص و کاربردهای این گیاه آمده است، باید گفت طبع بارهنگ، سرد و خشک است. همه بخشهای گیاه بارهنگ شامل برگ و ریشه و دانه آن، مصارف دارویی دارد. اما، برگ و ریشه آن را بیشتر به صورت استعمال خارجی و تخم بارهنگ را بیشتر به صورت مصارف داخلی استفاده می کنند.

  بارهنگ، اثر قابض و نرم کنندگی دارد. و به عنوان تب بر، تصفیه کننده خون، آرام کننده و رافع تحریکات مجاری تنفسی و ادراری مطرح است. همچنین بارهنگ در رفع ناراحتی های آسم آمفیزم، اسهال های ساده و صفراوی، خونریزی های دستگاه گوارش، ورم مخاط دهان، درد دندان و حتی درد گوش‏ مؤثر است.

  خواص بارهنگ برای عفونت و طریقه مصرف بارهنگ

  برگهای تازه بارهنگ، خواص ضدباکتریایی قوی دارد. به همین جهت برای التیام زخمها، جراحتها و سطوح ملتهب و آزرده بدن مورد استفاده قرار می گیرد. مالیدن برگ تازه له شده و تمیز بارهنگ بر روی زخمها ضمن این که آنها را از چرکی شدن محافظت می کند، باعث التیام آنها نیز می شود. همچنین کاربرد این گیاه برای زخمهای کهنه و چرکی شدید نیز سبب باز شدن سر زخم و خروج چرک و در نهایت، بهبود زخم می شود.

  برای قطع خون ریزی و رفع درد ناخن، ناراحتیهای پوستی و جوشهای صورت و نیز فروکش کردن ورم صورت ناشی از آبسه دندان، توصیه شده است. پانسمان زخمها با پخته برگ تازه بارهنگ نیز در بهبود آن ها اثر  تسریع کنندگی دارد.

  خواص جوشانده برگ بارهنگ

  جوشانده برگ بارهنگ همراه با گلهای یونجه باغی زرد و گل گندم، به صورت مایع شستشوی چشم، در رفع ورم ملتحمه بسیار مؤثر است. برای تهیه این محلول، ۱۰ گرم برگ بارهنگ را به همراه مقدار کمی از دو گل یاد شده در ۱۵۰ گرم آب جوش، دم می کنند.

  برگ بارهنگ برای درمان بیماریهای ریوی

  برای درمان بیماری های ریوی، برگ تمیز و شسته شده بارهنگ را روی پارچه تمیزی پهن می کنند تا خشک شود. سپس آن را خرد می کنند و شیره آن را می گیرند. و هم وزن آن، عسل اضافه کرده به مدت ۲۰ دقیقه، دم می کنند. مصرف این دم کرده برای بیماریهای ریوی بسیار مفید است. از مخلوط ۱۰ درصد پودر برگ بارهنگ با وازلین، پمادی بدست می آید که مالیدن آن روی  زخمهای چرکین و دردناک، سبب بهبود آنها  می شود و به سرعت، چرک را می خشکاند.

  کمپرس برگهای تازه و خردشده بارهنگ برای فرونشاندن ورم ها، نقاط ضرب دیده و کوفتگی ها و التیام زخمهای عفونی، سوختگیهای ناشی از آتش و جای نیش حشرات مفید است.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  خواص بیشمار تخم بارهنگ

  تخم بارهنگ، قابض، محرک، تب بر، معرق، مدر و معالج اسهال خونی است. همچنین آن را برای رفع اختلالات کلیوی و معالجه کولیک، مالاریا، سرفه، اسم برونشیتی و قطع خون ریزی و  معالجه امراض مثانه و سوزاک، توصیه کرده اند. خوردن یا تنقیه عصاره تخم یا لعاب بارهنگ برای التیام زخم های روده ای و قطع خون ریزی بواسیر سودمند است. همچنین تخم بارهنگ برای:

  • رفع خونروی ها و زخمهای ریوی و وجود خون در اخلاط بدن،
  • سل،
  • تنگی نفس،
  • بیماریهای کبدی، زردی
  • و برگشت غذا از معده به مری (ریفلکس) É‏ مفید است.

  طریقه مصرف تخم بارهنگ

  جوشانده تخم بارهنگ در رفع التهابات دستگاه ادراری به ویژه در صورت وجود خون در ادرار، مؤثر است. غرغره عصاره بارهنگ در بهبود ورم لوزه ها و خون ریزی لثه موثر است. مضمضه کردن دم کرده ریشه یا آب برگ بارهنگ برای کاهش ورم مخاط دهان و تسکین درد دندان، توصیه می شود. برای تهیه جوشانده ریشه یا برگ بارهنگ، ۰ تا ۱۰۰ گرم تمیز شده آن را در یک لیتر آب می جوشانند و پس از صاف کردن روزی ۳ تا ۴ فنجان میل می کنند.

  بارهنگ برای سرفه کودکان

  یکی از کاربردهای مهم تخم بارهنگ استفاده آن در داروی ترکیبی چهار تخم لعابی است. چهار تخم لعابی یکی از داروهای ترکیبی متداول در طب سنتی بوده که در اکثر خانه ها وجود دارد. این دارو به عنوان برطرف کننده سرفه های خشک سردردآور و خشکی و خارش گلو نرم کننده سینه و رفع کننده گرفتگی صدا و به طور کلی برای بهبود انواع سرفه ها برای کودکان و به خصوص سیاه سرفه مورد استفاده قرار می گیرد.

  طرز تهیه بارهنگ برای سرماخوردگی

  در تهیه این دارو، از تخم بارهنگ، به دانه و تخم مرو یا به جای آن، تخم شربتی یا بالنگ و همراه با اندکی انزروت و صمخ عربی بهره می بردند. معمولا این مخلوط را در آب جوشیده ولرم، خیس می کنند. که این امر باعث ایجاد ماده ژله مانندی می شود که خوردن آن در وعده های منظم موجب از بین رفتن التهابات گلو و سرفه های شدید می شود.

   طریقه مصرف بارهنگ

  طریقه مصرف بارهنگ

  هشدارها و احتیاط های لازم در مصرف بارهنگ

  اگرچه بارهنگ در دسته گیاهان دارویی بی ضرر قرار گرفته است، اما بنا بر احتیاط عصاره آن برای طحال، مضر است. که مصلح آن، مصطکی است. مصطکی، شیره گیاهی رزینی زردرنگی است که به شکل قطعات اشکی بیضی، سخت، کوچک در ابعاد یک نخود، زردرنگ، نیم شفاف و معطر است. وقتی آن را بجوید زیر دندان نرم شده و طعم معطری دارد.

  ریشه پخته شده و برگ آن نیز برای ریه، مضر است. که مصلح آن نیز عسل است. در جریان درمان این بیماریها حتماً باید از مصلح مربوطه نیز استفاده شود. در غیر این صورت، ممکن است عوارض جانبی بروز کند. مقدار خوراک تخم بارهنگ در هر وعده، حداکثر تا ۱۲ گرم است.

  ترکیبات شیمیایی گیاه بارهنگ

  در ترکیبات شیمیایی گیاه بارهنگ گلیکوزیدی به نام او کوبین و موادی همچون پلانتاژین و ساپونین وجود دارد. همچنین در تخم بارهنگ مقدار زیادی مواد گلوتینی، اسید پلانتئونولیک، اسید سوکسینیک، آدنین، کولین، اکوبین و هولوزید پالانتئوز وجود دارد. تخم بارهنگ نیز حدود ۱۰ درصد مواد روغنی دارد. روغن بارهنگ زردرنگ است و بویی مطبوع و طعمی شبیه روغن گردو دارد.

  منبع: کتاب درمان با گیاهان دارویی، فاطمه فرتوش، چاپ اول، ۱۳۹۳.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۴ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  یک نظر

   1. دکتر سیده آسیه موسوی پاسخ

    سلام آقای دکتر خیلی ممنونم از نظر شما
    بارهنگ خواص بسیاری دارد که در این محتوا درباره خواص بارهنگ توضیح داده شده

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.