تاریخ :۲۰ خرداد ۱۴۰۲
باغسازی

ماهیت باغ سازی و اهداف آن

 • باغسازی:

  باغسازی را می توان هم به عنوان یک هنر در نظر گرفت، هم چیدمان گیاهان را در محیط اطراف به طور هماهنگ انجام داد و هم به عنوان یک علم، شامل اصول و فنون کشت گیاه. از آنجا که گیاهان غالباً در شرایطی کاملاً متفاوت از محیط طبیعی خود پرورش می یابند، لازم است که از روش های کاشت آنها که از فیزیولوژی، شیمی و گیاهشناسی گیاهان گرفته شده و با تجربه گیاهکار اصلاح شده استفاده شود.
  اصول اساسی مربوط به پرورش گیاهان در تمام نقاط جهان یکسان است، اما این عمل به طور طبیعی نیاز به سازگاری زیادی با شرایط محلی دارد.

   

  ماهیت باغسازی:

  باغبانی به مفهوم تزئینی خود قبل از شکوفایی به سطح مشخصی از تمدن نیاز دارد. در هر کجا که به این سطح رسیده باشد ، در تمام نقاط جهان و در همه دوره ها ، مردم تلاش کرده اند که محیط خود را به یک نمایشگر جذاب تبدیل کنند.

  بنابراین به نظر می رسد غریزه و حتی اشتیاق برای باغبانی ناشی از برخی واکنش های بدوی نسبت به طبیعت است و آرزوی تولید رشد و هماهنگی در یک همکاری خلاقانه با آن را ایجاد می کند.

   

  اهداف باغسازی:

  زندگی شهرنشینی انسان را از طبیعت جدا می کند، باغ سازی دعوتی است از طبیعت به درون شهر و جامعه، منتها در این حرکت طبیعت در رابطه با خواسته انسان ها و فرهنگ آنها به گونه های مختلف به نظم کشیده می شود و به صورتی در می آید که نه طبیعت کامل است و نه معماری تنها. بلکه حاصل کار کنار آمدن هر یک از عناصر تشکیل دهنده باغ به عناصر دیگر است.

  باغ سازی ممکن است اهداف متفاوتی برای ایجاد باغ وجود داشته باشد. مانند:

  • باغی که پیرامون قصری را شکل داده است
  • باغی که برگرد آرامگاهی ایجاد شده باشد
  • باغی که برای استفاده همگانی طراحی و ساخته شده باشد.

  ولی همواره یکی از اهداف کلی باغ وصول همنشینی با طبیعت است، که در نهاد انسان ها وجود دارد.

  هنر باغ‌سازی با تقدم و تأخر زمانی در کشورهایی نظیر ژاپن، ایران، انگلیس، فرانسه و ایتالیا وجود داشته ‌است و در هر یک از این کشورها، این هنر به روش‌ها و شیوه‌های خاص خود انجام می‌گرفته ‌است.

   

  جذابیت متنوع باغ سازی

  جذابیت باغ سازی چند وجهی است و دامنه وسیعی دارد. باغ اغلب تنها مکانی است که فردی بدون آموزش خاص می تواند انگیزه های خلاقانه ای را به عنوان طراح، هنرمند، تکنسین و ناظر علمی اعمال کند.

  علاوه بر این، بسیاری آن را یک پیگیری آرامش بخش و درمانی می دانند. جای تعجب نیست که باغ به عنوان بخشی از طبیعت و محل تفکر، احترام قائل می شود، در زندگی معنوی بسیاری جایگاه ویژه ای دارد.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  جنبه های عملی و معنوی باغ سازی در مجموعه ای از ادبیات قابل توجه نشان داده شده است. در کشورهای غربی دستورالعمل های راهنمای مربوط به یونان و روم کلاسیک است. تصاویر گیاهان و باغ ها در آثار بزرگان شعر، از ویرجیل تا شکسپیر و برخی دیگر از مدرن، فراوان است.

  یکی دیگر از جذابیت های باغسازی این است که تا یک سطح خاص یک کار ساده برای یادگیری است. مبتدی می تواند نتایج دلپذیری را بدون مطالعات دقیق و تمرین مورد نیاز مثلاً نقاشی یا موسیقی ایجاد کند. همچنین باغ ها تا حدی برای افراد بی تجربه بخشنده هستند.

  بنابراین باغبانی هنری است که در یک فضای نسبتاً غیر قضاوتی انجام می شود. گرچه از بسیاری جهات طبیعت بردبار است، اما طبیعتاً یادآوری های محکمی را ارائه می دهد که همه باغبانی ها در یک چارچوب قانون طبیعی صورت می گیرد. و یکی از جنبه های مهم مطالعه صنعت، یادگیری این است که کدام یک از این قوانین اولیه ضروری هستند و کدام یک ممکن است کشیده شود.

  در نوشته های بعدی می توانید با انواع سبک های باغ سازی آشنا شوید.

   

  مترجم: فاطمه سکه چی

  منبع: سایت دائره المعارف بریتانیکا

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.