تاریخ :۳ مهر ۱۴۰۲

وسایل و تجهیزات مورد نیاز احداث نهالستان

 • وسایل و تجهیزات
  برای احداث نهالستان و انجام کارهای آن به انرژی نیاز می باشد با توجه به کوچکی و بزرگی هالستان ممکن است به انرژی های متعددی نیاز باشد. نیروی برق برای روشنایی و راه اندازی تجهیزاتی از قبیل پمپ آب، ماشین های آبپاش و غیره … مورد نیاز می باشد. بدیهی است برای راه اندازی ماشین آلات مانند مخلوط کن خاک ، آبپاش ، بسته بندی وجود برق ۳ فاز الزامی می باشد.

  اگر خط سه فاز نزدیک محل احداث نهالستان نباشد، خرید خط جدید، برای نهالستان گران تمام خواهد شد. و این گرانی باعث خواهد شد که در انتخاب محل احداث نهالستان دقت بیشتری کرده و یا از انرژی جایگزین مثل ژنراتور دیزلی استفاده نمود. انرژی فسیلی با نفت و گاز برای راه اندازی سیستم گرمایش سالن های سرپوشیده و سوخت ماشین آلات مورد نیاز می باشد. مقدار سوخت مورد نیاز سالانه باید بر آورده و محل تهیه و تامین آن مشخص گردد.
  با توجه به اینکه حمل نهال بوسیله کامیون و نیروی موتوری صورت می گیرد، محل احداث نهالستان باید طوری انتخاب شود که در موقع ایاب و ذهاب کامیونهای سنگین با مشکل مواجه نگردد. مخصوصا این موضوع برای نهالستانهایی که در مناطق پرباران قرار گرفته مهم می باشد. زیرا بی توجهی به این، گاهی هزینه های زیادی را در بهار هنگام ذوب و بارندگی به نهالکار تحمیل می نماید.
  نهالستانی که در کنار جاده اصلی قرار گرفته ، به مراتب بهتر از نهالستانهای است که در جاده های فرعی و یا خاکی قرار گرفته است. زیرا دسترسی به نهالستان در حالت دوم مشکلتر می باشد.

  علاوه بر اینها، نهالستان باید دارای تجهیزات و تاسیسات زیر باشد:
  – انبار قابل کنترل مورد نیاز نهالستان جهت انباشت و نگهداری نهال با رطوبت و درجه حرارت ۱۰- درجه سانتی گراد.
  – انبار مناسب جهت حفظ و نگهداری لوازم و امکانات کار
  – در اختیار داشتن یک دستگاه نهال کن، یک دستگاه سمپاش موتوری، یک دستگاه تراکتور باغی با ادوات مورد نیاز
  – حوضچه برای ضد عفونی کردن نهال
  – سیستم آبیاری مناسب برای نهالستان
  – سایر لوازم مورد نیاز در نهالستان

  فروش ویژه ادوات و تجهیزات کشاورزی
  فرصت استثنایی به مدت محدود، فروش انواع ادوات و تجهیزات خاص به قیمت قبل کد تخفیف ۱۰ درصدی برای تمام محصولات  : BLACK-INSTRUMENT
  همین الآن خرید کنید

  منبع: کتاب آموزشی راهنمای انتخاب محل مناسب برای احداث نهالستان، انتشارات جهاد کشاورزی

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.