تاریخ :۳ مهر ۱۴۰۲

ویروس موزاییک اقلید گندم (Wheat eqlid mosaic virus)

 • این ویروس در منطقه سرحد چهاردانگه اقلید فارس گسترش قابل توجهی دارد .

  ویروس موزاییک گندم اقلید (WEqMV) یک ویروس میله ای خمشی است که چندین گونه پوستی را در اقلید ، یک منطقه پرورش گندم در استان فارس ایران آلوده می کند. میکروسکوپ الکترونی و مطالعات محدود مولکولی قبلاً نشان داده است که این ویروس عضوی از خانواده Potyviridae است.  این ژنوم به ترتیب از ۹۶۳۶ نوکلئوتید شامل ۵´ و ۳´ UTR از ۱۳۷ و ۱۷۲ نوکلئوتید و یک قاب خواندن باز و رمزگذاری کننده یک پروتئین پلی پروتیین از ۳۱۰۹ اسید آمینه تشکیل شده بود.

  از نظر فیلوژنتیکی ، WEqMV نزدیکترین عامل به ویروس موزاییک رگه ای گندم بود ، به ترتیب در کل ژنوم به ترتیب ۵۶٫۸٪ و ۵۰٫۷٪ در سطح نوکلئوتید و اسید آمینه. شباهت آن به ویروس های تریتیموایر کمتر بود. سایت های شکسته شده پروتئیناز از پلی پروتئین موجود در WEqMV نیز بسیار شبیه به ویروس های تریتیموویروس دیگر است. بر اساس این داده ها ، WEqMV به عنوان عضوی جدید از جنس Tritimovirus در خانواده Potyviridae در نظر گرفته می شود. این مطالعه با بودجه مراکز تعالی و TWAS-IC پشتیبانی شد.

  علایم بیماری

  علایم این ویروس روی گندم به صورت رگه ها و نوارهای طولی سبز رد، کاهش رشد، سبزردی و زردی گیاه می باشد (شکل ۱-۱).

  شکل ۱-۱ گیاه آلوده به ویروس موزاییک اقلید گندم (سمت راست) و گیاه سالم (سمت چپ)

  عامل بیماری

  پیکره های رشته ای، وجود اندامک های درون سلولی فرفرهی مانند نشان دهنده ارتباط این ویروس با یکی از اعضا تیره Potoviridae است . از لحاظ خصوصیات بیولوژیکی در جنس Polyvirus قرار می گیرد. شته ریشه گندم ( Forda marginata)       می تواند ویروس عامل بیماری را انتقال دهد.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  ویروس موزاییک اقلید گندم در مزرعه، لکه ای یا به صورت خطی در مسیر جوی ها انتشار می یابد . این مسئله بیشتر دلالت بر انتقال ویروس با عوامل خاکزاد است. این ویروس تنها با شته ریشه گندم منتقل می شود . میزبان اصلی این شته در اقلید درخت بنه است ، این شته باعث پیچیدگی حاشیه برگ بنه نیز می شود.

  منبع: کتاب بیماری های گیاهان زراعی ایران

  نویسنده: دکتر بهرام شریف نبی

  وب سایت : WWW.apsnet.org

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.