تاریخ :۱۱ مهر ۱۴۰۲

چرا پالونیا فورتونی؟

 • ‍  چرا پالونیا فورتونی برای زراعت چوب انتخاب شد؟

  با وجود اینکه هریک از گونه ها، رقم ها و دورگه های بین گونه ای پالونیا دارای مزیت های فردی از نظر رشد و سازگاری، خواص چوب تولیدی، خصوصیات مرفولوژیکی، فیزیولوژیکی و اکولوژیکی می باشند، از طرف دیگر تجدید حیات جنسی با استفاده از بذر به دلیل افت حرارتی در هنگام بذر افشانی همراه با رطوبت و بارندگی فراوان و انبوهی و تاریکی کف جنگل انجام نمی شود و این امر ایجاد ارقام و دو رگه های طبیعی را تسریع کرده است.

   بیشتر این ارقام و دورگه ها در موطن اصلی خود به دلیل پراکندگی و جدایی جغرافیایی از یکدیگر در پهنه وسیع کشور چین با هدف سازگاری و بقای نسل و بیشتر برای سازگاری با شرایط محیط پدید آمده اند و گاهی نیز با دخالت انسان دو رگه هایی تولید شده اند تا با تلفیق صفات از دو گونه مختلف، هیبریدی با صفات برجسته تری ایجاد کنند.

  با این وجود در اهداف اصلاح نژادی و انتخاب گونه، اولویت با انتخاب گونه ها و رقم ها و هیبرید های خالص است که رشد و سازگاری بهتر، ارتفاع و قطر زیاد و حجم چوبدهی بالایی باشند.

   در یک آزمایش تحقیقاتی در کشور چین مشخص شده است که گونه پالونیا فورتونی دارای مزایای زیادتری است و تا ۴۰ درصد چوب بیشتری تولید کرده اند و بنا بر این گونه پالونیا فورتونی برای تکثیر و تولید نسل های بعدی و زراعت چوب و سبز و آبادانی کشور که از تنوع اقلیمی، خاکی و توپوگرافی فراوان برخوردار است، انتخاب شده است.

  (متن از استاد فرزانه جناب مهندس نوروزعلی حسن عباسی محقق پالونیا و پدر معنوی پالونیای فورتونی در ایران)

  رفع برخی ابهامات کشاورزان به بیان کارشناس مجموعه ی دیبای سبز

  سلام و عرض ادب

  میزان مصرف آب پالونیا نصف صنوبر و میزان چوب آن حدود ۲ برابر صنوبر است. ضمنا صنوبر آفات زیادی مانند انواع چوب خوار و پوست خوار و سرشاخه خوار دارد که پالونیا اصلا این آفات را ندارد. حتی موریانه به چوب خشک این درخت حمله نمیکند

  چوب پالونیا در عین نرم بودن بسیار مقاوم است و خاصیت ارتجاعی بسیار بالایی دارد. عمده مصارف چوب پالونیا در خارج از کشور بابت واشرهای حرارتی و بدنه کشتی ها و قایق ها و ساختن سازهای موسیقی و غیره است

  ولی در ایران با توجه به سبک و مقاوم بودن آن بابت کلاف داخلی مبل و میز و صندلی و ساخت سایر لوازم استفاده میشود.

  توجه داشته باشید که اگر چوب پالونیا را جلا بدهید دیگر نرم نبوده و با ناخن هم فرو نمی رود.

  بابت سود هم باید خدمتتان عرض کنم که با توجه به اینکه بالغ بر ۸۰ درصد چوب کشور وارداتی است، لذا این قیمت مطمئنا همچنان افزایش خواهد یافت

  ضمن اینکه پالونیا یک چوب جهانی است و قیمت هر مترمکعب الوار آن حدود ۵۰۰ دلار میباشد که در سایت آمازون هم به فروش می رسد. لذا چوبی است که بابت صادرات هم میتوان از آن استفاده کرد.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.