تاریخ :۸ خرداد ۱۴۰۲
صفر تا صد کاشت نخود فرنگی در باغچه خانگی

صفر تا صد کاشت نخود فرنگی در باغچه خانگی

 • نخود فرنگی

  نخود فرنگی از گیاهانی است که مصرف جهانی دارد و به صورت تازه ، کنسرو شده و یخ زده مورد استفاده قرار می گیرد. نخود سبز تازه دارای طعم و عطر بهتری نسبت به نخود کنسرو شده است. ولی به علت آسانی دسترسی، اغلب مصرف کنندگان از نوع کنسرو شده آن استفاده می کنند. علت تغییر طعم و مزه نخود فرنگی تبدیل قند موجود در نخود به نشاسته است. به محض آنکه غلاف نخود از بوته جدا شود، تغییر حالت در آن شروع می شود.(صفر تا صد کاشت نخود فرنگی در باغچه خانگی)

  شرایط کاشت گیاه نخود فرنگی

  نخود فرنگی در خاک های مرطوب و سرد محصول خوبی نمی دهد. این گیاه به زمین قوی و پوک نیاز دارد. نخود فرنگی از جمله بوته های سرما دوست است و در اوایل بهار کاشته می شود. در مناطق گرمسیر در پاییز و اواخر زمستان می توان این محصول را کاشت.

  * برای شناخت نحوه طراحی باغ و ویلای خود، بیشتر مطالعه کنید.

  انواع نخود فرنگی

  نخود فرنگی انواع مختلفی دارد. برخی از آنها دانه های کاملا گرد دارند و خیلی زودرس هستند. نوع دیگر نخود فرنگی چین دار است که شیرین تر و مقدار محصول آن بیشتر است. معمولا در ایران دو نوع نخود فرنگی استفاده می شود.
  یک نوع نخود سبز است که دانه آن به مصرف می رسد و بوته آن پا کوتاه است. نوع دوم، نخودسبزی که دانه آن به مصرف می رسد ولی بوته آن پا بلند است ارتفاع انواع پا بلند تا ۱۵۰ سانتی متر و انواع پا کوتاه آن به ۴۰ سانتی متر می رسد.

  زمان کشت نخود فرنگی

  در منطقه هایی که زمستان معتدل دارند. بهتر است بذر در اوایل پاییز کاشته شود که در این صورت برداشت در اواسط بهار خواهد بود، در منطقه هایی که احتمال سرمای سخت زمستانی وجود دارد بذر را در اوایل بهار وقتی که خطر سرمازدگی از بین رفته است، می کارند. در این حالت باید سعی کرد زمین را اول پاییز آماده کشت کرد.

  کود دهی زمین نخود فرنگی

  برای آماده سازی زمین و کوددهی کشت نخود فرنگی، کود حیوانی پوسیده همراه با کود سوپر فسفات ۵-۱۰-۱۰ به زمین داده میشود. بهتر است کود حیوانی را در پاییز و کود شیمیایی قبل از کشت و در بهار به زمین داده شود. برای هر ۱۰ متر مربع، ۶۰۰ گرم کود سوپر فسفات و ۲۰۰ گرم کلرور دو پتاس به زمین داده و توسط شن کش آن را با خاک مخلوط کرد.
  به طور کلی گیاهان تیره بقولات از جمله نخود، احتیاج به کودهای شیمیایی از ته ندارند، زیرا شاخه و برگ آنها زیاد شده و مقدار محصول کمتر خواهد شد.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  نحوه کشت نخود فرنگی

  بذر نخود فرنگی را روی ردیف هایی که فاصله آنها ۴۵ تا ۶۰ سانتی متر است، به فاصله ۷ سانتی متر، در ۲/۵ سانتی متر می کارند. چنانچه زمین پوک و هموسی باشد، بذر را در عمق ۵ سانتی متری میکارند. قبل از کاشت باید نخودها را با محلولهای ضد قارچ ضد عفونی کرد. برای آنکه آفت زنگ ساقه و یا پوسیدگی دانه به گیاه صدمه نزند، بهتر است پای ردیف بوته ها خاک داده شود تا رطوبت زیاد بوته ها را ضایع نکند. همچنین باید زمینی را انتخاب کرد که دو دوره کشت قبل از آن، نخود در آن زمین کاشته نشده باشد.
  انواع نخود زودرس را در اوایل پاییز و یا اواخر زمستان می کارند تا اولین محصول آن در اواسط تا اواخر بهار برداشت شود. نخود گرد باید در اردیبهشت و خرداد کشت شود.
  اگر چنانچه گیاه پا بلند بود. باید فاصله ردیف ها را تقریبا برابر قد گیاه با رشد کامل در نظر بگیرید. پس از آبیاری باید زمین را سله شکنی کرد تا جوانه ها به راحتی از خاک خارج شوند. در زمان رشد باید در تمام مدت، علف های هرز را وجین کرد. وقتی بوته ها به ارتفاع ۱۵ سانتی متر رسیدند. باید یک پایه حائل در کنار هر بوته نصب کرد.
  در مناطق معتدل، فاصله آبیاری بین ۷ تا ۱۰ روز توصیه میشود. در موقعی که غلاف به دانه می نشیند. باید آبیاری به طور مرتب انجام شود. تأخیر در آبیاری موجب زود خشک شدن غلاف ها و ریز ماندن نخود ها خواهد شد.

  (صفر تا صد کاشت نخود فرنگی در باغچه خانگی)

  منبع: کتاب آموزشی احداث باغچه های کوچک خانگی، انتشارات جهاد کشاورزی.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۴ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.