تاریخ :۸ خرداد ۱۴۰۲
اصول نگهداری و تکثیر گیاه کالانکوئه در آپارتمان + آفات و بیماری ها

اصول نگهداری و تکثیر گیاه کالانکوئه در آپارتمان + آفات و بیماری ها

 • اصول نگهداری و تکثیر گیاه کالانکوئه در آپارتمان + آفات و بیماری ها

  گیاه کالانکوئه کاکتوس گلدار زیبا

  گیاه کالانکوئه (Kalanchoe) از گیاهان آپارتمانی است که متعلق به ماداگاسکار است و همه انواع این گیاه سمی هستند. رنگهای زیبای این گل به جذابیتش افزوده است. گیاه کالانکوئه که متعلق به ماداگاسکار است، گیاهی آپارتمانی است و مراقبت از آن بسیار آسان است. این گیاه کوچک و بوته ای است و دارای برگ های ضخیم و بوته ای شکل نیز هستند. در ادامه با ما همراه باشید تا با اصول نگهداری و تکثیر گیاه کالانکوئه در آپارتمان + آفات و بیماری ها آشنا شویم.

  گل های این گیاه به رنگهای مختلفی از قبیل قرمز، نارنجی، زرد سفید و صورتی می باشد. برخی از گونه های این گیاه دارای گل های دو رنگ هستند و هرچه روزها کوتاه تر باشد، این گیاه گلهای بیشتری خواهد داشت. لازم به ذکر است که همه انواع گیاهان کالانکوئه سمی هستند.

  اصول نگهداری گیاه کالانکوئه در آپارتمان

  نیازهای مراقبتی گیاهان کالانکوئه

  • نور

  اگرچه گیاه کالانکوئه نیازمند نور غیر مستقیم خورشید است، اما با این حال در صورت قرار گرفتن در معرض نور آفتاب در فصول بهار پاییز و زمستان مشکلی برای آن به وجود نخواهد آمد. اما قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب در فصل تابستان منجر به سوختن برگهای این گیاه خواهد شد. این گیاه در روزهایی از سال که کوتاه ترند، گل بیشتری می دهند.

  • آبیاری

  از آن جایی که این گیاه توانایی ذخیره سازی آب برای مدت طولانی را دارد، نیازی به آبیاری آن در دفعات پی در پی وجود نخواهد داشت و فقط کافیست اجازه دهید خاک گیاه قبل از آبیاری کاملا خشک شود.

  برای آبیاری این گیاه کافیست سینی زهکشی گلدان را به مدت ۱۰ دقیقه پر از آب کنید که این امر به خشک ماندن برگ ها و جلوگیری از بروز بیماریهای مرتبط با آبیاری بیش از حد گیاه شامل کپکهای پودری و پوسیدگی ریشه های گیاه کمک خواهد کرد.

  • کوددهی

  این گیاه به یک بار کوددهی در ماه در طول فصل رشد نیازمند است. کود مورد نیاز این گیاه، کود مایع حاوی ازت است و در صورت خشک بودن خاک، بهتر است قبل از کوددهی آن را آبیاری کنید که این امر به جلوگیری از سوزاندن ریشه های گیاه کمک میکند.

  • دما

  دمای مورد نیاز رشد برای گیاهان کالانکوئه دمای ۱۵ تا ۱۸ درجه سانتی گراد است. درجه حرارت کم تر از ۴ درجه سانتی گراد باعث آسیب رسیدن به این گیاه خواهد شد. از قرار دادن این گیاه در مکان های سرد در طول فصل زمستان خودداری کنید.

  • رطوبت

  رطوبت بالا باعث آسیب رسیدن به این گیاه شده و منجر به ابتلای آن به بیماری ها و آفات مختلف مانند کپک پودری خواهد شد.

  خاک مورد نیاز گیاهان کالانکوئه خاکی متشکل از خزه زغال سنگ نارس، ماسه و پرلیت به منظور نفوذ پذیری هوا در آن است. استفاده از گلدانهای دارای سوراخ های زهکشی برای این گیاه نیز ضروری می باشد. گلدان مورد نیاز این گیاه نیز نباید دارای عمق زیادی باشد.

  روش هرس کردن گیاه کالانکوئه

  هرس گیاهان کالانکوئه شامل جدا کردن شاخ و برگهای پژمرده و خشک شده است که این امر به رشد شاخ و برگ های جدید نیز کمک می کند.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  تکثیر کالانکوئه در آپارتمان

  تکثیر گیاهان کالانکوئه از طریق قلمه زنی انجام میشود و فقط کافیست بعد از جدا کردن ساقه مورد نظر اجازه دهید به مدت ۲۴ ساعت خشک شود. سپس آن را درون گلدان جدید بکارید که این امر از پوسیدگی ریشه های گیاه جلوگیری خواهد کرد.

  گل دهی گیاه کالانکوئه

  به منظور افزایش تعداد گل های کالانکوئه بهتر است آن را به مدت ۱۴ ساعت در طول شبانه روز در مکانی تاریک قرار داده و در باقی روز آن را از نور غیر مستقیم خورشید بهره مند سازید.

  آفات

  اگرچه گیاهان کالانکوئه در برابر آفات مقاومند، اما با این حال در صورت نگهداری این گیاه در خارج از محیط منزل در طول فصل تابستان امکان جذب آفاتی همچون کنه های عنکبوتی حشرات مقیاس و شته ها وجود خواهد داشت.

  که به منظور از بین بردن این آفات تنها کافیست از صابون های حشره کش و روغن نیم استفاده کنید و از استفاده از حشره کشهای شیمیایی برای از بین بردن آفات در این گیاه اکیدا خودداری کنید، زیرا این مواد به گیاهان کالانکوئه آسیب خواهند رساند.

  بیماری ها

  گیاهان کالانکوئه مستعد ابتلا به بیماری هایی نظیر لکه های برگ و کپک پودری هستند که بهترین راه به منظور جلوگیری از ابتلا گیاه به این بیماریها، خشک نگه داشتن برگها و تامین گردش هوای مناسب برای گیاه است.

  خواب زمستانی گیاه کالانچوئه

  گیاه کالانچوئه از ماه مهر تا انتهای دی ماه به خواب زمستانی خواهد رفت. در این دوره گیاه را در مکانی با دمای ۱۸ درجه سانتی گراد نگهداری کرده و خاک گیاه را خشک نگه دارید و پس از گذشت ۶ هفته، گیاه را به مکانی گرم و روشن منتقل کرده و شیوه آبیاری طبیعی آن را از سر بگیرید.

  سمیت

  گیاهان کالانکوئه سمی هستند و بنابراین در صورت تمایل به نگهداری از این گیاه در محیط داخلی منزلتان بهتر است آن را از کودکان و پرندگان خانگی خود دور نگه دارید. که در غیر اینصورت خطر بروز حمله قلبی در آن ها وجود خواهد داشت.

  منبع: طرز نگهداری و پرورش انواع گیاهان آپارتمانی، مینا امیری مهر، اهواز، آفرینش مهر، ۱۳۹۹

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۴ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.