تاریخ :۲۰ خرداد ۱۴۰۲
تکثیر و نحوه مراقبت از گیاه لیندا + روش مبارزه با بیماری و آفات رایج گیاه لیندا

تکثیر و نحوه مراقبت از گیاه لیندا + روش مبارزه با بیماری و آفات رایج گیاه لیندا

 • تکثیر و نحوه مراقبت از گیاه لیندا + روش مبارزه با بیماری و آفات رایج گیاه لیندا

  معرفی گیاه لیندا

  این گیاه به نخل دم اسبی و لیندا مشهور است. بومی جنوب غرب آمریکا و مکزیک است و به زندگی بیابانی عادت دارد. برگهای آن باریک و کشیده و ضخیم و مقاوم مجنون و آویزان و فنری است. این برگها سطح مقطع کمی دارند تا مانع از هدر رفتن آب گیاه شوند. حالت زیبای آن ناشی از سرازیر شدن برگها به طرف پایین بخصوص در سنین بالاست. انتهای ساقه ضخیم می شود و شکل عجیبی به خود می گیرد و نام انگلیسی آن به معنی پای فیل به همین علت است. پایه بسیار بزرگ و ورم کرده گیاه آب را در خود ذخیره می نماید. ارتفاع لیندا ممکن است به ۲ متر هم برسد.

  با بالا رفتن سن گیاه از ساقه آن جوانه هایی میروید که به خاطر حفظ شکل و فرم آن باید فوراً حذف گردند. نگهداری از آن برای باغبانهای آماتور نیز ساده است. زادگاه آن مکزیک است، برگ ها باریک و کشیده و ضخیم و مقاوم، مجنون و آویزان و فنری حالت زیبای آن ناشی از سرازیر شدن برگ ها به طرف پایین بخصوص در سنین بالا، انتهای ساقه ضخیم و شکل عجیبی به خود میگیرد و نام انگلیسی آن به معنی پای فیل به همین علت است، در زبان عامه به لیندا معروف است.

  به خاطر نوع خاص برگها و ساقه آن به عنوان گیاه گلدانی منفرد نگهداری میگردد. با بالا رفتن سن گیاه از ساقه آن جوانه هایی میزند که به خاطر حفظ شکل و فرم آن باید فوراً حذف گردند. این جنس دارای ۲۴ گونه از درختچه ها و درختهای همیشه سبز می باشد. برگ های لیندا، مجنون، آویزان، باریک، کشیده، ضخیم و مقاوم که طولشان تا ۱.۸ متر رسیده و عرضشان کمتر از ۲.۵ سانتیمتر می باشد.

  رنگ برگها سبز تا سبز مایل به تیره و حالت زیبای لیندا ناشی از خمش برگ ها به طرف پایین بخصوص در سنین بالاست. رنگ گل های آن سفید مایل به کرم است و به ندرت فقط بر روی گیاهان مسن بخصوص در تابستان ظاهر می شود.

  نحوه مراقبت از گیاه لیندا

  نور مناسب

  لیندا در بهترین زمان نیز به آرامی رشد می کند و ممکن است حتی در سایه نیز به رشد خود ادامه دهد. اما برای ادامه حیات و موفقیت در رشد به نور خورشید نیاز دارد. با تامین نور متوجه خواهید شد که برگ های گیاه رشد کرده و درخشان تر شده اند، پس نور بیشتر برابر با رشد بیشتر خواهد بود.

  برای نگهداری لیندا در آپارتمان باید مکانی را در نظر گرفت که نور مستقیم خورشید به جز ماه های تیر و مرداد روزانه چهار ساعت یا بیشتر در آنجا بتابد. در غیر اینصورت با فراهم نمودن نور مصنوعی که حداقل بیش از نور ۸۰۰ شمع است با مدت ۱۲ ساعت در روز استفاده کرد.

  آبیاری مناسب

  در پایه نخل لیندا ساقه ای متورم و بسیار ضخیم غده مانند وجود دارد که ظاهری چوبی داشته و مخصوص ذخیره سازی آب است و در دوران خشکسالی از گیاه حمایت میکند. حداقل چند بار در ماه (در تابستان یکبار در هفته) گیاه باید آبیاری شود. گیاه لیندا میتواند تا یک سال آب را در پایه خود نگهداری کند. بنابراین آبیاری بیش از حد منجر به نابودی گیاه خواهد شد.

  بهتر است رطوبت خاک پایین باشد و خاک گلدان در میان دو آبیاری کاملا خشک شود. در فصل رشد گیاه لیندا، بهتر است آبیاری هر سه هفته یک بار انجام شود. اما در فصل زمستان یک بار آبیاری کافی است، یعنی به اندازه ای که از پژمرده شدن گیاه جلوگیری کند.

  رطوبت

  اگر رطوبت لیندا خیلی کم باشد لبه ها و نوک برگ گیاه قهوه ای خواهد شد و در غیر این صورت رطوبت بیش از حد مهم نیست. در طول سال به هفته ای یکبار غبارپاشی نیاز دارد. اما در دمای زیر ۱۰ درجه نباید غبارپاشی کرد.

  کوددهی

  کوددهی سبک و کم در فصل بهار و زمستان برای یکبار در هفته نیاز لیندا است. کود مایع نیز برای این گیاه عالی خواهد بود.

  خاک

  گیاه لیندا خاک لیمونی را دوست دارد. خاک لوم یا لیمونی که متخصصان برای رشد لیندا توصیه میکنند، ترکیبی از خاک رس، شن و مواد آلی است. به طور کلی خاکی که پس از طغیان رودخانه ها در کنار آنها که بجا می ماند، خاک لیمونی نام دارد. این خاک معمولا در بیابانهای مکزیک وجود دارد و بسیار سبک است. البته باغبان ها با روش های مختلفی خاک ترکیبی تهیه میکنند. در صورت مشاهده پیت ماس و هوموس در خاک لیمونی تعجب نکنید، این مخلوط دارای ارزش تغذیه ای بسیار بالایی برای رشد گیاه است.

  دمای مناسب

  برخلاف دیگر گیاهان خانگی لیندا شرایط سخت را میپذیرد بدان معنا که می تواند تا دمای تقریباً زیر صفر را قبول کند. دمای کم تر از ۷ درجه سانتی گراد هدف گیاه میباشد اما با دمای بالا تا ۲۱ درجه سانتیگراد نیز طاقت می آورد. حرارت بالا را دوست دارد، اما با حرارت متوسط نیز سازگار است. در دامنه دمایی ۱۲ تا ۲۱ درجه رشد کرده و به سرما حساس است. دمای لازم برای زمستان گذرانی حداقل در حدود ۱۰ درجه سانتیگراد است.

  درجه حرارت

  درجه حرارت ایده آل بین ۱۸ تا ۲۵ درجه سانتیگراد است. البته درجه حرارت های متغیر بین ۵ تا ۳۰ درجه را نیز به خوبی تحمل میکند

  عوض کردن گلدان

  اگر گیاه رشد خوبی داشته باشد سالی یکبار باید گلدان آن تعویض گردد. اما اگر شرایط مناسب نبوده و یا قصد دارید اندازه گیاه را محدود کنید هر ۲-۳ سال یکبار تعویض گلدان لازم است. در هنگام تعویض گلدان باید به نوع خاک و ظاهر گیاه توجه زیادی داشت. برای تعویض گلدان باید زمانی را انتخاب کنید که قبل از آغاز فعالیت مجدد گیاه باشد. در اوایل بهار در محیطی سربسته و بدون کوران بهترین زمان و مکان برای تعویض گلدان است.

  تکثیر گیاه لیندا

  تکثیر لیندا دشوار است زیرا ممکن است با تکثیر اشتباه ریشه گیاه مادر آسیب دیده و متوقف شود در این صورت گیاه ریشه های خود را سریعا احیا نخواهد کرد. برای تکثیر لیندا بذر را باید در خاک پیت و هوای گرم جهت ریشه دار شدن جوانه های ظاهر شده بر روی ساقه کاشت.

  سرعت رشد

  لیندا با نور ناکافی و آبیاری نکردن رشد بسیار آهسته ای دارد و یا اصلا رشد نمیکند.

  قد گیاه لیندا

  اکثر نخل های لیندایی که در خانه هستند. به ارتفاع زیادی نمی رسند اما اگر در زیستگاه طبیعی خود باشند میتوانند تقریبا تا ۴.۵ متر رشد کنند و ارتفاع داشته باشند.

  گلدهی

  این گیاه گل نیز میدهد، اما در داخل خانه بسیار به ندرت این اتفاق خواهد افتاد.

  روش مبارزه با بیماری و آفات رایج گیاه لیندا

  بیماری ها و آفت های رایج گیاه لیندا

  قهوه ای شدن نوک و لبه برگ گیاه:

  علت آن سن و رطوبت خیلی کم می باشد. هنگام قهوه ای شدن نوک گیاه را قطع کنید و برای جلوگیری از این اتفاق در آینده رطوبت گیاه را افزایش دهید.

  پژمرده شدن برگ ها:

  اگر برگهای لیندا خیس شد باید هرچه سریعتر آنها را خشک کنید در صورت خشک نکردن اگر بیشتر برگها پژمرده شدند، آن ها را از بدنه گیاه جدا کنید و تا زمان جوانه زدن گیاه صبر کنید تا وضعیت گیاه در شرایط عادی قرار گیرد در غیر اینصورت گیاه خود را از دست داده اید.

  حشرات پولکی

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  حشرات پولکی موردی آزار دهنده در گیاه هستند که باعث ترشح غیر طبیعی آب از برگ گیاه شده و در عملکرد طبیعی گیاه تداخل ایجاد می کند. به دنبال این حشرات قهوه ای باشید که بر روی برگ های گیاه ظاهر میشوند. برای از بین بردن و کشتن آن ها لازم است دستمالی پشمی را در الکل خیسانده و پولک موجود در گیاه را مالش دهید تا از برگ آن خارج شود.

  شپشک آرد آلود

  یکی دیگر از آفات شپشک آرد آلود است که بیضی شکل بوده و اطراف بدنشان چندین جفت رشته های کوچک سفید رنگ مومی وجود دارد از بین بردن آنها مانند حشرات پولکی است اما لازم نیست از مواد شیمیایی خشن و الکل استفاده کنید، زیرا با آب نیز از بین می روند.

  لکه های قرمز:

  لکه های قرمز مهمترین آفتی است که زندگی گیاه را تهدید می کند. در صورت مشاهده سریع لکه های قرمز بر روی برگ ساقه، توسط یک دستمال آنها را بردارید تا از پیشروی آنها جلوگیری کنید. هرگز برگهای لیندا را آب پاشی نکنید.

  اما برای برداشتن لکه های زیاد در یک لیتر آب، دو سه قطره مایع ظرفشویی ریخته و روی قسمت های قرمز رنگ اسپری کنید و فورا برگها را خشک نمائید در حین خشک کردن کنه ها از بدنه گل جدا میشوند این لکه های قرمز آسیبی به سلامت بدن شما نمی زند.

  پوسیدگی ریشه

  مهمترین بیماری گیاه لیندا، پوسیدگی ریشه است که خود ما دلیل اصلی ایجاد آن می باشیم ریشه های گیاه لیندا علاوه بر آب به هوا نیز نیاز دارند آبیاری هر روز گیاه موجب پوسیده شدن ریشه ها می شود. بنابراین تا خشک شدن کامل سطح خاک، گیاه را آبیاری نکنید

  چرا لیندا رشد نمی کند؟

  ابتدا از عدم وجود آفتها مطمئن شوید درجه حرارت آبیاری و نور گیاه را بررسی کنید.

  ظاهر نشدن برگهای جدید پژمردگی و خستگی گیاه لیندا:

  اگر نور گیاه مناسب نباشد گلدان را به محل پر نورتری انتقال دهید. همچنین ممکن است تغذیه مصنوعی به تاخیر افتاده باشد که در این صورت گیاه را طبق دستور تغذیه کنید.

  سقوط کردن برگها

  به دلیل هوا خیلی سرد است، به همین دلیل باید گیاه را به محل گرمتری انتقال داد برگ های مجنون و اویزان دم اسبی لیندا در صورتی زیبا تر است که گلدان آن در بلندی و یا روی چهار پایه ای قرار گیرد قاعده ضخیم و گوشتی ساقه زمانی کاملا نمایان است که گیاه به صورت سطحی در گلدان کاشت شود.

  ساقه منقبض و چروک

  گیاه به آبیاری نیاز دارد و تشنه می باشد. گلدان را در تشتی پر از آب قرار دهید و به طور منظم گیاه را آبیاری کنید.

  مشاهده لکه های قهوه ای در سطح زیرین برگها:

  وجود آفت دلیل لکه های قهوه ای میباشد. هر ماه یک بار توسط سم حشره کش نفوذی طبق دستور گیاه را سمپاشی کنید تاعلائم از بین بروند لکه ها را می توانید با پنبه آغشته به محلول سم نیز مسموم کنید.

  زرد شدن برگهای سطوح خارجی و ریختن آنها:

  آبیاری بیش از اندازه علت آن است. در فاصله بین دو آبیاری باید سطح خاک خشک باشد زهکش را بررسی کنید، زیر گلدانی باید بدون آب باشد.

  خشک شدن و ریختن برگها:

  گرمای زیاد هوا موجب خشک شدن برگ ها می شود گلدان را به مکانی با دمای خنک انتقال دهید و غبارپاشی را فراموش نکنید.

  مشاهده لکه های سوخته روی برگ ها:

  غبارپاشی در آفتاب دلیل اصلی آن است. غبار پاشی را در سایه انجام دهید.اگر تمامی این شرایط را در نظر گرفته اید پس به عنوان آخرین راهکار گلدان گیاه را عوض کنید و روال تغذیه ای گیاه را افزایش دهید لازم نیست دوز تغذیه گیاه را افزایش دهید بلکه کافی است این کار را بیشتر تکرار کنید.

  برگهای جدید ظاهر نمیشوند و گیاه پژمرده و خسته است:

  یا نور کافی نیست که گلدان را به محل روشن تری منتقل کنید و یا اینکه تغذیه مصنوعی به تاخیر افتاده است، گیاه را طبق دستور تغذیه کنید. آخرین راهکار گیاه را عوض کنید.

  برگهای سطوح خارجی زرد شده یکی پس از دیگری می افتند:

  آبیاری بیش از اندازه انجام شده است، اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک شود، زهکش را بازدید کنید، زیر گلدانی فاقد اب باشد.

  ساقه منقبض و چروک است:

  گیاه تشنه است گلدان را درون تشت پر از اب قرار دهید، ابیاری را تنظیم کنید.

  زخم های سفید رنگ پنبه ای در هر دو طرف برگ مشاهده میشود:

  حمله آفت باعث آن است، با سم حشره کش نفوذی هر ۲ هفته یکبار سمپاشی و یا اینکه با پنبه خیس اغشته به محلول سم لکه ها را مسموم کنید.

  منبع: طرز نگهداری و پرورش انواع گیاهان آپارتمانی، مینا امیری مهر، اهواز، آفرینش مهر، ۱۳۹۹٫

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.