تاریخ :۸ خرداد ۱۴۰۲
مراحل انجام کوپیوند در مرکبات + عکس

مراحل انجام کوپیوند در مرکبات + عکس

 • مراحل انجام کوپیوند در مرکبات + عکس

  به پیوندی که در آن پیوندک تنها یک جوانه باشد، کوپیوند Bud grafting گویند. رایج ترین و مناسبترین پیوند مرکبات کوپیوند سپری به دلیل سپرمانند بودن قطعه دارای جوانه به هنگام قرار گرفتن روی پایه به آن سپری گویند. یا شکمی است که به صورت T یا T معکوس زده میشود و نوعی پیوند جوانه یا کوپیوند است. در این مقاله از دی مگ به مراحل انجام کوپیوند در مرکبات + عکس می پردازیم. با ما همراه باشید.

  مراحل انجام کوپیوند در مرکبات + عکس

  مراحل انجام کوپیوند در مرکبات + عکس

  مراحل انجام کوپیوند در مرکبات

  1. روش کار بدین ترتیب است که روی پایه در ارتفاع ۱۵-۱۰ سانتیمتر برش عمودی به طول ۲/۵ سانتیمتر زده میشود.
  2. سپس در بالا یا پایین و عمود بر این برش یک برش افقی به اندازه یک سوم قطر ساقه در پوست ایجاد میشود، به طوری که شکل T یا T معکوس بدست آید.
  3. برای گرفتن پیوندک از گیاه موردنظر نیز برش ۱/۵ سانتیمتری زیر یکی از جوانه ها میزنیم. سپس برش شیبداری بالای جوانه ایجاد میکنیم تا جوانه همراه پوست و گاهی با لایه نازکی از چوب برداشته شود.
  4. آنگاه جوانه را وارد شکاف پوست پایه کرده و جفت میکنیم جوانه در نوع T از بالا و در T معکوس از پایین وارد شکاف میشود.
  5. سپس منطقه پیوندشده با نوارهای پلاستیکی بسته میشود. این نوار نباید آن قدر محکم بسته شود که به پوست آسیب برساند.

  کوپیوند سپری واژگون

  کوپیوند سپری واژگون راحت تر است و چون در این روش آب بارندگی تجمع پیدا نمیکند. گیرایی بهتر از پیوند T معمولی خواهد بود. پیوند سپری از نظر زمانی به بهاره و پاییزه تقسیم میشود. در شمال کشور پیوند بهاره از اوایل اردیبهشت تا اواخر خردادماه انجام میشود. با گرم شدن هوا در تابستان گیرایی پیوند به شدت کاهش می یابد. پیوند پاییزه نیز از اواسط شهریور تا اواخر مهرماه قابل انجام است که به این نوع پیوند خواب نیز گفته میشود.

  مراحل انجام کوپیوند سپری یا شکمی

  مرحله 2. برش T برعکس در پوست پایه

  مرحله ۲٫ برش T برعکس در پوست پایه

  مرحله 3: تهیه جوانه پیوندک از یک شاخه پیوندک

  مرحله ۳: تهیه جوانه پیوندک از یک شاخه پیوندک

  پیوندک آماده برای انجام کوپیوند - مراحل انجام کوپیوند در مرکبات + عکس

  پیوندک آماده برای انجام کوپیوند – مراحل انجام کوپیوند در مرکبات + عکس

  مرحله 4: قراردادن پیوندک در برش پایه

  مرحله ۴: قراردادن پیوندک در برش پایه

   مرحله 5: بستن محل کوپیوند با پوشش پلاستیکی

  مرحله ۵: بستن محل کوپیوند با پوشش پلاستیکی

  مراحل انجام پیوند بهاره و پاییزه در مرکبات

  در پیوند بهاره محل پیوند را طوری با نوار پلاستیکی میبندند که روی جوانه باز بماند. ولی در پیوند پاییزه روی جوانه را هم با نوار به آرامی میبندند. در پیوند بهاره بعد از ۲۰ روز نوار پلاستیکی باز میشود و پایه در ارتفاع ۲۰ سانتیمتر بالای محل پیوند سرزنی میشود تا پیوندک تحریک به رشد شود. بعد از باز کردن پلاستیک باید توجه کرد که اگر پیوندک هنوز سبز است نشانگر موفقیت پیوند است و اتصال آوندی بین پایه و پیوندک برقرار شده است. لذا جوانه پیوندک در حال تغذیه از پایه بوده و سبز میماند.

  • اگر دمبرگ کنار جوانه از ته بیفتد، نشانه جوش خوردن جوانه است. در غیر اینصورت، جوانه سیاه شده و میپوسد که بیانگر عدم موفقیت پیوند است.
  • بعد از جوش خوردن پیوندک حتماً باید پایه ها را از ارتفاع ۲۰ سانتیمتری بالای محل پیوند سرزنی نمود. این کار غالبیت انتهایی را از بین برده و باعث تحریک به رشد جوانه پیوندک میشود.
  • سرزنی آخر زمانی انجام میگیرد که پیوندک ۳۰ سانتیمتری رشد کرده باشد، در این وقت سر پایه حدود ۱ سانتیمتر بالای محل پیوند قطع شده و روی برش، چسب زده میشود.

  رشد تنه جوشها در نهال مرکبات

  • سرزنی همان طور که باعث تحریک رشد پیوندک میشود، باعث رشد جوانه های خفته پایه نیز میگردد. لذا رشد پاجوشها و تنه جوشها را شاهد خواهیم بود. این پاجوشها با پیوندک رقابت میکنند و چون این پاجوشها به ریشه نزدیکترند. لذا مواد معدنی و آب را به راحتی جذب نموده رشدشان بر پیوندک غالب میشود.

  حذف این شاخه های ناخواسته باید به سرعت و دقت انجام شود و بهتر است. این پاجوشها در همان مراحل اولیه رشد از ته کنده شوند. روش دیگر آن است که ساقه نهال قبل از سربرداری، با فویل آلومینیومی پوشانده شود تا از رشد پاجوشها ممانعت به عمل آید.

  پوشاندن ساقه نهال با فویل آلمینیومی به منظور ممانعت از رشد پاجوش ها

  پوشاندن ساقه نهال با فویل آلمینیومی به منظور ممانعت از رشد پاجوش ها

  ممانعت از رشد پیوندک به علت عدم حذف تنه جوش ها

  ممانعت از رشد پیوندک به علت عدم حذف تنه جوش ها

  دو تنه جوش رشد کرده در نهال مرکبات

  دو تنه جوش رشد کرده در نهال مرکبات

  بستن پیوندک رشد کرده به یک قیم فلزی

  همزمان با رشد پیوند نیاز است که آن را با قیم ببندیم. قیم میتواند از سیم نی و مواردی مشابه باشد. پیوندک را طوری به قیم میبندیم که صاف رشد کند. جوانه های جانبی و شاخه های فرعی نیز تا ارتفاع ۷۰ سانتیمتر باید قطع شوند و پیوند بدون انشعاب رشد کند.

  بستن پیوندک رشد کرده به یک قیم فلزی - مراحل انجام کوپیوند در مرکبات + عکس

  بستن پیوندک رشد کرده به یک قیم فلزی – مراحل انجام کوپیوند در مرکبات + عکس

  مبارزه با آفات در کوپیوند مرکبات

  یکی از مهمترین آفت های مرکبات در نهالستان ها، مینوز و از مهمترین بیماریها گموز و پوسیدگی ریشه است. در شمال کشور سمپاشی هفتگی با سم کونفیدور یا آبامکتین به غلظت ۰/۵ در هزار از اواخر خرداد تا مهرماه علیه مینوز انجام میگیرد. تمامی عملیات ذکر شده در مورد پیوند پاییزه نیز صادق است، با این تفاوت که بازکردن محل پیوند و سربرداری پایه در اوایل بهار صورت میگیرد. چرا که سرمای زمستان اجازه تحریک رشد به جوانه پیوندک را نمیدهد و احتمال سرمازدگی نیز زیاد است. به طورکلی پیوندهای پاییزه به پیوندهای بهاره ارجحیت دارند و نهال های بهتر و قویتری ایجاد می کنند.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  منبع: کتاب اصول کاربردی پرورش مرکبات، کامران قاسمی، جهاد دانشگاهی مشهد، ۱۳۹۲

  بیشتر بدانید:

  مهمترین روش های تکثیر مرکبات

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.