تاریخ :۸ خرداد ۱۴۰۲
روزه-مزاج-گرم

روزه داران با مزاج گرم و تر

 • روزه داران با مزاج گرم و تر

  بیشتر صاحبان این مزاج temperament گرایش به چاقی دارند، گوشت بدنشان زیادتر از صاحبان مزاج های دیگر است. استعداد چاقی آنها بیشتر به تولید گوشت تکیه دارد، اما اگر بیش از حد، سردی بخورند، ذخیره چربی در اطراف شکم و ران ها و دیگر اندام ها نیز خواهند داشت. مطلب توصیه به روزه داران با مزاج گرم و تر را مطالعه کنید.

  بافت های بدنشان گشادتر و غلبه خون در آنان بسیار اتفاق می افتد. بافت های بدنشان نرم و مرطوب و خونسازی در آنان زیاد است. خواب خوب و عمیق دارند و زود به خواب می روند. خروپف در این مزاج بیشتر از مزاج های دیگر است. نرم خویی و مهربانی از دیگر خصوصیات این مزاج ها هستند. نبض آنها محکم و پر می زند و بدنشان گرم است.

  صاحبان این مزاج (گرم وتر) بیشترین استفاده را از ماه مبارک رمضان خواهند برد. به روزه دارانی که دارای مزاج گرم وتر هستند توصیه می شود:

   ۱. از خواب زیاد بپرهیزند، اگر زیاد بخوابند کم ذهن و کم حافظه می شوند.

  ۲. سعی کنند نیمه های شب برای انجام یک کار عبادتی یا یک ساعت مطالعه از خواب برخیزند.

  ۳. بعد از سحری سعی کنند نخوابند و اگر خوابیدند بین سحری و خواب حداقل ۱ تا ۱/۵ ساعت فاصله دهند و خواب طولانی بعد از سحری برایشان بد نیست.

  ۴. خواب روز برای آنها بد است، مگر خواب قیلوله هنگام ظهر یا قبل از آن به مدت حداکثر نیم ساعت.

  توصیه به افرد با مزاج های گرم و تر

  ۵. حجم غذا را کاهش دهند و کمترین مصرف غذایی را داشته باشند. از غذاهای کم حجم بیشتر استفاده کنند.

  غذاهایی مانند: جوجه کباب، کباب بره با پودر سماق، ماهی کپور یا دیگر ماهی ها که قبل از پختن در پودر دارچین و زیره و انیسون، لیمو شیرین و آب لیمو ترش خوابانده شده باشد به صورت کباب پز یا بخار پز یا قلیه ماهی صرف شود. کباب کبک، بوقلمون، شتر مرغ و امثال آن مفید است، باید مصرف غذاهایی مانند برنج و نان را به حداقل ممکن رسانده و از گوشت گاو پرهیز کنند.

  توصیه به روزه داران با مزاج گرم و تر۱

  توصیه به روزه داران

  روزه داران چه بخورند

  ۶. روزه داران با مزاج گرم و تر از میوه ها و سبزیجات دارای طبیعت سرد و خشک بیشتر استفاده کنند.

  سبزی های سرد و خشک مانند : لوبیا سبز، کاهو، گشنیز، خرفه، ترب، برگ لطیف انگور، ریواس، کاسنی، و غازیاغی و میوه هایی مانند : خربزه، ازگیل، زالزالک، آلبالو، گیلاس، غوره، انار، لیمو ترش، پرتقال، گریپ فروت، سیب و به.

  از دیگر میوه های سرد و مرطوب به مقدار کمتر استفاده کنند و چنانچه زیاد استفاده شوند، برای دفع تری آن بهتر است با مصلحات مربوطه ضررهای آن را کاستی بخشند.

  مصلحات عبارتند از: هسته زرد آلو، رب انار یا آب انار تازه، چاغاله بادام، گوجه سبز درختی، آبغوره خانگی و امثال آن مصرف میوه و سبزیجات نسبت به غذاهای پختنی و گوشتی ترجیح دارد.

  ۷. از سویق عدس (پودر عدس خشک با شکر به صورت قاویت) و آب انار و رب انار و رب ریواس و رب آلبالو برای رفع عطش می توانند بهره ببرند.

  توصیه به روزه داران با مزاج گرم و تر۲

  مزاج گرم وتر

  منبع :

  کتاب بدانید و سالم بمانید، هفت گام برای سلامتی، نشر اندیشمندان جوان، ۱۳۹۳

   

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.