تاریخ :۸ خرداد ۱۴۰۲
بابا آدم-نگهداری-خواص

گیاه بابا آدم و شرایط نگهداری آن + خواص بابا آدم

 • گیاه بابا آدم و شرایط نگهداری آن + خواص بابا آدم

  گیاه بابا آدم یا آلوکازیا Alocasia sanderianدر خانواده  Araceae از گیاهان گرمسیری هستند و به عنوان گیاهان آپارتمانی محبوب و به عنوان گیاهان گلدانی رشد می‌کنند. نزدیک به ۱۰۰ گونه گیاه بابا آدم وجود دارد. از تیره گل شیپوری است. اسامی دیگر گیاه بابا آدم شامل پینه خاله، باردان، فیل گوش، آراقیطون، علف پیرزن است. در این مطلب از دی مگ درمورد گیاه بابا آدم و شرایط نگهداری آن + خواص بابا آدم صحبت می کنیم.

  گیاهشناسی گیاه بابا آدم

  1. دارای شاخ و برگ‌های خیره‌کننده‌ای هستند.
  2. ریزوم‌ها یا غده‌های بزرگ گوش‌هایی به شکل قلب یا فلش‌ شکل تولید می‌کنند که منجر به نام عمومی رایج گوش فیل می‌شود.
  3. برگ‌های بزرگ به طول ۲۰ تا ۹۰ سانتی‌متر روی دمبرگ‌های بلند رشد می‌کنند.
  4. گل‌های گیاه بابا آدم در انتهای یک ساقه کوتاه رشد می‌کنند و اغلب در پشت دمبرگ‌های برگ پنهان می‌شود.
  5. گیاهان سریع رشد آلوکازیا اغلب به عنوان گیاهان آپارتمانی رشد می‌کنند، اما معمولاً در ماه‌های گرم آن‌ها را به بیرون از خانه نگهداری می کنند.
  6. برگ‌های گیاه بابا آدم برای انسان و حیوانات سمی هستند.
  گیاهشناسی بابا آدم

  گیاهشناسی بابا آدم

  باید مانند هر گیاه گرمسیری دیگری با تمیز کردن هفتگی برگ‌ها، کود دهی مکرر و رطوبت متوسط به بالا مراقبت شوند. حتی با یک فصل رشد کوتاه در آب و هوای شمالی، این گیاهان می‌توانند به سرعت رشد کنند. در ماه‌های گرم تابستان، گیاهان آلوکازیا می‌توانند هر هفته یک برگ جدید تولید کنند و اندازه هر برگ جدید می‌تواند دو برابر برگ‌های هفته قبل باشد.

  شکل برگ های گیاه بابا آدم

  شکل برگ‌ها از نوک پیکان‌های باریک گرفته تا برگ‌های پهنی به شکل قلب که دارای رگه‌های رنگارنگ و بافت‌های متنوع هستند، می تواند متفاوت باشد.

  • ضخیم
  • مومی
  • صاف
  • براق

  گیاه بابا آدم در اواخر پاییز و زمستان به دوره کمون می‌رود و رشد سریع برگ متوقف می‌شود و گیاه احتمالاً در طول فصل زمستان به همان شکلی که هست باقی می‌ماند. به مراقبت از آن ادامه دهید و رشد سریع آن در فصل رشد بعدی باز خواهد گشت.

  خاک گیاه بابا آدم

  گیاه بابا آدم یا گوش فیل را در مخلوط گلدانی شل و با زهکشی خوب یا در خاک لومی خرد شده می‌کارند. برای گیاه بابا آدم خاک کمی اسیدی و وجود زغال سنگ در گلدان مناسب است.

  خاک گیاه گوش فیل

  خاک گیاه گوش فیل

  آبیاری گیاه بابا آدم

  گیاهان آلوکازیا را در تمام طول سال مرطوب نگه دارید. آن‌ها گیاهان آب دوست هستند. در ماه‌های زمستان به آب کمتری نیاز دارند، زیرا گیاه در دوره‌ی خواب است. خاک گلدان باید خشک باشد و بعد آبیاری گردد. این کار به مرطوب نگه داشتن خاک به طور یکنواخت کمک می‌کند. خاک خیس، گیاه را دچار آلودگی قارچی می‌کند. اگر گیاه بابا آدم را در خانه نگهدار‌ی می‌کنید باید آبیاری گیاه کاهش یابد.

  نور

  نیاز به نور گیاه بسته به گونه و تنوع آن از سایه تا نور کامل خورشید متفاوت است. از فروشنده گیاه بابا آدم باید پرسید که آیا گیاه تحت نور خورشید رشد کرده است یا خیر. رنگ برگ در گیاهانی که با نور بیشتر رشد می‌کنند بهتر است. بیشتر گونه‌های آلوکازیا سایه دوست هستند. گیاهان را به طور دائم در شرایط کنترل شده گلخانه رشد دهید. آن‌ها می‌توانند نور کم را تحمل کنند و به نور مستقیم خورشید حساس هستند.

  دما و رطوبت

  گیاهان گوش فیل کمتر از ۶۰ درجه فارنهایت رنج خواهند برد. برای افزایش رطوبت اطراف گیاه بابا آدم آن را در سینی پر از سنگریزه قرار دهید و سپس آب اضافه کنید تا کمی به زیر گلدان برسد. آن‌ها را از باد‌های سرد پنجره‌ها، در‌ها و تهویه مطبوع دور نگه دارید.

  کود

  تغذیه با کود مایع یک یا دو بار در ماه؛ فرمولاسیون ۲۰-۲۰-۲۰ در طول فصل رشد توصیه می‌شود.

  فروش ویژه به مدت محدود
  فروش ویژه بیش از ۳۰۰۰ رقم محصولات کشاورزی، انواع بذر با بسته بندی اورجینال و خانگی، انواع کودهای وارداتی اصل، ادوات و ابزارآلات با ضمانت اصالت کالا
  همین الآن خرید کنید

  هرس گیاه بابا آدم

  برگ‌های پژمرده گیاه بابا آدم را هرس کنید. چروک شدن برگ‌ها و از بین رفتن برگ‌ها با ظاهر شدن برگ‌های جدید طبیعی است.

  تکثیر

  بیشتر گیاهان بابا آدم را می‌توان در بهار با تقسیم توده‌ای یا ریزومی تکثیر کرد. تکه‌هایی از ریزوم زیرزمینی را برش دهید و آن‌ها را در یک گلدان با خاک مرطوب قرار دهید. گلدان‌ها را تا شروع رشد جدید، معمولاً چند هفته، گرم و مرطوب نگه دارید.

  تکثیر گیاه بابا آدم

  تکثیر گیاه بابا آدم

  تکثیر سریع این گیاه از طریق تقسیم ریشه بسیار آسان است، بنابراین از تکثیر بذر اغلب استفاده نمی‌شود. اما اگر گیاه بالغی دارید که گل می‌دهد و غلاف بذر تولید می‌کند، می‌توانید دانه‌ها را از غلاف‌های خشک شده استخراج کرده و در یک مخلوط گلدانی غنی از پیت بکارید. بذر‌ها را روی سطح بکارید، سپس یک لایه نازک از خاک را روی آن‌ها بپاشید. مخلوط گلدان را تا زمانی که جوانه بزنند مرطوب نگه دارید اما خیس نشوید. در گیاهان آلوکازیا بیشتر برگشان رشد می‌کند اما معمولاً در بهار اگر بیرون از منزل باشند گل می‌دهند و از گل‌ها بذر آن برای تکثیر قابل استفاده می‌باشد.

   آفات گیاه بابا آدم

  از آفات گیاه آلوکازیا می‌توان به کنه و کنه قرمز اشاره کرد. گیاهان آلوکازیا معمولاً دچار بیماری نمی‌شوند با این حال، بیشتر گونه‌های گیاه بابا آدم کنه‌های عنکبوتی خسارت می‌زند. لکه‌های باکتریایی و قارچی Phyllosticta از عوامل ایجاد بیماری در گیاه بابا آدم به شمار می‌روند.

  علت زرد شدن برگ های گیاه بابا آدم

  1. برگ‌های زرد گیاه بابا آدم نشان دهنده‌ی مشکل آبیاری است که نباید زیاد یا کم آبیاری شوند.
  2. آن‌ها همچنین به مقدار مناسبی از نور خورشید نیاز دارند و اگر کمتر از مقدار مورد نظر دریافت کنند، می‌تواند باعث زرد شدن برگ‌ها شود.
  3. اگر در گلدان خیلی کوچک قرار داشته باشند، برگ‌های آن‌ها نیز ممکن است زرد شوند.
  4.  برگ‌های گوش فیل به دلیل داشتن نور یا کود زیاد یا کم چروک می‌شوند.

  خواص گیاه بابا آدم

  • ساقه پخته شده گیاه بابا آدم داروی ضد یبوست است.
  • جوشانده برگ بابا آدم سرگیجه را بهبود می بخشد و کاهنده تب است.
  • عصاره گلبرگ (برگچه) برای درمان سرفه کاربرد دارد.
  • گیاه بابا آدم برای درمان لکه های پوستی مفید است.
  • ریزوم بابا آدم ضمادی برای درمان جوش و دانه‌های پوستی است.
  • ریزوم منبع غنی از نشاسته است.
  خواص بابا آدم

  خواص بابا آدم

  خواص ریشه بابا آدم

  • ریشه گیاه بابا آدم سرد و خشک است.
  • تصفیه کننده خون است.
  • تقویت کننده بدن است.
  • ریشه بابا آدم سبب تعرق می شود.

  مضرات مصرف گیاه بابا آدم

  بنه‌های برخی گونه‌ها را می‌توان پردازش کرد تا خوراکی شوند با این حال، گیاهان خام بابا آدم حاوی کریستال‌های رافید یا رافید اگزالات کلسیم همراه با سایر محرک‌ها (احتمالاً از جمله پروتئازها) هستند که می‌توانند زبان و حلق را بی‌حس و متورم کنند. این می‌تواند باعث مشکل در تنفس و درد شدید در گلو شود. قسمت‌های پایینی گیاه بابا آدم حاوی بیشترین غلظت سم است. جوشاندن طولانی مدت گیاه قبل از سرو یا فرآوری خطر عوارض جانبی را کاهش می دهد.
  علاوه بر این، میوه‌های اسیدی مانند تمرهندی ممکن است رافید‌ها را به طور کامل حل کنند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که این جنس از نظر سمیت متفاوت است و حتی پس از انجام اقدامات احتیاطی همچنان می‌تواند خطرناک باشد.

  منبع: www.planterina.com

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.