تاریخ :۲۰ خرداد ۱۴۰۲
خواص-دارویی-کتان

خصوصیات گیاهشناسی گیاه کتان

 • خصوصیات گیاهشناسی گیاه کتان:

  ارتفاع بوته کتان حدود ۱۰۰-۵۰ سانتی متر و به ندرت به ۱۵۰ سانتی متر هم می رسد. طول دوره رشد این گیاه ۴/۵-۲/۵ ماه است. بزرک معمولا زودرس تر از کتان لیفی است. از آنجایی که الیاف قابل استفاده از قاعده ساقه تا محل اولین انشعاب ساقه اصلی قرار دارند بنابراین، ارقام فاقد انشعاب برای تولید الیاف مطلوب تر است. الیاف نرم کتان از دستجات فیبری واقع در سمت خارج آوند آبکش اولیه در پوست ساقه استخراج می گردد.

  گیاه شناسی کتان

  کتان لیفی بیشتر در مناطق معتدله کشت شده و ساقه آن طویل تر از بزرک است در حالی که کتان بذری در مناطق گرم کشت میگردد و دارای ساقه ای با انشعاب زیادتر می باشد.

  ریشه کتان:

  ریشه اصلی کتان بزرگ عمیق نبوده و در لایه فوقانی خاک پراکنده است. هرچند توسعه ریشه های جانبی گاه به یک متر هم میرسد، این امر باعث عدم مقاومت گیاه به خشکی می شود. ظاهر میزان توسعه ریشه در بزرک به دلیل سازگاری با شرایط خشک بیشتر از کتان لیفی است.

  برگ کتان:

  برگ های این گیاه کوتاه، باریک و بدون دمبرگ هستند که به صورت متناوب روی ساقه قرار دارند. گل های آن دارای ۵ گلبرگ به رنگ های سفید، آبی یا قرمز بوده که با گل آذین گرزن در انتهای ساقه پدیدار می شوند.

  گلدهی کتان:

  گل دهی به صورت غیر انتهایی است. گل ها در سپیده دم باز می شوند و گلبرگ ها در روزهای گرم و آفتابی تا ظهر پژمرده میگردند. کتان گیاهی است خودگشن که درصد دگرگشتی در آن کم است. میوه در بزرک و کتان به صورت کپسول یا غوزه کوچک است که پنج برچه ای است. در هر برچه بذوری به طول ۵-۳/۵ میلی متر قرار دارد.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  خصوصیات بذر کتان:

  بذر کتان

  بذر کتان علاوه بر لبه دارای اندوسپرم توسعه یافته ای است که ذخیره روغن در آندوسپرم و لپه انجام می شود. بذرها قلبی شکل، پهن صاف براق و اکثرا قهوه ای رنگ هستند. وزن هزار دانه کتان حدود ۷-۴ گرم می باشد.

  (خصوصیات گیاهشناسی گیاه کتان)

  منبع: کتاب زراعت گیاهان صنعتی وعلوفه ای، انتشارات دانشگاه پیام نور.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.