تاریخ :۲۰ خرداد ۱۴۰۲
 • ساخت آکواپونیک در خانه

  آکواپونیک چیست

  آکواپونیک یک فناوری تلفیقی ا‌ست. ساخت آکواپونیک در خانه همان آبزی پروری و هیدروپونیک به معنی کشت گلخانه‌ای بدون خاک گرفته شده و برآیند آن، تولید همزمان گیاه و آبزی ا‌ست. در این روش یک شبکه همزیستی میان گیاهان و آبزیان شکل می‌گیرد که وجود هر یک برای حیات دیگری ضروریست. در یک گلخانه هیدروپونیک ریشه گیاهان نه در خاک که در بسترهایی از پرلیت یا لیکا قرار می‌گیرد.

  • مواد مغذی مورد نیاز در قالب کودهای محلول در آب به محیط کشت گیاه تزریق می‌شود که البته پر هزینه‌ترین بخش این نوع تولید نیز به شمار می‌آید.
  • اما در سیستم آکواپونیک، ریشه گیاهان در تانک‌های آب پر از ماهی ا‌ست.
  • ماهی‌ها پس از تغذیه، مواد دفعی خود را به صورت اوره و آمونیاک در آب رها می‌کنند.
  • این ترکیبات به نیتریت و نیترات تبدیل می‌شوند که همان خوراک اصلی گیاه است.
  • اگر با یک باغ سبزی معمولی درگیر هستند، با ابتکار و تصمیم­ گیری می ­تواند این سیستم را استفاده کنید.

  مراحل ساخت آکواپونیک در خانه

  اجزای سیستم آکواپونیک

  هر سیستم آکواپونیک شامل اجزای مخزن، بستر رشد، پمپ ها و سخت افزارها، ماهی و گیاهان است. گزینه­ های زیادی برای افزودن به آن­ها وجود دارد که به شرایط و اهداف خاص بستگی دارد. به عنوان مثال، اکثر افراد در هوای سرد تصمیم­ می­ گیرند که سیستم آکواپونیک را در گلخانه خود ایجاد کرده و در تمام طول سال نگه دارند.

  ۱- مخزن آکواپونیک 

  در تئوری، سیستم آکواپونیک می ­تواند برای تولید یک پوند ماهی در هر گالن آب استفاده شود. با این حال، هنگام شروع، بهتر است یک ماهی برای هر ۱۰ گالن در نظر بگیرید تا اطمینان حاصل شود که سیستم از تعادل خارج نخواهد شد (علاوه بر ماهی، فضای بیشتری برای شنا نیاز است). اکثر افراد کار خود را با بشکه ۵۵ گالن یا جعبه مربع ۲۲۵ گالنی شروع می­ کنند. این دو اندازه، اندازه ­های استاندارد مواد غذایی هستند که به راحتی قابل بازیافت می­ باشند. فقط مطمئن شوید که از آن­ها برای نگهداری موادی نظیر سس سویا استفاده شده و سم در آن نگهداری نشده است. برای مخازن بزرگ­تر از استخرهای وینیل سرپوشیده میتوان استفاده کرد.

  ۲- بستر رشد ساخت آکواپونیک

  سبزیجات شما برای رشد به ظرف ­های مقاوم به آب نیاز دارند تا محیط مناسب برای رشد گیاهان را فراهم کند. برای این منظور، محصولات بسیاری وجود دارد و همچنین روش ­های DIY فراوانی نیز وجود دارد. ساده ­ترین راه استفاده از جعبه ­های چوبی کم عمق (۱۵ تا ۲۵ سانتیمتر) می­ باشد که همانند بسترهای معمولی سبزیجات بوده و دارای خطوط آبگیری است.

  سپس، هر جعبه با محیط رشد مناسب، مانند پرلیت که بسیار سبک بوده و می ­توان آن را از زمین بلند کرد و یا ماسه خوب (ارزان، اما سنگین) پر می شود. کوکو کویر که از محبوب­ترین و پرطرفدارترین محیط کشت ­ها می­ شود، اغلب برای حفظ رطوبت و هوا مورد استفاده متخصصان قرار می ­گیرد. مخلوط سه قسمت مساوی از محصولات مختلف یک شرایط عالی را فراهم می کند. شما می ­توانید یک منطقه رشد را تا ۱۰ برابر سطح مخزن ماهی برنامه ­ریزی کنید.

  ساخت آکواپونیک در خانه1

  بستر رشد آکواپونیک

  ۳- پمپ­ ها و سخت ­افزارها

  پمپ آب یکی از مهمترین اجزای سیستم آکواپونیک است که باید کاملا اتوماتیک باشد. معجزه آکواپونیک این است که گیاهان مواد زائد موجود در مخزن ماهی را فیلتر کرده و اجازه می­دهند که بدون هیچ گونه افزودنی آب تازه در اختیار ماهی­ ها قرار میگیرد. آب مخزن ماهی غنی از مواد مغذی بوده و کود عالی برای گیاهان و سبزیجات محسوب می ­شود. بنابراین، برای گردش آب بین دو محیط و ایجاد سیستم چرخشی وجود پمپ ضروری است.

  • پمپ­ ها و لوله ­کشی ­ها روی سیستم آکواپونیک Aquaponic تاثیر دارد.
  •  پمپ را می ­توان از بسترهای بزرگ رشد جمع ­آوری کرده و آن را به مخازن منتقل کنید.
  • می­ توانید به انتهای مخزن منتقل کرده و آن را روی سطح بسترهای رشد هدایت کنید (اگر بالاتر از سطح مخزن باشند).
  • بستر به شبکه­ ای از لوله­ های PVC نیاز دارد تا آب را در مخزن ماهی توزیع کند.
  • سوراخ یک چهارم اینچی با فاصله ۱۵ سانتیمتری در هر لوله ایجاد شده و لوله ­ها به صورت موازی با فاصله ۳۰ سانتی متر از هم قرار می­ گیرند.
  • شما می­ توانید گیاهچه­ ها را در سوراخ­ های کوچک لوله PVC قرار دهید.
  • برای تهیه سیستم آکواپونیک یک قطعه سخت­ افزاری کاملا حیاتی وجود دارد که برای تهیه اکسیژن کافی برای ماهی ­ها است.

  ۴- ماهی

  ساخت آکواپونیک در خانه2

  ماهی در ساخت آکواپونیک

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  وظیفه ماهی در سیستم مراحل ساخت آکواپونیک در خانه تامین کود ارگانیک مورد نیاز گیاهان است. باید ماهی را برای نگهداری در این سیستم انتخاب کنید که بتواند در شرایط خاص سیستم‌های آکواپونیک سالم بماند.

  • هنگام انتخاب ماهی برای پرورش در این سیستم باید نیازهای تغذیه‌ای، مقاومت pH، مقاومت دمایی، اندازه ماهی، اکسیژن مورد نیاز و البته نیازهای خودتان را در نظر بگیرید.
  • تیلاپیا رایج ­ترین گونه مورد استفاده در سیستم ­های آبزی­ پروری کوچک است.
  • با این حال، این ماهی یک گونه گرمسیری بوده و به دمای بین ۲۱ تا ۳۲ درجه سانتیگراد نیاز دارد تا به خوبی رشد کند.

  آن­ها قابلیت تحمل وجود مواد زیاد را داشته و از شرایط آب حداکثر استفاده را می­ کنند. می توان از گربه‌ماهی برای پرورش در سیستم آکواپونیک انتخاب نمود. این انتخاب دلایل زیادی دارد: طعم خوب گربه‌ماهی، نیاز به اکسیژن کم، مقاومت بالا در برابر آب و هوای سرد، تغذیه آسان و ارزان و مقاومت بالا فقط برخی از این دلایل هستند.

  ۵- گیاهان مورد نیاز ساخت آکواپونیک 

  برخی از گیاهان نسبت به سایر گیاهان مواد غذایی سیستم آکواپونیک را به خوبی جذب می­ کنند. کاهو، کلم بروکلی، اسفناج، ریحان، کرفس و غیره، مواد مغذی موجود در آب ماهی را به خوبی جذب کرده و نیازی به مکمل­ های غذایی ندارند. همچنین، میوه­ هایی نظیر تمشک، توت­ فرنگی و غیره و سبزیجاتی نظیر گوجه­ فرنگی، خیار و کدو سبز به عنوان کود عالی بوده و در سیستم هیدروپونیک کشت می­ شوند. گیاهانی را برای کاشت در سیستم آکواپونیک انتخاب کنید که از قبل ریشه داشته باشند. 

  تنظیم سیستم آکواپونیک در خانه

  برای تنظیم سیستم آکواپونیک، فضای صاف و آفتابی مورد نیاز است. اگر آن را در داخل گلخانه قرار ندهید، خواهید دید که همه چیز در اوایل بهار امکان­پذیر بوده و دما به ۷۰ درجه سانتی­گراد می­رسد. ابتدا محلول­ های مادری را تهیه کنید و سپس گیاهچه ها را در خاک گلدان آماده کنید. تا زمانی که گیاهچه­ ها به اندازه کافی رشد کنند، بایستی ماهی­ها زباله کافی را برای رشد آن­ها تولید کنند. در ضمن، سبزیجات با آب تمیز ماهی به کندی رشد می­کنند؛ بنابراین، نیاز است که بستر رشد چرخش داشته باشد تا گیاهان رشد کنند.

  مدیریت سیستم ساخت آکواپونیک در خانه

  برای فراهم شدن اکسیژن کافی برای ماهی ­ها، هوادهی بایستی به بصورت ۷/۲۴ دور صورت گیرد. پمپ آب بایستی آب را از مخزن به بستر رشد منتقل شود که برای این منظور یک تایمر در نظر گرفته می­شود که در روز چندین بار روشن می ­شود. شما بایستی فرآوانی و طول آبیاری را آزمایش کنید. هدف این است که آب به اندازه کافی برای ماهی تمیز باشد، اما باید بایستی از نگهداری بیش از حد محیط جلوگیری شود.

  • ماهی ­ها غذای زیادی را می­ خورند.
  • ماهی­ ها بایستی سه بار در روز به مدت ۲۰ دقیقه تغذیه شوند. تغذیه ­کننده های اتوماتیکی وجود دارد.
  • می ­تواند به صورت ساده و خودکار عمل کرده و فرآیند تغذیه را ساده­ تر کنند.
  • کار را باید از کوچک و ساده شروع کنیم و به سیستم فشار زیادی وارد نکنیم.
  • تغذیه بیش از حد ماهی ­ها اشتباه بوده و باعث کاهش سرعت چرخش می ­شود.
  • هنگامی که با یک سیستم ساده کار می ­کنید، با گسترش سیستم به موفقیت دست خواهید یافت.

   

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  یک نظر

  1. مصطفی پاسخ

   خیلی خوب بود واقعا خیلی وقت بود دنبال شناخت آکواپونیک بودم و شما خیلی خوب توضیح دادید.ممنونم ازتون خداقوت دارید واقعا

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.