تاریخ :۲۰ بهمن ۱۴۰۱
 • سرماخوردگی در پاییز

  غذاهای مناسب فصل پاییز

  مزاج این فصل خشک است. در این فصل، بهتر است غذاهایی با گرمی معتدل مصرف شود. گوشت ها، گوشت بره و مرغ چاق مفید هستند. از شیرینی ها نیز آن چه از شکر، مغز بادام و پسته تهیه شده باشد، مناسب است. مطلب سرماخوردگی در پاییز را بخوانید.

   سرما خوردگی در پاییز۲

   غذای مناسب پاییز

  سرما خوردگی در پاییز و طب سنتی

  از شایع ترین بیماری های فصل پاییز سرماخوردگی است. در طب سنتی Traditional medicine ترشحاتی که از بینی خارج می شود را زکام و ترشحات پشت حلق را نزله می نامند. این ترشحات باید از سر و بینی پاک شوند و به هیچ وجه نباید مانع خروج این مواد شد. متأسفانه امروزه با بروز اولین نشانه های سرما خوردگی مصرف آنتی هیستامین و قرص سرما خوردگی مانع خروج این مواد شده و مدتی بعد سرماخوردگی به صورت حادتر و همراه با عفونت برگشت می کند که به دلیل سرکوب اولیه (که نامناسب بوده است)، اتفاق می افتد. در روزهای اول زکام حمام رفتن و تعریق در حمام مضر است؛ ولی در روزهای آخر مفید است. پس از استحمام هم حتما سر را باید پوشاند.

  مصرف حریره ای که با نشاسته، شکر و روغن بادام شیرین تهیه شده باشد بسیار مفید است. همچنین آش حاوی اسفناج و ماش پوست کنده و نیز آش جو با عناب یا حریره حاوی سبوس گندم، مغز بادام و عسل همگی مناسب هستند. بخور با ترکیبی از شوید، بومادران، بابونه و آویشن بسیار مفید است و باعث خروج سریع تر مواد دفعی و سبکی سر می شود.

  سرما خوردگی در پاییز۱

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  خوردنی مفید سرماخوردگی

  در مراحل اولیه احساس بروز سرماخوردگی غرغره کردن آب ولرم همراه نمک با جوش شیرین، نوشیدن فراوان مایعات گرم و شیرین، استفاده از هوای آزاد در محیط بیرون و تنفس عمیق و استفاده از بخورهای گیاهی مثل بخور اکالیپتوس توصیه می شود.

  منبع :

  کتاب بدانید و سالم بمانید، هفت گام برای سلامتی، نشر اندیشمندان جوان، ۱۳۹۳

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.