تاریخ :۸ خرداد ۱۴۰۲
 • مصرف چای گیاهی در فرهنگ کشورهای مختلف جهان

  مصرف چای گیاهی در کشور ایران

  در ایران در سال های اخیر دمنوش های گیاهی و میوه ای مورد استقبال و مصرف برخی خانوارها قرار گرفته است. دلیل این استقبال گوناگون است. برخی برای نفع درمانی از این دمنوش ها استفاده می کنند. تعدادی برای تنوع بخشیدن به نوشیدنی روزانه، آن را مصرف می کنند و برخی، نوشیدن چای گیاهی را نوعی شیک بودن دانسته و جهت پذیرایی از آن استفاده می کنند. بر اساس تحقیقاتی که در سال ۹۲ در ایران به عمل آمده است. ۴۱/۸ درصد از کل گیاهان دارویی که توسط مردم استفاده می گردد، به صورت دم کردنی بوده است. با مصرف چای گیاهی در کشورهای مختلف آشنا می شویم.

  گل گاو زبان ایرانی، سنبل الطیب، بنفشه، کاسنی، شاه تره، آویشن، پنیرک، گل ختمی، دارچین و زنجبیل محبوب ایرانی ها.

  مصرف چای گیاهی در کشور آمریکا

  استقبال و رویکرد دوباره به چای های گیاهی، در ایالات متحده آمریکا از دهه ۱۹۶۰ (میلادی) آغاز شد. با پیدایش جنبش های اجتماعی نظیر جنبش استعداد بشری و هیپی گری دور تازه ای از بازگشت به طبیعت در بین مردم آمریکا ظهور کرد و این موج به تدریج در سراسر جهان گسترش یافته و هنوز هم ادامه دارد.

  مصرف چای گیاهی در کشورهای مختلف۲

  مصرف چای گیاهی

  ماته در کشورهای آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی از قدیم بین ساکنان اولیه این مناطق به عنوان چای حاوی مقادیر زیادی مینرال ویتامین A و C است. گیاه این چای هم به صورت سبز و هم به صورت حرارت داده شده و به رنگ موجود است. به طور سنتی این چای در کشورهای آمریکای جنوبی در درون یک لیوان به صورت کدو ریخته شده و توسط نی فلزی مخصوصی به نام بومبیلا مصرف می شود.

  محبوب ترین دمنوش ها درآمریکا شامل بابونه آلمانی (کامومیل)، سنای اسکندریه، زنجبیل، سرخارگل، قاصدک، کاوا، شیرین بیان، نارون قرمز، ریحان مقدس و شنبلیله می باشد.

  مصرف چای گیاهی در فرهنگ آلمان

  کشور آلمان از نظر مصرف چای گیاهی herbal tea، رتبه ی نخست را در جهان داراست. همچنین در این کشور، استفاده از میوه های خشک شده در چای های مخلوط رواج دارد. در این کشور، شرکت های متعددی در صنعت نوشیدنی های گیاهی در سطح بین المللی، فعال هستند و در سوپر مارکت های آن، فضای نسبتا بزرگی به فروش چای گیاهی اختصاص داده شده است.

  مصرف دمنوش در کشور سوییس

  در کشور سوئیس رسم است که برای خانمی که باردار شده است. چای رازیانه به عنوان هدیه فرستاده شود. رازیانه گیاهی است که موجب ترشح شیر مادر بعد از زایمان می شود.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  چای گیاهی در فرهنگ مصر

  در کشور مصر و مکزیک که از مراکز تولید چای ترش به شمار می آیند، این چای برای رفع خستگی استفاده می شود. ورزشکاران دوی ماراتون کشور اتیوپی که خود یکی از کشورهای تولید کننده ی این چای است، به جهت نوشیدن چای ترش شهرت دارند.

  مصرف چای گیاهی در کشورهای مختلف۱

  چای ترش در مصر

  در کشورهایی مثل مراکش، تونس، ترکیه و مصر مصرف چای نعنا فلفلی همراه با شکر فراوان رواج بسیاری دارد. نعنا فلفلی برای رفع گرما زدگی و رفع خستگی چای مناسبی است.

  منبع :

  کتاب کافی شاپ در خانه،آشنایی با انواع نوشیدنی‌های سرد و گرم دم‌نوش‌ها، عرقیات گیاهی، اسموتی…، ۱۳۹۶

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.