تاریخ :۹ مهر ۱۴۰۲

حجامت و درمان بیماری ها

 • حجامت:

  حجامت اصطلاحا به خونگیری گفته می شود که جهت درمان بعضی از بیماری ها گفته می شود و دارای سابقه تاریخی ۷۰۰۰ ساله است. پس از معین و اخذ شرح حال بیمار، موضعی که برای حجامت تعیین شده است ضد عفونی گشته، سپس با لیوان حجامت که به صورت یکبار مصرف ساخته شده به مدت چند دقیقه بادکش می شود.

  حجامت

  بعد از ایجاد انبساط، با تیغ یکبار مصرف و استریل جراحی در سه الی پنج مرحله از وی خون گرفته می شود، این عملیات در مجموع در ۲۰ دقیقه صورت می پذیرد که خون گرفته شده به حداکثر ۵۰ الی ۷۰ سی سی بالغ می شود. در حجامت خشک مرحله خون گیری صورت نمی گیرد.

  اثرات مطلوب حجامت: 

  حجامت در درمان بیماری هایی از قبیل افزایش کلسترول، تری گلیسیرید، دیابت غیر وابسته به انسولین، اوره بالا، فشار خون بالا، فشار خون پایین، غلظت خون بالا، سرماخوردگی مکرر، کم خونی، سرخجه، آبله مرغان، فیبروم رحمی، ویار حاملگی، مسمومیت غذایی و دارویی، سردرد میگرنی، تصلب شرایین، اعتیاد به مواد مخدر و… مفید است.

  بیشترین کاربرد حجامت در بعد پیشگیری از بیماری هاست و با مکانیسم های مختلفی از جمله تنظیم سیستم ایمنی، تنظیم ترکیبات بیوشیمی، هورمونی خون، تنظیم سیستم اعصاب خودکار بدن، موجب پیشگیری از بیماری ها می شود.

  تمامی بزرگان طب سنتی ایران حجامت را یکی از ارکان مهم درمانی ذکر کرده اند و جزیی از بهداشت پیشگیری طب اسلامی محسوب می شود.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  از دیگر زیر شاخه های طب سنتی می توان موارد زیر را نام برد:

  1. زنبور درمانی
  2. نور درمانی
  3. مراقبه
  4. عنبیه شناسی
  5. ماساژ درمانی
  6. روزه درمانی
  7. آب درمانی 
  8. زالو درمانی
  9. فصد یا رگ زدن

  منبع: کتاب مقدمه ای بر مبانی گیاهان دارویی، ادویه ای و معطر، انتشارات دانشگاه شاهرود۱۳۹۳٫.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.