تاریخ :۱۱ مهر ۱۴۰۲
فاکتورهای اقتصادی احداث نهالستان

فاکتورهای اقتصادی احداث نهالستان

 • نهالستان باید در یک محل بلامانع احداث گردد ولی اغلب قیمت اولیه زمین در تصمیم گیری موثر خواهد بود، بطور کلی روال بر این است که تولید کننده عمده نهال، تاسیسات خویش را در اراضی مرغوب و گران قیمت مستقر نمی کند. (فاکتورهای اقتصادی احداث نهالستان)

  فاکتورهای اقتصادی احداث نهالستان

  از طرف دیگر نهالستان هایی که تولید انبوه داشته و یا گیاهان زینتی و فضای سبز تولید می نمایند، ترجیح میدهند که در اراضی مرغوب و پر قیمت تولید نموده ولی سایر هزینه های تولید را کاهش دهند تا قیمت تمام شده نهال ها را پایین نگهدارند.
  اغلب بعلت افزایش جمعیت شهرها بسیاری از نهالستانهای خوب روز بروز به زمین های با ارزش حاشیه شهرها تبدیل می گردد و در این زمین ها با توجه به افزایش قیمت ساختمان سازی انجام می گیرد.

  ۱- کارگر

  از آنجایی که نهالستان ها برای انجام کارها فنی و اجرایی تولید نهال و محصولات فضای سبز، بطور قابل ملاحظه ای به نیروی کارگری وابسته می باشند. لذا نیروی کارگری مورد نیاز باید در دسترس باشد.

  نهالستان های فضای آزاد، کارشان فصلی می باشد و تجربه نشان می دهد که تعداد کارگران ثابت وقتی نهالستان، معمولا کمتر بوده و بستگی به زمانی دارد که به حداقل کارگر نیاز می باشد و بقیه کارگران مورد نیاز با بکارگیری افراد غیر حرفه ای و مهاجر تامین می گردد.

  عده ای از نهالستان ها کارهای اجرایی نهالستان ها را بصورت قراردادی واگذار می نمایند و یا می توان بسیاری از کارهای اجرایی از جمله کندن و بسته بندی نهال را که قبلا بصورت دستی انجام می گرفت، مکانیزه کرده و با ماشین آلات مخصوص انجام داد.
  بدیهی است نهالستان علاوه بر کارگران فصلی و غیر فنی به افراد توانا و فنی نیاز دارد تا بتواند سیاری از کارهای مدیریتی، سر کارگری، تخصصی مانند تکثیر گیاهان، پیوند زنی، هرس، مبارزه آفات و بیماریها و غیره بصورت صحیح انجام دهد.

  (فاکتورهای اقتصادی احداث نهالستان)

  ۲- وسایل و تجهیزات

  برای احداث نهالستان و انجام کارهای آن به انرژی نیاز می باشد. با توجه به کوچکی و بزرگی نهالستان ممکن است به انرژی های متعددی نیاز باشد. نیروی برق برای روشنایی و راه اندازی تجهیزاتی از قبیل پمپ آب، ماشین های آبپاش و غیره … مورد نیاز می باشد. بدیهی است برای راه اندازی ماشین آلات مانند مخلوط کن خاک، آبپاش، بسته بندی وجود برق ۳ فاز الزامی میباشد.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  اگر خط سه فاز نزدیک محل احداث نهالستان نباشد، خرید خط جدید، برای نهالستان گران تمام خواهد شد. و این گرانی باعث خواهد شد که در انتخاب محل احداث نهالستان دقت بیشتری کرده و یا از انرژی جایگزین مثل ژنراتور دیزلی استفاده نمود.

  انرژی فسیلی با نفت و گاز برای راه اندازی سیستم گرمایش سالن های سرپوشیده و سوخت ماشین آلات مورد نیاز می باشد. مقدار سوخت مورد نیاز سالانه باید بر آورده و محل تهیه و تامین آن مشخص گردد.
  با توجه به اینکه حمل نهال بوسیله کامیون و نیروی موتوری صورت می گیرد، محل احداث نهالستان باید طوری انتخاب شود که در موقع ایاب و ذهاب کامیون های سنگین با مشکل مواجه نگردد. مخصوصا این موضوع برای نهالستان هایی که در مناطق پرباران قرار گرفته مهم می باشد. زیرا بی توجهی به این، گاهی هزینه های زیادی را در بهار هنگام ذوب و بارندگی به نهالکار تحمیل می نماید.
  نهالستانی که در کنار جاده اصلی قرار گرفته، به مراتب بهتر از نهالستانهای است که در جاده های فرعی و یا خاکی قرار گرفته است. زیرا دسترسی به نهالستان در حالت دوم مشکلتر می باشد.

  • علاوه بر اینها، نهالستان باید دارای تجهیزات و تاسیسات زیر باشد:
   – انبار قابل کنترل مورد نیاز نهالستان جهت انباشت و نگهداری نهال با رطوبت و درجه حرارت ۱۰- درجه سانتی گراد.
   – انبار مناسب جهت حفظ و نگهداری لوازم و امکانات کار
   – در اختیار داشتن یک دستگاه نهال کن، یک دستگاه سمپاش موتوری، یک دستگاه تراکتور باغی با ادوات مورد نیاز
   – حوضچه برای ضد عفونی کردن نهال
   – سیستم آبیاری مناسب برای نهالستان
   – سایر لوازم مورد نیاز در نهالستان

  ۳- رقابت

  قبل از شروع به هر کاری باید رقابت حرفه و وجود رقبای آن در منطقه مورد ارزیابی قرار گیرد، این موضوع مخصوصا در مورد تاسیساتی که در یک منطقه خاص جغرافیایی قرار گرفته و مشتریان محدودی را سرویس میدهند و یا محصولاتشان را بفروش می رسانند زیاد صدق می کند.
  موسسات و نهالستان هایی که موفق هستند با دقت بیشتری بررسی و مورد توجه قرار گیرند و مجری طرح نهالکاری قبل از شروع باید به یک سوال ساده پاسخ دهد و آن اینکه من چه چیز می توانم تولید کنم تا بتوانم بفروشم و سود ببرم؟ بهر حال رقابت سالم و وجود رقبا برای انتخاب محل نهالستان مشکل اساسی نمی باشد بلکه مهم، توانایی فروش محصولات تولیدی می باشد البته این رقابت ممکن است در محل خود و یا سایر شهرستانها و استانهای کشور باشد.
  وجود نهالستان های دیگر در منطقه ممکن است خیلی هم مفید و با ارزش باشد نهالکاران معمولا با هم در مورد استفاده از تجهیزات اختصاصی، منابع انسانی و تهیه مقدمات حمل و نقل و مواد اولیه مورد نیاز با هم تعاون و همکاری دارند.

  (فاکتورهای اقتصادی احداث نهالستان)

  منبع: کتاب آموزشی راهنمای انتخاب محل مناسب برای احداث نهالستان، انتشارات جهاد کشاورزی

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.