تاریخ :۲ مهر ۱۴۰۲
بهترین طول دوره کاشت چغندرقند چه زمانی است؟

آشنایی با بیماری های چغندرقند و راه های کنترل آنها

 • بیماری های چغندرقند:

  عوامل بیماریزای مختلفی چغندرقند را در این منطقه آلوده می سازد. مهمترین این بیماری ها عبارتنداز : (آشنایی با بیماری های چغندرقند و راه های کنترل آنها)

  آشنایی با بیماری های چغندرقند و راه های کنترل آنها

  ۱- بوته میری و پوسیدگی ریشه :

  در بعضی سال ها در اثر خسارت این بیماری برخی مزارع باید واکاری شوند.

  • نشانه های بیماری :

  این بیماری از زمان سبز شدن تا مرحله ۸ تا ۱۰ برگی، پوسیدگی خشک تا نرم قهوه ای مایل به خاکستری تا قهوه ای تیره در ناحیه طوقه و ریشه ایجاد می کند که در مزرعه به صورت لکه ای در طول خطوط کشت قابل دیدن است و در ابتدای رشد منجر به مرگ کامل گیاهچه می شود.

  آشنایی با بیماری های چغندرقند و راه های کنترل آنها

  در نوعی دیگر از پوسیدگی که به صورت پوسیدگی خشک یا نرم در هر مرحله ای از رشد ممکن است ایجاد شود ریشه را آلوده می کند اما گیاه به رشد خود ادامه می دهد. بسته به عامل بیماری، آلودگی از قسمت ابتدایی یا انتهایی و یا وسط ریشه شروع شده و به تدریج گسترش می یابد. نوعی دیگر از پوسیدگی به نام پوسیدگی قلبی، به علت کمبود عنصر بور ایجاد می شود.

  • راه های کنترل بیماری پوسیدگی:

  ۱- ضدعفونی بذور قبل از کشت با سموم قارچکش
  ۲ – رعایت تناوب زراعی
  ٣- جلوگیری از وارد شدن خسارت مکانیکی به ناحیه طوقه و ریشه به هنگام عملیات داشت.
  ۴- استفاده از کودهای حاوی عنصر بور در مزارع دچار کمبود
  ۵- استفاده از ارقام مقاوم و یا متحمل

  ۲- بیماری لکه گرد

  این بیماری همه ساله در مزارع چغندر قند به خصوص در کشت های زودهنگام دیده می شود. در این بیماری، لکه های گرد یا کروی کوچک به قطر کمتر از یک میلی متر که کم کم به چند میلی متر می رسند ایجاد می شود. قسمت وسط لکه ها قهوه ای مایل به خاکستری و حاشیه آن به رنگ بنفش است.

  قسمت وسط لکه ها خشک شده و پس از مدتی لکه ها به هم پیوسته و سطح بزرگتری از برگ را اشغال می کنند. در شرایط خوزستان نشانه های بیماری از اوایل تا اواخر دی ماه پیدا می شود و تا زمان برداشت ادامه می یابد. شدت بیماری در اوایل اردیبهشت به حداکثر می رسد.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  بررسی های انجام شده در مرکز تحقیقات کشاورزی صفی آباد نشان داده که شدت بیماری در کشت های اول مهر بیش از کشت های اواخر مهر می باشد. مقاومت ارقام مختلف به این بیماری تفاوت دارد و چون هنگام شدت بیماری غده های چغندر کاملا تشکیل شده اند، کاهش عملکرد ناشی از این بیماری زیاد نیست.

  با این حال راه حل هایی برای کنترل آن توصیه می شود که عبارتند از :
  1.  استفاده از ارقام مقاوم
  2. کاشت زود
  3. سمپاشی با سموم قارچکش بر اساس سیستم پیش آگاهی و یا ظهور اولین علائم بیماری باید سمپاشی شود.

  ۳- بیماری گال زگیلی:

  یکی دیگر از بیماری های مهم چغندرقند به خصوص در شمال خوزستان گال زگیلی می باشد. قارچ عامل بیماری در شرایط آبزی فعال می شود و در شرایط خشک قادر به زندگی نیست. علایم بیماری ابتدا به صورت گال های بسیار ریز و کوچک به رنگ صورتی در سطح برگ، دمبرگ طوقه و ریشه ظاهر می شود.

  پس از مدتی گال ها بزرگ شده و به رنگ خاکستری در می آیند. بروز بیماری از اواخر بهمن بوده و تا آخر برداشت گال های ظاهر شده به رشد خود ادامه می دهند. در زمان برداشت حجم گال ها ممکن است به اندازه ریشه برسد.

  • راه های کاهش بیماری :

  اجرای تناوب زراعی، کاشت ارقام مقاوم، جلوگیری از آبیاری بی رویه و جمع آوری گال ها از سطح مزرعه و از بین بردن آنها به هنگام برداشت.

  (آشنایی با بیماری های چغندرقند و راه های کنترل آنها)

  منبع: کتاب زراعت گیاهان صنعتی و علوفه ای، انتشارات دانشگاه پیام نور.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.