تاریخ :۳ مهر ۱۴۰۲
عملیات برداشت گیاه کتان

عملیات برداشت گیاه کتان

 • عملیات برداشت گیاه کتان

  زمان برداشت کتان:

  زمان برداشت بسته به نوع کتان فرق می کند. بزرک را زمانی برداشت می کنند که ۷۵ درصد کپسول های آن رسیده باشند. کپسول ها و دانه های رسیده قهوه ای رنگ می باشند و در این شرایط دانه در کپسول به حالت آزاد تکان می خورد. بزرک را میتوان با کمباین غلات برداشت کرد. ذخیره دانه بزرگ در انبار هنگامی است که رطوبت دانه ها به کمتر از ۱۰٪ رسیده باشد. (عملیات برداشت گیاه کتان)

  عملیات برداشت گیاه کتان

  کتان لیفی هنگامی برداشت می شود که ۵۰ تا ۷۰ درصد برگ های پایینی گیاه ریزش یافته باشند و رنگ ساقه شروع به زردشدن نموده باشد. در این هنگام حدود ۵۰ درصد دانه ها رسیده اند.

  استخراج الیاف کتان:

  بعد از برداشت مسئله مهم استخراج الیاف می باشد. برای استخراج الیاف باید تخمیر صورت گیرد. برای اجرای این کار پس از برداشت، ساقه را جمع نموده و به صورت دسته هایی در آورده و پس از خشک شدن در گودال هایی قرار می دهند که در آن آب با دمای بیش از ۲۵ درجه سانتی گراد وجود دارد.

  اگر دما مناسب باشد مدت ۶ تا ۱۰ روز طول می کشد تا تخمیر صورت گیرد تخمیر در این هنگام غیر هوازی است. با توجه به اینکه کیفیت الیاف تحت تأثیر تخمیر می باشد. اگر زودتر یا دیرتر الیاف از گودال برداشت شوند کیفیت الیاف مناسب نخواهد بود بنابراین زمانی که روی ساقه یک لایه ای خاکستری رنگ ایجاد شود وقت لیف کشی می باشد.

  آماده سازی الیاف:

  بعد از آن الیاف را خشک نموده و پس از خشک کردن اینها را از بین یک سری ابزار شیاردار عبور می دهند (از بین غلطک های شیاردار عبور می دهند). سپس این رشته های نازک را از بین غلطک های کوبنده عبور می دهند تا الیاف کاملا جدا گردند. الیافی که طولشان حدود ۵۰ سانتی متر یا بیشتر مطلوب می باشند.
  دانه کتان روغنی حدود ۴۵ – ۳۰ درصد پروتئین دارد. روغن بزرک قابل استفاده انسان نیست چون بوی بدی دارد و بیشتر در کارهای صنعتی استفاده می شود. مثل تهیه رنگ، مرکب،صنعت چاپ، تولید صابون وکف پوش زمین.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  کنجاله حاصله از دانه کتان دارای ۳۵ درصد پروتئین است و به عنوان مکمل غذایی طیور استفاده می گردد. از الیاف کتان برای تهیه اسکناس، کاغذ سیگار، کاغذهای پر کیفیت و غیره استفاده می شود.

  (عملیات برداشت گیاه کتان)

  منبع: کتاب زراعت گیاهان صنعتی وعلوفه ای، انتشارات دانشگاه پیام نور.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.