تاریخ :۲۱ خرداد ۱۴۰۲
تخم-کتان-سرطان

تخم کتان موثر در کنترل قند خون و پیشگیری از سرطان

 • تخم کتان موثر در کنترل قند خون و پیشگیری از سرطان

  تخم کتان (FLAX SEED)

  تخم کتان موثر در کنترل قند خون و پیشگیری از سرطان: امروزه گیاه کتان در منطقه وسیعی از اروپا و آسیا می روید. این گیاه کاربردهای زیادی دارد. از الیاف آن برای ساخت پارچه استفاده می شود. پارچه کتان برای پوشاک مخصوصا در تابستان مناسب در نظر گرفته می شود. کتان گیاهی است که از قدیم الایام شناخته شده و مورد استفاده بوده است.
  تخم کتان موثر در کنترل قند خون و پیشگیری از سرطان

  تخم کتان موثر در کنترل قند خون و پیشگیری از سرطان

  تخم کتان با نام علمی (Linum usitatissimum) یکی از قدیمی ترین محصولات زراعی در جهان است. یک وعده مقدار مناسب پروتئین، فیبر و اسیدهای چرب امگا ۳ را تامین می کند. تحقیقات نشان می دهد که ممکن است به کاهش خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان، حفظ وزن سالم و کاهش کلسترول و فشار خون کمک کند. تخم کتان با طعم ملایم، آجیلی و تردش، یک ماده همه کاره است که می تواند طعم و بافت تقریباً هر دستور غذایی را بهبود بخشد.

  خواص تخم کتان

  ۱- تخم کتان سرشار از مواد مغذی

  تخم کتان یکی از قدیمی ترین محصولات زراعی جهان است. دو نوع قهوه ای و طلایی وجود دارد که هر دو به یک اندازه مغذی هستند. تخم کتان یک وعده مناسبی از پروتئین، فیبر و اسیدهای چرب امگا ۳، همراه با چندین ویتامین و مواد معدنی مهم را فراهم می کند.

  تخم کتان سرشار از مواد مغذی

  تخم کتان سرشار از مواد مغذی

  دانه کتان به ویژه سرشار از تیامین است. ویتامین B که نقش کلیدی در متابولیسم انرژی و همچنین عملکرد سلول ایفا می کند. همچنین منبع بسیار خوبی از مس است که در رشد مغز، سلامت سیستم ایمنی و متابولیسم آهن نقش دارد.

  ۲- تخم کتان سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳

  تخم کتان منبع عالی اسید آلفا لینولنیک (ALA)، نوعی اسید چرب امگا ۳ است. که برای سلامت قلب مهم است و عمدتاً در غذاهای گیاهی یافت می شود. آلفا لینولنیک یکی از دو اسید چرب ضروری است که باید از غذاهایی که می خورید به دست آورید زیرا بدن شما آنها را تولید نمی کند.

  • مطالعات حیوانی نشان می دهد که آلفا لینولنیک موجود در دانه کتان ممکن است به کاهش التهاب و جلوگیری از رسوب کلسترول در رگ های خونی قلب شما کمک کند. مطالعه اخیر بر روی ۸۸۶۶ نفر افزایش مصرف آلفا لینولنیک را با کاهش سطح کلسترول و کاهش خطر ابتلا به بیماری ایسکمیک قلبی که مربوط به تنگی عروق است و دیابت نوع ۲ مرتبط دانست.
  • مطالعات متعدد همچنین آلفا لینولنیک را با خطر کمتر سکته مغزی مرتبط دانسته اند. علاوه بر این، یک بررسی بزرگ از ۳۴ مطالعه حتی افزایش مصرف آلفا لینولنیک را با کاهش خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی مرتبط کرد.

  ۳- تخم کتان سرشار از فیبر

  تنها یک قاشق غذاخوری (۷ گرم) تخم کتان آسیاب شده حاوی ۲ گرم فیبر است که به ترتیب حدود ۵ و ۸ درصد از نیاز روزانه توصیه شده برای مردان و زنان است. علاوه بر این، تخم کتان حاوی دو نوع فیبر محلول و نامحلول است. که توسط باکتری‌های روده تخمیر می‌شود تا از سلامت روده حمایت کرده و نظم روده را بهبود بخشد.

  در حالی که فیبر محلول، آب را در روده شما جذب می کند و هضم را کند می کند. که ممکن است به تنظیم سطح قند خون و کاهش کلسترول کمک کند. فیبر نامحلول حجم مدفوع را افزایش می دهد. که ممکن است از یبوست جلوگیری کند و حرکات منظم روده را تقویت کند.

  تخم کتان موثر در کنترل قند خون و پیشگیری از سرطان

  • تخم کتان ممکن است به محافظت در برابر سرطان کمک کند

  تخم کتان سرشار از لیگنان است که ترکیبات گیاهی هستند که به دلیل خواص قوی در مبارزه با سرطان مورد مطالعه قرار گرفته اند. جالب اینجاست که این دانه ۷۵ تا ۸۰۰ برابر بیشتر از سایر غذاهای گیاهی لیگنان دارد. برخی از مطالعات مصرف بذر کتان را با خطر کمتر سرطان سینه، به ویژه برای زنان یائسه مرتبط می‌دانند. مطالعات حیوانی و لوله آزمایش نشان می دهد که دانه کتان در برابر سرطان روده بزرگ، پوست، خون و ریه محافظت می کند.

  • تخم کتان موثر در کنترل قند خون

  تخم کتان ممکن است سطح قند خون را تثبیت کند و کنترل قند خون را تقویت کند. بر اساس بررسی ۲۵ مطالعه، تخم کتان ممکن است قند خون را کاهش دهد و از مقاومت به انسولین جلوگیری کند. وضعیتی که توانایی بدن برای تنظیم موثر سطح قند خون را مختل می کند.

  این اثر کاهش دهنده قند خون ممکن است به دلیل محتوای فیبر محلول این دانه باشد. تحقیقات نشان می دهد که فیبر محلول جذب قند در خون را کند می کند که ممکن است سطح قند خون را کاهش دهد. به این ترتیب، تخم کتان ممکن است به خصوص در صورت ابتلا به دیابت نوع ۲ مفید باشد. به خاطر داشته باشید که مزایای تخم کتان برای کنترل قند خون بیشتر در مورد بذر کتان کامل به جای روغن بذر کتان اعمال می شود. این به این دلیل است که روغن تخم کتان فاقد فیبر است.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  خواص درمانی تخم کتان

  • ممکن است سطح کلسترول را کاهش دهد

  تخم کتان همچنین ممکن است به کاهش سطح کلسترول کمک کند. بر اساس یک مطالعه یک ماهه بر روی افراد مبتلا به بیماری عروق محیطی، خوردن ۴ قاشق غذاخوری (۳۰ گرم) دانه کتان آسیاب شده در روز، سطح کلسترول LDL (بد) را تا ۱۵ درصد کاهش داد.

  یک مطالعه ۱۲ هفته ای بر روی ۱۱۲ فرد مبتلا به فشار خون بالا یافته های مشابهی داشت و گزارش داد که ۴ قاشق غذاخوری (۳۰ گرم) بذر کتان در روز منجر به کاهش قابل توجه شاخص توده بدنی (BMI)، کلسترول تام و فشار خون می شود. این اثرات ممکن است به دلیل فیبر موجود در دانه کتان باشد. که قبل از دفع شدن توسط بدن به نمک های صفراوی متصل می شود. برای دوباره پر کردن این نمک‌های صفراوی، کلسترول از خون شما به کبد شما کشیده می‌شود. در نتیجه سطح آن پایین‌تر می آید.

  • ممکن است فشار خون را کاهش دهد

  تخم کتان به دلیل توانایی آن در کاهش سطح فشار خون مشهور است. بررسی ۱۵ مطالعه نشان داد که مصرف مکمل با محصولات بذر کتان، از جمله پودر تخم کتان، ممکن است به طور قابل توجهی سطوح فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را کاهش دهد. این دانه ممکن است به ویژه برای کسانی که سطح فشار خون بالایی دارند موثر باشد.

  در واقع، یک مطالعه ۱۲ هفته ای نشان داد که مصرف ۴ قاشق غذاخوری (۳۰ گرم) تخم کتان در روز باعث کاهش فشار خون در افرادی می شود که سطح آن بالاست. علاوه بر این، طبق یک بررسی بزرگ از ۱۱ مطالعه، مصرف روزانه تخم کتان برای بیش از ۳ ماه ممکن است سطح فشار خون را تا ۲ میلی متر جیوه کاهش دهد. برخی تحقیقات نشان می دهد که کاهش ۲ میلی متر جیوه خطر سکته مغزی و بیماری عروق کرونر قلب را به ترتیب ۱۴ و ۶ درصد کاهش می دهد.

  • ممکن است به شما در مدیریت وزن کمک کند

  چندین مطالعه نشان می دهد که تخم کتان ممکن است به مدیریت وزن کمک کند. یک مطالعه قدیمی نشان داد که نوشیدنی حاوی قرص های فیبر کتان حاوی ۲٫۵ گرم فیبر محلول باعث کاهش احساس گرسنگی و اشتهای کلی می شود. این احتمالاً به این دلیل است که فیبر محلول هضم را کند می‌کند و احساس سیری را افزایش می‌دهد. که ممکن است به ویژه برای کاهش وزن مفید باشد. در واقع، یک بررسی بزرگ از ۴۵ مطالعه نشان داد که مصرف مکمل دانه کتان منجر به کاهش قابل توجه وزن بدن، BMI و چربی شکم می شود.

  طریقه مصرف بذر کتان 

  استفاده از روغن بذر کتان و بذر کتان آسان است و می توان آن را به انواع دستورالعمل ها اضافه کرد. در اینجا چند راه ساده برای افزایش مصرف وجود دارد:
  • پودر بذر کتان را به آب اضافه کنید یا آن را در اسموتی های خود بپاشید.
  • روغن بذر کتان را به جای سس سالاد روی سالادهای تازه بپاشید.
  • دانه کتان آسیاب شده را روی غلات سرد یا گرم بپاشید تا فیبر و طعم بیشتری داشته باشید.
  • دانه کتان را با ماست مورد علاقه خود مخلوط کنید.
  • با مخلوط کردن بذر کتان در کلوچه ها، کلوچه ها یا نان ها، به محصولات پخته شده حالتی سالم بدهید.
  • برای جایگزینی ساده تخم کتان، دانه کتان را با کمی آب ترکیب کنید.

  بذر کتان در طب سنتی

  خواص دارویی و درمانی تخم کتان از دیدگاه طب سنتی به شرح زیر است:
  1. روغن تخم کتان علاوه بر داشتن ۳-Omega دارای ویتامین E نیز می باشد و حتی اگر به مقدار بیش از احتیاج (یک قاشق چایخوری در روز) مصرف شود، عوارض جانبی نخواهد داشت.
  2. خاصیت مهم دیگر روغن کتان اثر ضد تورم آن است.
  3. میگرن های دردناک را شفا داده و عادات ماهانه دردناک را از بین می برد.
  4. مطالعات جدید نشان داده است که روغن تخم کتان حتی می تواند مصونیت بدن را در مقابل بیماریها بالا ببرد.
  5. استفاده از این روغن از سرطان جلو گیری می کند.
  6. تخم کتان به علت داشتن موسیلاژ زیاد نرم کننده بسیار خوبی است و در رفع یبوست می توان از آن استفاده کرد. بدین منظور باید تخم کتان را روی زبان ریخت و با مقدری آب آنرا بدون جویدن بلعید و یا می توان تخم کتان را در آب خیس کرده و صبح ناشتا خورد.
  7. دم کرده تخم کتان نیز معجزه گر است. دم کرده آن علاج بیماریهای مجاری ادرار، زخم معده و وروم روده، یبوست، ورم مثانه، سنگ کلیه سرفه، دردهای پریود و حتی مرض قند است.

  منابع:

  1. کتب طب سنتی
  2. www.healthline.com

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.