تاریخ :۸ خرداد ۱۴۰۲
تکنيك هيبريداسيون فلورانس (FISH)

تکنیک هیبریداسیون فلورانس (FISH)

 • تکنیک هیبریداسیون فلورانس (FISH)

  تکنیک هیبریداسیون فلورانس (FISH) یا هیبریداسیون فلورانس درجا (Fluorescence In Situ Hybridization) یک تکنیک در سیتوژنیتک پزشکی محسوب می شود که جهت مشخص کردن حضور یا عدم حضور یک قطعه از رشته DNA بر روی کروموزوم ها استفاده می شود که بیشترین تمایل را برای اتصال های پایدار دارا می باشند. ابزار مورد نیاز جهت مطالعه در این تکنیک، میکروسکوپ فلورسانس می باشد.

  تکنیک هیبریداسیون فلورانس (FISH)

  کابردهای تکنیک هیبریداسیون فلورانس (FISH)

  ۱- تشخیص قبل از تولد سریع ناهنجاری های کروموزومی (تکنیک FISH Rapid)

  این روش در هفته  ۱۵بارداری بعد از انجام آمنیوسنتز انجام می شود. در این پژوهشکده بارداری هایی که مشکوک به حضور اختلال کروموزومی در جنین باشند که شایع ترین آنها تریزومی کروموزوم های ۱۳، ۱۸، ۲۱ به ترتیب سندرم پاتو، ادوارد و داون، اختلالات مربوط به کروموزوم های جنسی همانند سندرم کلاین فلتر و سندرم ترنر  و همینطور تعیین جنسیت جنین می باشند، در حداقل زمان ممکن اقدام به آماده نمودن جواب بیماران می نماید. از آنجایی که در این روش جواب آزمایش یک روزه آماده می شود به آن تکنیک FISH Rapid می گویند. که با استفاده از پروب های Rapid و بدون نیاز به هیبریدیزاسیون شبانه انجام میگردد.

  ۲- تشخیص انواع سرطان ها

  تکنیک FISH باعث تشخیص صحیح انواع سرطان ها، همانند سرطان های خونی با استفاده از مغز استخوان و همینطور گره های لنفی و تومورهای جامد می شود. برای مثال، سرطان خونی یا لوسمی مزمن بزرگسالان می باشد. در اکثر موارد جابجایی کروموزوم های (۲۲؛ ۹) و مجاور شدن ژن های BCR و ABL باعث بروز این نوع سرطان می شود که با این روش قابل شناسایی می باشد و یا برای تشخیص مرحله بدخیمی ها همانند سرطان پستان که نیاز به شیمی درمانی دارند، جهت بررسی تکثیر ژن های HER2/neu از تکنیک FISH استفاده نمود.

  ۳- تشخیص بعد از تولد

  در خانواده هایی که سابقه فرزندی با مشکلات ذهنی یا اختلالات رشدی دارند و قبل از بارداری مجدد نیاز به تشخیص دقیق و به موقع بیماری را در کودک خود دارند تا از بروز مجدد آن جلوگیری کنند. از FISH جهت تشخیص این اختلالات استفاده می شود. بیماری هایی که با این روش می توان منشأ ژنتیکی آنها را مشخص کرد به شرح زیر می باشند:

  • سندرم های انجلمن
  • پرادر ویلی
  • حذف کروموزوم ۱۱
  • کرای دوشات
  • دی جرج
  • سندرم ویلیامز
  • ولف هیرش هورن و سندرم اسمیت مگینس و … .

  ۴- تشخیص قبل از لانه گزینی (PGD)

  والدینی که ناقل جابجایی کروموزومی هستند و باعث سقط جنین های مکرر در سه ماهه اول بارداری می شوند، می توانند با این روش رویان سالم را شناسایی و سپس به رحم مادر جهت لانه گزینی منتقل کرد. خانم های بارداری که هفته بارداری آنها بالا می باشد و نگران آینده جنین خود می باشند یا آزمایش های غربالگری آنها میزان بروز اختلالات کروموزمی را با ریسک بالا نشان می دهند، می توانند از هفته ۱۵ بارداری جهت انجام آمنیوسنتز و انجام آزمایش FISH Rapid بر روی نمونه مایع آمنیوتیک جنین اقدام نمایند.

  تکنیک هیبریداسیون فلورانس (FISH)

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.