تاریخ :۱۰ مهر ۱۴۰۲
با علل خوابیدگی یا ورس ساقه آشنا شوید

با علل خوابیدگی یا ورس ساقه آشنا شوید

 • ورس ساقه:

  که عبارت است از انحراف ساقه اصلی از حالت عمودی و به صورتی که ساقه ها بر روی همدیگر تکیه دهند و خوابیدگی محیط مناسبی را جهت رشد آفات ایجاد می کند.(با علل خوابیدگی یا ورس ساقه آشنا شوید)

  با علل خوابیدگی یا ورس ساقه آشنا شوید

  به دلیل افزایش درصد حرارت و رطوبت در بین آنها و در صورتی که خوابیدگی به صورت شکسته شدن ساقه باشد از انتقال آب و مواد غذایی جلوگیری به عمل می آورد.

  اگر زمانی که گیاهان از نظر متابولیکی فعال هستند ورس رخ دهد  ممکن است سبب از بین رفتن غالبیت انتهایی شود و پنجه زنی دیر هنگام انجام شود به خصوص اگر کنوپی به هم خورده برگ ها باعث برخورد نور خورشید به گره های پایینی شوند. پنجه زنی القا شده در اثر ورس بعد از اینکه پنجه زنی عادی تمام شده است مطلوب نیست زیرا پنجه های دیر هنگام با بقیه محصول نمی رسند وسهم کمی در عملکرد دانه دارند.

  عوامل موثر در ایجاد خوابیدگی :

  ۱- وزن ناشی از افزایش رشد قسمت هوایی
  ۲- بادهای شدید

  با علل خوابیدگی یا ورس ساقه آشنا شوید

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  حساسیت گیاهان به خوابیدگی در گیاهان مختلف متفاوت است و به طور کلی افزایش میزان آب و مواد غذایی و همچنین افزایش میزان ازت در تشدید میزان خوابیدگی موثر است.

  • هرچه میزان نور رسیده به ساقه ها کمتر باشد در نتیجه منجر به افزایش تراکم موجود می شود که همه این عوامل در خوابیدگی موثر هستند.
  • هرچه دوره رویش گیاه بیشتر باشد سبب افزایش میزان قسمت هوایی می شود که به نوبه خود سبب افزایش میزان خوابیدگی می شود و همچنین شیب مزرعه باید به طوری باشد که بادهای دائمی بتوانند از بین آنها عبور کنند به نحوی منجر به خوابیدگی نشوند.

  (با علل خوابیدگی یا ورس ساقه آشنا شوید)

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۴ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.