تاریخ :۲۰ خرداد ۱۴۰۲
انواع-جینسینگ-خواص

انواع جینسینگ + خواص دارویی و نحوه مصرف جینسینگ

 • انواع جینسینگ + خواص دارویی و نحوه مصرف جینسینگ

  در این مقاله به معرفی جامع انواع جینسینگ، نظری به تحقیقات جدید علمی در مورد خواص دارویی جینسینگ و نحوه مصرف جینسینگ می پردازیم. با ما همراه باشید.

  انواع جینسینگ

  ۱- جینسینگ کره ای یا چینی (Panax ginseng)

  در برخی مناطق کوهستانی هند و چین کاشته می‌شود و از نظر ریشه غده‌ای آن مورد توجه می‌باشد.

  • در چین و ژاپن از جوشانده یا دم کرده غده زیرزمینی خشک آن برای نرم کردن سینه و به عنوان مقوی معده و تب بر استفاده می‌شود.
  • در هند و چین جوشانده ساقه ضخیم زیرزمینی به عنوان تقویت و تجدید قوا در دوره نقاهت بیماران و زنان پس از وضع حمل داده می‌شود. این دارو به عنوان نوشدارو در آن مناطق برای انواع بیماری‌ها تجویز می‌شود و اختصاص به یک بیماری خاص ندارد.
  • جینسینگ چینی یا کره‌ای یکی از نادرترین و گرانترین گیاهان می‌باشد. یک تونیک تجدید کننده انرژی، مخصوصا در طحال و ریه. پژوهش‌های جدید، وجود ترکیبات استروئیدی شبیه هورمون‌های جنسی انسان را در آن نشان داده است.
  • این گیاه باعث تقویت سیستم ایمنی و کاهش خستگی هم می‌شود. نحوه مصرف به صورت جوشانده و تنتور می‌باشد که در جوشانده به عنوان تونیک عمومی ۳ تا ۱۰ گرم آن را در ۵۰۰ میلی لیتر آب می‌جوشانیم و در حالت تتور که در درمان اسهال ناشی از ضعف دستگاه گوارش مصرف می‌شود و همچنین در درمان آسم و سرفه مزمن نیز استفاده می‌شود. می‌توان از کپسول حاوی ۵۰۰ میلی گرم تا ۴ گرم از پودر ریشه نیز به عنوان تقویت کننده استفاده نمود. اگرچه پاناکس جینسینگ عموما بی‌خطر است، اما عوارض جانبی هم دارد.
  • در دوران بارداری یا در صورت بالا بودن فشار خون از مصرف مقدار زیاد یا به مدت طولانی باید پرهیز کرد. همچنین از مصرف سایر محرک‌ها مانند چای، قهوه و نوشابه‌های کولادار همراه با پاناکس جینسینگ باید خودداری نمود.
  جینسینگ کره ای یا چینی

  جینسینگ کره ای یا چینی

  ۲- پاناکس نوتو جینسینگ (Panax noto ginsing)

  • پاناکس نوتو جینسینگ که دارای ساقه زیرزمینی ضخیم است.
  • برای تقویت و جلوگیری از خونریزی، بند آوری خونریزی خارجی یا داخلی، تف کردن با اخلاط خونی، خونریزی از بینی، عادات ماهیانه بیش از حد متعارف و وجود خون در ادرار و مدفوع به کار می‌رود. عده‌ای از دانشمندان خواص آن را شبیه خواص گیاه. Cynura pinnatifida DC می‌دانند و از نظر قابض بودن و بند آوردن خونریزی و جوش دادن زخم‌ها مانند آن گیاه تلقی می‌شود.
  • استوارت معتقد است که برای جوش دادن زخم‌های پوست بسیار مؤثر است.
  • دانشمند دیگری به نام چیو اصولا این دو گیاه را تحت یک نام چینی آن‌ها ذکر کرده است. ولی به هر حال در عین حال که شبیه هستند ولی دو گیاه مختلف هستند. و مؤثرترین آن‌ها جنسه می‌باشد که نوشدارو به معنای واقعی است و در موقع خرید باید دقت کرد که ریشه گیاه اصیل خریداری گردد.
  • این جینسینگ که جینسینگ کاذب هم نامیده می‌شود. به عنوان ضد درد و برای قطع خونریزی (داخلی و خارجی) به کار می‌رود.
  • همچنین به داروهای مربوط به بیماری‌های عروقی و قلبی و آنژین صدری اضافه می‌شود. در دوران جنگ ویتنام سربازان ویت کنگ از این گیاه برای افزایش سرعت بهبودی زخم‌های گلوله استفاده می‌کردند.
  • قسمت مورد استفاده این گیاه ریشه آن می‌باشد که بصورت پودر می‌باشد که در کپسول‌ها و یا قرص‌های ۲-۱ گرمی برای درمان زخم و خونریزی‌ها و یا درد به کار می‌رود و برای درد ناشی از زخم معده آن را با پوست درخت نارون مخلوط می‌کنند.
  • در دوران بارداری از پاناکس نوتو جینسینگ نباید استفاده کرد، زیرا ممکن است روی جنین اثر بدی داشته باشد.

  انواع جینسینگ + خواص دارویی و نحوه مصرف جینسینگ

  ٣- پاناکس کینکفولیوس (Panax quinquefolius)

  در عده‌ای از مدارک علمی نیز این گونه که اصولا بومی آمریکای شمالی می‌باشد و سابقا از آنجا به چین برده و کاشته می‌شده نام برده می‌شود که در حال حاضر تقریبا در بازار معروفیتی ندارد. این جینسینگ آمریکایی هم یک تونیک می‌باشد که در چین برای تب و خستگی ناشی از بیماری‌های مزمن لاغر کننده، مانند سل بکار می رود و همچنین در درمان سرفه‌های ناشی از ضعف ریه هم مفید است.

  قسمت مورد استفاده این گیاه نیز ریشه است که به دو صورت تنتور و پودر است که در تنتور به عنوان تونیک یا همراه گیاهانی مثل زنجبیل شامی و پوست درخت توت برای سرفه مزمن و ضعف ریه استفاده می‌شود. پودر ریشه پاناکس کینکفولیوس در کمبود انرژی به صورت قرص یا کپسول در دوزهای ۲-۱ گرمی استفاده می‌شود.

  ۴- جینسینگ سیبری (Eleutherococcus Senticosus)

  بخش مورد استفاده این گیاه ریشه است. مانند بقیه گونه‌های جینسینگ بعنوان داروی ضد اسپاسم و ضد روماتوئید است. توان انسان را در برابر استرس افزایش می‌دهد و هیجان‌زایی آن کمتر از جینسینگ چینی و کره‌ای است. برای کسانی که به دنبال تحریک کننده قوی‌تری هستند، روش مصرف آن به صورت تنتور یا کپسول حاوی ۵۰۰ میلی گرم پودر ریشه است. البته بصورت قرص‌های دارویی نیز کاربرد دارد.

  خواص دارویی و نحوه مصرف جینسینگ

  نظری به تحقیقات جدید علمی در مورد خواص درمانی جینسینگ:

  درباره جینسینگ تحقیقات علمی گسترده‌ای در جهان به عمل آمده است. تنها دانشمندان روسی بیش از ۴۰۰ طرح تحقیقاتی در مورد آثار شفابخش جینسینگ سیبری انجام داده اند. نتایج تمام تحقیقات نشان داده است اشخاصی که از دم کرده جینسینگ استفاده می‌کنند معمولا سالمتر و شادابترند و در برخورد با ناملایمات زندگی استقامت بیشتری از خود نشان می‌دهند. انرژی بیشتری برای کار دارند و تمرکز حواس آن‌ها خیلی بهتر و بیشتر است.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  دکتر فرانسورت (Dr. Norman Franworth) که یکی از دانشمندان معروف گیاهان دارویی است تجربیات روس‌ها را در مورد جینسینگ کاملا تأیید می‌نماید. نظریه دکتر فرانسورت در مورد خواص جینسینگ این است که جینسینگ یک آداپتوژن است. آداپتوژن یک اصطلاح فنی و پزشکی است که آن را اولین بار پزشک معروف روسی به نام برخمان (Dr. I. I. Berkhman)، از آکادمی علمی شوروی، تعریف کرده است. و این لقب را برای توضیح خواص شفابخش جین سنگ بکار برده است. یک آداپتوژن ماده‌ای است بی‌ضرر که نقش تعدیل کننده در بدن را دارد. یعنی ورود آداپتوژن به بدن موجب می‌شود هر چیزی که در بدن در حالت‌عدم تعادل یا غیر نرمال است عادی و نرمال شود.

  مثلا اگر فشار خون خیلی زیاد است تا حد عادی آن را کاهش می‌دهد و اگر فشار خون پایین افتاده و کم است، آن را تا حد عادی و طبیعی، متناسب با فیزیولوژیی بدن افزایش می‌دهد. به این ترتیب وجود آداپتوژن در یک ماده غذایی و ورود آن به بدن آثار فیزیولوژیکی گسترده‌ای شبیه ضد اکسید کننده‌ها دارد. البته در جینسینگ مواد ضد اکسید کننده نیز وجود دارد که خاصیت مفید آداپتوژن جینسینگ را تشدید و تحریک می‌کند.

  خواص دارویی و نحوه مصرف جینسینگ

  خواص دارویی و نحوه مصرف جینسینگ

  انواع جینسینگ + خواص دارویی و نحوه مصرف جینسینگ

  تحقیقات علمی جدید دیگری نشان می‌دهد که فرایند تعدیل کردن نه فقط در جینسینگ بلکه در اغلب مواد خوراکی نیز وجود دارد. مثلا محققان وزارت کشاورزی آمریکا اخیرا کشف کرده‌اند که عنصر کروم که به مقدار خیلی کم برای بدن لازم است از عوامل آداپتوژن است. آثار دو بعدی دارد و در دو جهت مخالف برای تعدیل اختلالات و عدم تعادل‌های فیزیولوژیکی بدن اثر می‌گذارد.

  برای مثال قند خون را تعدیل می‌کند. یعنی اگر زاید بر حد نرمال باشد تا حد نرمال کاهش می‌دهد و اگر کمتر از حد نرمال شده است آن را تا حد نرمال و طبیعی بدن افزایش می‌دهد. به نظر می‌رسد این خاصیت برقراری تعادل بیوشیمی در بدن که اصل Yin-Yang معروف چینی‌ها را به خاطر می‌آورد در اغلب گیاهان شفابخش و مواد خوراکی طبیعی یافت می‌شود.

  نحوه مصرف جینسینگ

  از نظر مقدار و مدت مصرف جینسینگ، عده‌ای از دانشمندان توصیه می‌کنند که روزانه ۲/۱-۱ قاشق مرباخوری از گرد ریشه جینسینگ ۶ ساله در مدت یک ماه خورده شود و سپس دو ماه بعد از آن خورده نشود. ولی عده‌ای نیز معتقدند که تا مدت‌ها هر روز از پودر جینسینگ می‌توان خورد. جینسینگ را بصورت جوشانده نیز می‌توان خورد. برای این کار ۲/۱ قاشق مرباخوری گرد جینسینگ را در یک پیمانه آب جوش (۲۲۰ گرم) ریخته و بگذارند ۱۰ دقیقه ریزریز بجوشد و ۲ پیمانه در روز از این جوشانده بخورند.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.