تاریخ :۲۰ خرداد ۱۴۰۲
 • فلفل دلمه ای سبزبا نام علمی  Capsicum frutscene grossum از خانواده Seolanacea دارای میوه های بزرگ و پر حجم بوده که اغلب در انتهای آن ها یک فرورفتگی دیده می شود. بدنه ی میوه ی آن کاملا صاف نیست و دارای شیارهایی می باشد. تکثیر آن از طریق بذر در اواخر زمستان و اوایل بهار می باشد. ۱۰ تا ۱۲ روز جوانه زنی بذرها طول می کشد.

  آب و هوا

  فلفل ریشه ای ضعیف دارد از این رو به آب نیاز دارد. حداقل دما برای جوانه زنی ۱۱ درجه است. این نوع فلفل سبز ، در هواهای گرم تر رنگ سبز تر و در هواهای خنک تر کم رنگ تر تولید می کند. فلفل ها مانند گوجه فرنگی  و بادمجان یک سبزی فصل گرم هستند و بسیار به سرما حساس می باشند، کلیه نیاز ها و احتیاجات آن ها مانند گوجه فرنگی و بادمجان می باشد.

  خاک

  فلفل ها ، در زمین های سبک و قوی و آفتاب گیر باpH بین ۶/۵ تا ۷/۵ می‌باشد. محصول خوب می دهد .

  مناسب ترین خاک کوکوپیت و پرلیت است .

  کاشت

  برای کشت خانگی می توان بذر فلفل را مستقیما در گلدان کوچکی نشا کرد و بعد از چند برگی شدن به خاک باغچه منتقل کرد و یا اینکه مستقیما بذور را در گلدان محتوی کود پوسیده وخاک برگ کاشته و گلدان را در محیط گرم خانه قرار داد. بعد از اینکه به ارتفاع ۱۲ سانتی متری رسید می توان گلدان آن را تعویض کرد و یا مستقیما به فضای بیرون منتقل نمود.

  با اینکه گیاه فلفل گرما و فصل گرم را دوست دارد باید توجه داشت که دمای بیش از ۲۸ درجه سانتی گراد موجب پژمردگی و عدم گلدهی آن می شود.

  فلفل ها را می توان با فاصله حداقلی ۳۰ سانتی متری از یکدیگر کاشت.

  فروش ویژه به مدت محدود
  فروش ویژه بیش از ۳۰۰۰ رقم محصولات کشاورزی، انواع بذر با بسته بندی اورجینال و خانگی، انواع کودهای وارداتی اصل، ادوات و ابزارآلات با ضمانت اصالت کالا
  همین الآن خرید کنید

  داشت

  دوره رشد از هنگام باروری تا برداشت محصول  ۶۰ تا ۱۲۰ روز به طول می انجامد. از آنجایی که فلفل ساقه ای نرم و شکننده دارد پس از رشد می توان کنار آن از یک تکه چوب به عنوان قیم استفاده نمود.معمولا به فاصله دوماه پس از کاشت، گلدهی شروع می شود و یک ماه پس از گل آغازی، میوه بستن صورت می گیرد.

  در دوره ای که گیاه گل می دهد ترجیح داده می شود که برگ های آن را با غبار پاش مرطوب نمود تا شرایط تشکیل میوه ایجاد شود. در این مرحله هر دوهفته یکبار به جای آبیاری باکود مایع گلدان را تقویت نمایید.

  کود حیوانی پوسیده و کمپوست برای تولید و بالابردن عملکرد استفاده می شود. صرف نظر از اینکه در باغچه یا در گلدان فلفل را می کارید، همیشه خاک آن را باید مرطوب نگهدارید. مخصوصا زمانی که گیاه در حال رشد است باید همیشه خاک آن خیس باشد. البته باید گلدان و یا خاک باغچه شما زهکشی مناسبی داشته باشد زیرا که آبیاری زیاد نیز موجب گندیدن گیاه می شود. نور کافی و آفتاب مستقیم برای رشد فلفل بسیار موثر است و کمبود نور موجب پژمردگی گیاه می شود.

  برداشت

  معمولا به فاصله دوماه پس از کاشت، گلدهی شروع می شود و یک ماه پس از گل آغازی، میوه بستن صورت می گیرد.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.